„Dlaczego ryby nie toną” i inne ważne pytania
Dlaczego ryby nie toną? Kto wymyśla nazwy zwierząt? Czy węże mają pępki? Czy słonie naprawdę nie zapominają? Jakiego koloru jest kameleon? To trudne pytania, na które trudno znaleźć szybką i sensowną odpowiedzieć i wytłumaczyć dziecku, o co chodzi w świecie zwierząt… Z pomocą w tych tematach może przyjść pełna ciekawostek książka Anny Claybourne pt. „Dlaczego ryby nie toną”, wydana przez PWN.
No więc dlaczego ryby nie toną?
Bo oddychają skrzelami.
„Skrzela pozyskują tlen z wody, która przez nie przepływa. Ryby wykorzystują tlen rozpuszczony w wodzie. Czasem jednak nawet rybie zdarza się utopić! Jeśli w wodzie nie ma wystarczająco dużo tlenu, ryby duszą się i umierają. To samo stanie się, jeśli wyciągniemy rybę z wody (…)”
W taki właśnie prosty, ale rzeczowy sposób Anna Claybourne, szkocka pisarka specjalizująca się dziedzinie popularyzowania nauki, zwłaszcza wiedzy o przyrodzie, wyjaśnia zagadnienia, które mogą trapić dzieci.
A te wątpliwości mogą mieć mnóstwo i dociekać prawdy np. na temat tego skąd się wzięły zwierzęta, czy ludzie kiedyś wyginą, jak smakuje człowiek, dlaczego jajo ma taki a nie inny kształt? Poznanie odpowiedzi na nie to prosta droga do zrozumienia zasad panujących w świecie przyrody i roli, którą pełni w niej człowiek.
Książka składa się z 22 rozdziałów poświęconych odrębnym zagadnieniom. Każde z nich jest opowiedziane zrozumiałym językiem i wzbogacone zdjęciami lub ilustracjami. Ponieważ tekst jest tylko częścią każdego z rozdziałów, książkę śmiało można polecić mniejszym dzieciom, tym, które już potrafią samodzielnie czytać. Intrygujące i zabawne tytuły jeszcze bardziej pobudzają dziecięcą wyobraźnię i zachęcają do czytania.
Książka jest pełna ciekawostek przyrodniczych. Dzięki niej dowiedziałam się np. że w Sundarbanach na granicy Indii i Bangladeszu tygrysy polują na ludzi i nikt nie wie dlaczego tak się zachowują, gdyż nigdzie na świecie nie notuje się podobnych przypadków.
Czy wiedzieliście, że zęby rekinów wypadają co kilka tygodni i są zastępowane nowymi? A samica pingwina karmi młode częściowo przetrawionymi rybami, czyli po prostu wymiocinami?
Podoba mi się idea tej publikacji, która ma na celu przyjazne, ale ambitne wprowadzenie do świata zwierząt dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej.
Będzie świetną pomocą dydaktyczną na lekcjach przyrody, zwłaszcza że autorka ma w tej dziedzinie spore doświadczenie. Wydała ponad 150 książek, w tym wiele publikacji dla dzieci poświęconych życiu dzikich zwierząt (zwłaszcza drapieżników).
Wydanie: 1, 2018
Autor: Anna Claybourne
Tłumacz: Grzegorz Kulesza
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: twarda
Data premiery: 11.01.2018
W promocji książka kosztuje 34,90 zł