Jak robić zdjęcia na bloga książkowego

Nie, to nie jest wpis poradnikowy, w którym podpowiem Wam, jak robić ładne zdjęcia na bloga. W ogóle nie potrafię robić zdjęć, na domiar złego mam kiepski aparat, i czerpią mi się pomysły. Zdjęcia na blogu książkowym rządzą się swoimi prawami. Pierwszoplanową rolę zawsze gra książka, która trzeba pięknie zaprezentować. Przez półtora roku zrobiłam książkom mnóstwo zdjęć, ale brakuje mi pomysłów, więc liczę na podpowiedzi od Was. Ale zanim podzielicie się ze mną swoimi inspiracjami, jak zrobić ładne zdjęcia, ja pokażę Wam, czego sama się nauczyłam.

 1. Moje zdjęcia na blogu

 Moje pierwsze wpisy na blogu są okropne, jeśli chodzi o stronę graficzną. Nie przykładałam do zdjęć większej uwagi, nie potrafiłam ich robić. Z czasem się nieco „wyrobiłam” i czasem coś mi wyjdzie. Niestety, stary aparat cyfrowy goni mnie wiekiem i niewiele już może. Mimo to usilnie próbuję coś nim wykombinować. Przez ostatnie miesiące zdjęcia na bloga robię głównie w soboty, czasem w niedziele, wykorzystując podłogi i puste jeszcze domowe wnętrza. W tygodniu, kiedy wracam z pracy jest już ciemno, więc na zdjęcia nie mam szans.

jak robić zdjęcia książek

Latem robiłam zdjęcia z plenerze:

jak robic zdjęcia książkom na blogu

Są zdjęcia książek w „słodkich stylizacjach”:

jak robić ładne zdjęcia książkom

Żeby nie dręczyć Was cały czas zdjęciami książek z kubkiem kawy, od czasu do czasu robię sobie selfie…:-) albo proszę o pomoc dziecko;-)

I oczywiście, fotografuję się z bardziej znanymi od siebie:

targi książki w Krakowie
Fot. Archiwum Katarzyny Targosz

2. Banki darmowych zdjęć

Dużą pomocą są dla mnie banki darmowych zdjęć. Testowałam kilka z nich, ale najczęściej korzystam z Pixabay. Jest na nim mnóstwo zdjęć, ja najczęściej szukam tu zdjęć do wpisów o tematyce okołoksiążkowej i dziecięcej. Zdjęcia są dobrej jakości, polecam. Zdjęcie otwierające wpis pochodzi właśnie z Pixabay.

3. Zdjęcia od zawodowego fotografa

To najlepsze zdjęcia na moim blogu. Jakościowo, rzecz jasna, bo do modelki, którą zwykle jestem, mam trochę do życzenia;-) Autorem takich profesjonalnych zdjęć jest Tadeusz Poźniak, mój kolega z pracy, z którym znam się od 2004 roku. Tadeusz jest – oprócz mojego osobistego fotografa, czyli męża – chyba jedynym fotografem, który potrafi mnie jakoś po ludzku uchwycić, a to dlatego, że nie jestem przy nim skrępowana. Bo pozowanie to strasznie stresujące jest. Widzę to na co dzień, gdy moi rozmówcy, z którymi robię wywiady, muszą zapozować;-) 
Oto kilka zdjęć z książkami, które zrobił mi Tadzio:
blog o książkach
Ciekawe blogi o książkach
ciekawe blogi o książkach

Co sądzicie o tych zdjęciach? Macie dla mnie jakieś wskazówki? Jak stylizować zdjęcia książek? Gdzie robić zdjęcia? Na jakie detale zwracać uwagę? Jakie zdjęcia chcielibyście tu oglądać?
Podrzućcie mi jakieś inspiracje (chyba w komentarzach jest taka opcja), tutaj albo na fanpage’eu bloga
Mam nadzieję, że dzięki Waszym radom mój blog będzie nieco ładniejszy.

You may also like...