Cergowa – wieża widokowa i szlak turystyczny na górę
Góra Cergowa ma od jesieni 2018 roku nową atrakcję, która przyciąga wielu turystów. Jest to drewniana, 4-kondygnacyjna, prawie 22-metrowa wieża widokowa, z której – przy ładnej pogodzie – roztacza się wspaniały widok na okolicę, a także na Bieszczady, Beskidy i Tatry. Wejście na górę Cergową nie jest szczególnie trudne (chyba że dla mniejszych dzieci), zaś po drodze można się zatrzymać przy Złotej Studzience, miejscu, w którym według legendy św. Jan z Dukli miał rozpocząć pustelniczy żywot. Jeśli planujecie wycieczki w Bieszczady, Beskidy czy na Słowację, koniecznie wybierzcie się na górę Cergową i wieżę widokową. Za darmo otrzymacie przepiękne widoki.
Góry Cergowej nie można pomylić z żadną inną. Musicie ją mijać, gdy kierujecie się na Słowację czy Węgry i przekraczacie przejście graniczne w Barwinku. Cergowa wznosi się nad Duklą, ma charakterystyczną, nieco przygarbioną sylwetkę i jest zalesiona. Liczy zaledwie 716 m.n.p. m. , ale wyraźnie odcina się od krajobrazu. Nie można jej nie zauważyć. Zawsze intrygowała mnie, gdy jeździliśmy na Węgry i Słowację:-) Po tym, jak otwarto tu wieżę widokową, już nie było wymówek. Cergowa położona jest nieco ponad 40 km od nas, w sam raz na krótki jednodniowy wypad.
Cergowa – jak dojechać i gdzie wejść na szlak
Na górę można dotrzeć kilkoma trasami. Z Dukli, Zawadki Rymanowskiej lub z miejscowości Cergowa. My wybraliśmy trzecią opcję. W centrum Dukli należy skręcić w lewo (jeśli jedziecie na południe, w stronę Barwinka) w kierunku Jasionki. Mniej więcej w miejscu, gdzie kończy się Cergowa, a zaczyna Jasionka, przy drodze stoi niewielki znak informujący o Złotej Studzience św. Jana z Dukli. Skręcamy w prawo (tak jak wskazuje znak) i jedziemy kamienistą drogą (widoczną na zdjęciu powyżej), aż dojedziemy do małego parkingu na polanie. Tutaj spokojnie można zostawić samochód i dalej udać się pieszo. W tygodniu w ogóle nie jest tłoczno. Nasz samochód był jedynym na tym parkingu.
Powyżej parkingu na polanie znajduje się jeszcze jeden parking (o czym informuje tabliczka na zdjęciu poniżej), ale chyba dla samochodów terenowych i quadów 😉
Cergowa – zanim wejdziesz na szczyt zatrzymaj się u św. Jana z Dukli
Aby dostać się na szczyt, podążamy tak jak do Złotej Studzienki św. Jana z Dukli. Po drodze mijamy stacje drogi Matki Bożej – to tędy w trzecią niedzielę lipca każdego roku wierni udają się w pielgrzymkę do św. Jana z Dukli. Podejście do kapliczki nie jest trudne. Ponieważ jest to teren rezerwatu Tysiąclecia na Górze Cergowej, podziwiać tu można także okazy fauny i flory, m.in. cisa, wawrzynka wilczełyko, kłokoczkę południową, obrazki plamiste, zanokcicę skalną, języcznika zwyczajnego; rodzime gatunki drzew leśnych, a także salamandrę plamistą czy orlika krzykliwego.
Do Złotej Studzienki idzie się całkiem przyjemnie, choć wyobrażam sobie, że podczas pielgrzymki, gdy ludzie tłumnie tędy podążają, niekoniecznie jest im łatwo. Po kilkunastu minutach spaceru ukazuje się taki oto sceneria. W głębi lasu, na wzniesieniu, stoi niewielka, bardzo skromna drewniana kapliczka, a wcześniej ławki i polowy ołtarz, oraz słynna studzienka z cudowną wodą.
Cergowa – miejsce kultu św. Jana z Dukli
Skąd na górze Cergowej miejsce związane z kultem św. Jana z Dukli? Krótka notka biograficznego świętego znajduje się w kapliczce i zachęcam Was, aby tam zapoznać się z jego życiorysem. Ponadto w kapliczce znajduje się figurka św. Jana otoczona wieńcem kwiatów oraz miejsce, gdzie można złożyć symboliczną ofiarę. Tutaj też wierni modlą się, aby święty wypraszał im łaski u Boga. Św. Jan urodził się w pobliskiej Dukli (archidiecezja przemyska) w rodzinie mieszczańskiej około 1414 r. Uczył się w rodzinnym mieście, a później w Krakowie. Jako młodzieniec przez pewien czas przebywał na pustelni w pobliskich Dukli lasach pod górą Cergową.
Więcej o tej niezwykłej postaci przeczytacie na stronie cergowa.pl.
Cergowa – źródełko z cudowną wodą
Tuż pod kapliczką tryska źródło z wodą, uznawaną przez wielu za cudowną. Według legendy, woda ta uzdrawia, dlatego wielu pielgrzymów i turystów czerpie chłodną źródlaną wodę do butelek i zabiera ją do domu lub na dalszą wędrówkę. Ludzie wierzą, że napicie się tej wody lub obmycie nią chorych miejsc przywróci zdrowie. My też nabraliśmy wody od św. Jana 🙂 Okazała się bardzo pomocna i niezbędna w dalszej wędrówce.
Po chwili refleksji i odpoczynku spędzonych przy Złotej Studzience, rozpoczęliśmy wspinanie na górę Cergową. Tu zaczynają się już przysłowiowe „schody” i trzeba bardzo uważać, zwłaszcza jeśli w wędrówce towarzyszą dzieci. Podejście momentami bywa kłopotliwe i cały czas wiedzie przez las, toteż trudno widok na panoramę okolicy. Warto też mieć solidne buty z mocną podeszwą.
Cergowa – nareszcie na wieży widokowej
Zalesienie szczytu sprawia, że nijak nie można dostrzec celu podróży, czyli wieży widokowej. W końcu pojawia się i ona:
Wieża widokowa funkcjonuje od jesieni 2018 roku. Jest drewnianą budowlą o wysokości 21,72 m (do szczytu krokwi), posiada cztery poziomy użytkowe. Powierzchnia zabudowy wieży wynosi 90 m kw. Budowa obiektu kosztowała prawie 1 mln zł. Co ciekawe, nie jest to pierwsza tego typu budowla w tym miejscu, ponieważ na szczycie wznosiła się już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wieżą obserwacyjną.
Obecna wieża nawiązuje kształtem i proporcjami elewacji do tradycyjnych tak zwanych kanadyjskich wież wiertniczych charakterystycznych dla krajobrazu Podkarpacia na przełomie XIX i XX w.
Z wieży roztacza się widok obejmujący: Dukielszczyznę, Beskid Niski, Bieszczady, Beskid Sądecki, Gorce, Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko-Sanockimi, Karpaty Słowackie oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie można napawać się fantastycznymi widokami i wykonać świetne fotografie. Na szczycie wieży są ławki, na których można spocząć. Jednak zdecydowanie lepiej oprzeć się o konstrukcję i podziwiać panoramę;-)
Przy wieży znajdują się ławki dla turystów, zaś na słupie skrzynka, w której znaleźć można zeszyt i długopis. Odwiedzający Cergową zostawiają w zeszycie pamiątkowe wpisy. My również zostawiliśmy.
W drogę powrotną udaliśmy się tą samą trasą, w kierunku parkingu na polance. Z Cergowej zejść jednak można innymi szlakami – wszystko zależy, dokąd chcecie trafić;-)
Cergowa – ciekawostki i praktyczne informacje:
- Góra Cergowa posiada trzy wierzchołki (od zachodu): 716 m n.p.m. (z żelaznym krzyżem oraz wieżą widokową), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m.
- Piesze szlaki turystyczne: szlak turystyczny czerwony Chyrowa – Pustelnia Św. Jana z Dukli – Nowa Wieś – Cergowa (716 m n.p.m.) – Lubatowa – Iwonicz-Zdrój – Rymanów-Zdrój (Główny Szlak Beskidzki) oraz szlak żółty Dukla – Cergowa (716 m n.p.m.) – Zawadka Rymanowska – Piotruś (728 m n.p.m.) – Stasiane
Udanej wędrówki na Cergową!