Pomysły na zabawę z dzieckiem w pogodę i niepogodę

ksiazli

Mamy jeden z najdłuższych weekendów w tym roku. Niestety, przełom kwietnia i maja nie rozpieszcza nas z pogodą, wskutek czego zmianom uległy plany wielu rodzin. My nie planowaliśmy wyjazdów, ale słońce przydałoby się także na własnym podwórku, bo wtedy zupełnie inaczej płynie czas. Choć odpoczywamy w domu, nie ma czasu na nudę:-) Jeśli Wam nuda daje się we znaki, zobaczcie propozycje zabaw z dzieckiem, jakie przygotowałam dla Was razem z portalem dla rodziców Tatento.pl .

Propozycje zabaw uporządkowane są w dwie grupy: na powietrzu (ale też poza domem) i w domu.

Pomysły na zabawę z dzieckiem na powietrzu…

Jeśli nie wyjeżdżacie nigdzie, a pogoda dopisuje i wyjście na zewnątrz nie grozi przemrożeniem ani przemoczeniem, to dobrze wykorzystać energię wypoczętych maluchów i wyjść z domu na spacer. To nasza najczęstsza forma rozrywki, która kosztuje nic albo niewiele. Wystarczy wziąć rower albo rolki i plecak i w drogę;-)

wycieczka
Możesz zaplanować kolejne wolne dni tak, żeby nie dopadła Was nuda. Warto sprawdzić, co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. Oferta instytucji kultury jest zazwyczaj bogata, ale to przecież nie wszystko. Koncerty, wypad do okolicznej miejscowości, w której nigdy nie byliście, zobaczenie czegoś ciekawego.

Zawsze warto wyjść w plener – do parku lub po prostu na zewnątrz. Poszukajcie skarbów, umówcie się ze znajomymi i urządźcie rodzinny turniej sportów. Nie tylko się dotlenicie, ale też spędzicie czas w doborowym towarzystwie :). Albo pobawcie się w ogrodników. Spróbuj wrócić do czasów swojej młodości i poszukaj skakanek, gumy do skakania lub rakietek do tenisa. A czasem wystarczy tylko piłka!

Pomysły na zabawę z dzieckiem w domu

muffinki

Kiepska pogoda wcale nie oznacza, że trzeba się nudzić lub siedzieć przed komputerem lub siedzieć z tabletem. Jest masa świetnych rzeczy, które możecie porobić razem! Na przykład – gotować .Wspólna praca w kuchni jest też okazją do nauki. My na przykład wspólnie lepimy pierogi, pieczemy muffinki, robimy sałatki. Dzieci lubią pomagać, więc warto wykorzystywać ich umiejętności.

dzieci
Nawet siedząc na kanapie nie musicie się nudzić lub włączać telewizora ;). Zabawy słowne, a nawet scrabble z nakrętek mogą Wam umilić czas! Poza tym może pomóc dziecku rozwinąć różne kompetencje, na przykład poczucie własnej wartości lub motorykę małą. Lub coś poczytać. Zerknijcie tutaj i zobaczcie ile jest świetnych książek dla dzieci. Listę ciekawych lektur możecie również znaleźć w zakładce u mnie „Książki dla dzieci”.

Oczywiście, nie wszystkie książki dla się kupić, dlatego warto zapisać dziecko do biblioteki. Od kiedy zapisałam dzieci do naszej małej wiejskiej biblioteki, przeczytałam im masę książek, które nie są nowościami wydawniczymi. Na weekend majowy też jesteśmy wyposażeni w stos lektur. Przydają się, bo pogoda jest kiepska;-)

Jak Wy spędzacie majówkę? W domu czy na wyjeździe?

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem mamą dwójki dzieci oraz żoną żołnierza. Od 12 lat zawodowo "bawię się" słowem - jestem dziennikarką, redaktorem i korektorem tekstów. Mieszkam w małej wsi na Podkarpaciu. Czasem piszę wiersze i opowiadania. Czytasz właśnie mój lifestylowy blog o literaturze, dziennikarstwie i rodzinie. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie"

You may also like...

 • Jak tylko rzucę hasło „pieczemy ciasteczka” małą już czeka w kuchni z miską 🙂 Bardzo lubi mieszać, pomagać, dosypywać. Czasami kuchnia wygląda jakby przeszło przez nią tornado, czasami coś nie wyjdzie, ale zabawa jest super 🙂

  • My też baaaaardzo lubimy tak spędzać czas;-) I dzieci same się domagają, żebym im dawała coś do zrobienia w kuchni;-)

 • U Nas ostatnio było dwa tygodnie ferii i musiałam się naglowic jakie to zajęcie czasu wymyślę dla starszej córki. Chodziłyśmy do parku, na zakupy, rysowalismy i wiele innych. Nie zawsze trzeba siedzieć całe wakacje przed tabletem.

 • U Nas ostatnio było dwa tygodnie ferii i musiałam się naglowic jakie to zajęcie czasu wymyślę dla starszej córki. Chodziłyśmy do parku, na zakupy, rysowalismy i wiele innych. Nie zawsze trzeba siedzieć całe wakacje przed tabletem.

 • Irmina Garaj

  U nas póki co nie pada. W sobotę mieliśmy rodzinną imprezę, wczoraj okoliczne place zabaw były nasze, dziś mąż zabrał dzieci na wycieczkę rowerową a jutro i środa są w trakcie planowania.

  • U nas dopiero dziś w południe się wypogodziło. Szkoda, że tak późno;-(

 • My w majówkę boimy się wychodzić gdzieś dalej, więc raczej nie opuszczamy własnej ulicy, ale na szczęście pod nosem mamy kilka atrakcji, a do tego maj zaczął się nam tak fenomenalnie, że choćby rzucało żabami z nieba, to mi humoru nie popsuje 🙂

  • Pozytywne nastawienie wiele daje;-) My też nigdzie dalej nie planowaliśmy jechać, ale może jak się pogoda poprawi, to gdzieś pojedziemy;-)

 • U nas niestety jeszcze chorobowo. Siedzimy w domu, ale się nie nudzimy. Dużo rysujemy, malujemy, czytamy. Dziś nawet graliśmy w piłkę, próbując nauczyć najmłodszego, że niekoniecznie zawsze musi rzucać się na podłogę broniąc swojej „bramki” 😉 Przegraliśmy z kretesem – obrona okazała się ważniejsza niż słowa mamy i siostry 😉 Jutro dzieciaki zostają z Tatą i zobaczymy czy poznam dom, kiedy wrócę z widowiska trzeciomajowego, które przygotowuję z zespołami 😀

  • U nas też coś się zaczęło. Kichanie i kaszel, oby to przeszło. Życzę Ci Kasiu udanego widowiska!

 • marchewka

  My lubimy spędzać czas na dworze, bawimy się w różne rzeczy. Często zabieram moje maluchy na wycieczki rowerowe one mają swojego nordic cab’a w którym je wożę. I tak czasem pojedziemy do parku na piknik albo na plac zabaw. Jak jest brzydka pogoda to siedzimy w domu oglądamy bajki albo rysujemy. Lubimy też układać klocki.