Pomysły na zabawę z dzieckiem w pogodę i niepogodę

ksiazli

Mamy jeden z najdłuższych weekendów w tym roku. Niestety, przełom kwietnia i maja nie rozpieszcza nas z pogodą, wskutek czego zmianom uległy plany wielu rodzin. My nie planowaliśmy wyjazdów, ale słońce przydałoby się także na własnym podwórku, bo wtedy zupełnie inaczej płynie czas. Choć odpoczywamy w domu, nie ma czasu na nudę:-) Jeśli Wam nuda daje się we znaki, zobaczcie propozycje zabaw z dzieckiem, jakie przygotowałam dla Was razem z portalem dla rodziców Tatento.pl .

Propozycje zabaw uporządkowane są w dwie grupy: na powietrzu (ale też poza domem) i w domu.

Pomysły na zabawę z dzieckiem na powietrzu…

Jeśli nie wyjeżdżacie nigdzie, a pogoda dopisuje i wyjście na zewnątrz nie grozi przemrożeniem ani przemoczeniem, to dobrze wykorzystać energię wypoczętych maluchów i wyjść z domu na spacer. To nasza najczęstsza forma rozrywki, która kosztuje nic albo niewiele. Wystarczy wziąć rower albo rolki i plecak i w drogę;-)

wycieczka
Możesz zaplanować kolejne wolne dni tak, żeby nie dopadła Was nuda. Warto sprawdzić, co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. Oferta instytucji kultury jest zazwyczaj bogata, ale to przecież nie wszystko. Koncerty, wypad do okolicznej miejscowości, w której nigdy nie byliście, zobaczenie czegoś ciekawego.

Zawsze warto wyjść w plener – do parku lub po prostu na zewnątrz. Poszukajcie skarbów, umówcie się ze znajomymi i urządźcie rodzinny turniej sportów. Nie tylko się dotlenicie, ale też spędzicie czas w doborowym towarzystwie :). Albo pobawcie się w ogrodników. Spróbuj wrócić do czasów swojej młodości i poszukaj skakanek, gumy do skakania lub rakietek do tenisa. A czasem wystarczy tylko piłka!

Pomysły na zabawę z dzieckiem w domu

muffinki

Kiepska pogoda wcale nie oznacza, że trzeba się nudzić lub siedzieć przed komputerem lub siedzieć z tabletem. Jest masa świetnych rzeczy, które możecie porobić razem! Na przykład – gotować .Wspólna praca w kuchni jest też okazją do nauki. My na przykład wspólnie lepimy pierogi, pieczemy muffinki, robimy sałatki. Dzieci lubią pomagać, więc warto wykorzystywać ich umiejętności.

dzieci
Nawet siedząc na kanapie nie musicie się nudzić lub włączać telewizora ;). Zabawy słowne, a nawet scrabble z nakrętek mogą Wam umilić czas! Poza tym może pomóc dziecku rozwinąć różne kompetencje, na przykład poczucie własnej wartości lub motorykę małą. Lub coś poczytać. Zerknijcie tutaj i zobaczcie ile jest świetnych książek dla dzieci. Listę ciekawych lektur możecie również znaleźć w zakładce u mnie „Książki dla dzieci”.

Oczywiście, nie wszystkie książki dla się kupić, dlatego warto zapisać dziecko do biblioteki. Od kiedy zapisałam dzieci do naszej małej wiejskiej biblioteki, przeczytałam im masę książek, które nie są nowościami wydawniczymi. Na weekend majowy też jesteśmy wyposażeni w stos lektur. Przydają się, bo pogoda jest kiepska;-)

Jak Wy spędzacie majówkę? W domu czy na wyjeździe?

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...