Licho wie, co to za lektura, czyli „Licho wie” od Wydawnictwa BOSZ
„Licho wie” to nowość wydawnicza, jaką małym i dużym czytelnikom proponuje bieszczadzkie Wydawnictwo BOSZ. Na kilkudziesięciu stronach, wspaniale ilustrowanych przez grafika i plakacistę Lecha Majewskiego, poznajemy trzynaście polskich lich. Dzięki autorce, Agnieszce Taborskiej, Licha przedstawione są przewrotnie: zamiast niszczyć porządek jak w folklorze, one ten porządek przywracają. „Licho wie” to estetyczna i wartościowa publikacja. Przy okazji, zgrabnie nasycona kolorami, co na pewno docenią najmłodsi czytelnicy.
„Licho wie” to kontynuacją książki „Licho i inni” (widocznej na zdjęciu powyżej), która ukazała się w 2014 roku i zyskała miano Najlepszej Polski Książki dla Dzieci 2014 przyznanej na Festiwali Literatury dla Dzieci. „Licho i inni” również stworzył duet Taborska-Majewski. Publikacja ta zyskała sympatię czytelników, mimo trudnej tematyki.
Trudnej, bo polski folklor jest trudny do opowiedzenia dziecku. W ludowych opowieściach zawarte są nieraz okrutne sceny, których nijak czytać dzieciom na dobranoc. Z drugiej strony folklor jest ogromną skarbnicą, więc szkoda z niego rezygnować. Agnieszka Taborska wybrała z folkloru to co najbardziej charakterystyczne, trochę ominęła, trochę dodała, tworząc opowieści ciekawe, intrygujące, przystosowane do percepcji odbiorcy.
Teraz „Licho i inni” doczekało się kontynuacji!
„Licho wie” kontynuacja „Licha i inni”
„Licho wie” to 44 strony tekstu i przyciągających uwagę ilustracji, na których czytelnik poznaje trzynaście polskich lich. Autorka czerpie garściami z polskiego folkloru i ludowych baśni, a swoje opowieści okrasza dużą dawką humoru.
Czym jest Licho i po jest? Autorka zaczyna od wyjaśnienia, że współczesne Licho nie jest tym co kiedyś. Kiedyś były stworzeniami złośliwymi. Psuły, dokuczały, psociły. Dlaczego się zmieniły, nie wiadomo. W każdym razie dziś trudno wyobrazić sobie świat bez Lich i ich skłonności do pomocy. Dzięki nim na świecie panuje porządek, bo Licha są dbają i ulepszają świat. Są tuż obok, choć nie tak łatwo je zauważyć.
Licha można spotkać w niemal każdym zakątku Polski. Strzegą one pilnie porządku w Krakowie, Małopolsce, na Pomorzu, w Bydgoszczy, na Podhalu, w Bydgoszczy. Warszawskie Licho pilnuje porządku na ruchliwych stołecznych ulicach i gdy tylko ktoś nie przestrzega przepisów, musi liczyć się z tym, że Licho zaraz go upomni.
Rola Licha podhalańskiego jest prosta – w regionie pełnym szlaków, lasów i chronionej przyrody dba o to, by turyści nie schodzili ze szlaków, pilnuje ich bezpieczeństwa i strzeże przyrodę.
Są też Licha, które można spotkać niezależnie od regionu.
„Licho wie” – Licha można i trzeba polubić
Są to Licho Ekologiczne, Licho Nocne, Licho Grzybowe, Licho Urzędowe, Licho Zwierzęce i Licho Meteorologiczne.
Licho Ekologiczne jeździ po całej Polsce. Nie wszędzie jest mu dobrze, bo warunki, jakie spotyka, powodują czasem, że się kurczy, nie może oddychać. Dlatego jeździ, napomina, poucza, edukuje w zakresie dbania o środowisko. Nie jest to syzyfowa praca, bo przynosi efekty, ale Licho Ekologiczne nadal ma bardzo dużo pracy.
Licho Urzędowe jest również zapracowane. Łagodzi obyczaje wśród petentów stojących w kolejkach, uprzyjemnia czas, tłumi niesnaski.
„Licho wie”
Licho, jak każde stworzenie, czasem ma dość. Bywa znużone wyczerpującą pracą, pragnie zmiany i odpoczynku.. ale podczas tylu lat urzędowania tylko raz Licha spotkały się i ponarzekały, pomarzyły, a potem wróciły do pracy. W końcu bez nich nie byłoby porządku.
„Licho wie” to przewrotna książka. Mądra, z ważnym przesłaniem do czytelników, oryginalna i zabawna. Smaku dodają całości świetne ilustracje. Jest dowodem na to, że wysoka jakość strony graficznej może iść w parze ze znakomitym tekstem, który zaciekawi zarówno kilkuletnich czytelników, jak i ich rodziców i dziadków.
Tytuł: Licho wie – tu ją kupisz
Autor: Agnieszka Taborska
Projekt graficzny i ilustracje: Lech Majewski
Format: 205 × 275 mm
ISBN: 978-83-7576-334-8
Liczba stron: 44
Numer wydania: 1
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Język: polski
Cena: 24,90 zł
BOSZ – wydawnictwo z Olszanicy
Dziś po raz pierwszy mam okazję zaprezentować Wam publikacje Wydawnictwa BOSZ. BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy (Bieszczady) oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska.
Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad 500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion osiemset tysięcy egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.