Ile jest prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach?

 

kolorowa książka dla dziecka, najlepsze książki dla dzieci

 

Dumny jak paw, siedzieć jak mysz pod miotłą, krecia robota, pisać jak kura pazurem – czy dzieci rozumieją, gdy te zwroty pojawiają się rozmowach dorosłych? Jak wyjaśnić je maluchom, które nie rozumieją jeszcze symbolicznej funkcji języka? I – najważniejsze – ile jest w nich prawdy? Wątpliwości rozwiewa książka Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach. Poleca ją sam prof. Jan Miodek, więc możecie być pewni, że czytacie coś ciekawego i mądrego zarazem.
Książka liczy 15 fabularyzowanych opowieści, z których każda dotyczy innego powiedzonka o zwierzętach. Są wśród nich m.in. białe kruki, krecia robota, kocia muzyka, efekt motyla, kura pisząca pazurem, pawi ogon czy płaczący bóbr. Każdy tekst wyjaśnia powiedzenie zawarte w tytule i jest pretekstem do wyjaśniana kolejnych zwrotów frazeologicznych.

drewniane klocki, kolorowa książka
Okładka książki

 

Profesor Miodek zwraca uwagę, że zbiór:

„Napisany jest sprawnym, przystępnym językiem, a owe opowieści są nader udanym pomysłem przyciągającym uwagę młodego czytelnika, który pozna przy tej okazji bardzo ważny fragment leksyki ojczystego języka – fragment, który – co potwierdzają współcześni językoznawcy, a ja całkowicie się z tą obserwacją utożsamiam – odchodzi w przeszłość, a najmłodsze generacje mają z nim coraz więcej kłopotów komunikacyjnych”

 Kiedy dziecko zaczyna rozumieć zwroty frazeologiczne?

Małe dzieci (do 5 – 6 r. życia) z reguły nie rozumieją znaczenia związków frazeologicznych, bo umiejętności ich rozszyfrowania nabierają dopiero w szkole, ale niech to nie zniechęca Was do czytania im tej książki. Książka może być pomocą we wprowadzaniu dziecka w świat języka symbolicznego.

Kinga Kuszak w pracy zatytułowanej  „Związki frazeologiczne w edukacji językowej dziecka” z 2012 r. zaznacza, że: „podstawowa umiejętność dekodowania określeń wyrażonych nie wprost, metaforycznych pojawia się już w wieku przedszkolnym. Wówczas dziecko zaczyna rozumieć zagadki słowne, żarty, rebusy językowe. Jednak dopiero w młodszym wieku szkolnym intensywnie się rozwija symboliczna funkcja języka”. Dodaje też, że dziecko może przyswoić ją wcześniej dzięki codziennym relacjom społecznym.

związki frazeologiczne, drewniane klocki dla dzieci
Dumny jak paw. Pawi ogon
„Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach” zostało napisane przez dwie nieprzypadkowo dobrane autorki. Agnieszka Pilichowska, polonistka i psycholog, wykłada na jednej z warszawskich uczelni wyższych, zaś Małgorzata Połeć-Rozbicka, polonistka, dziennikarka i logopeda, zajmuje się literaturą dziecięcą. W duecie stworzyły ciekawą i bardzo potrzebną książkę, objaśniającą związki frazeologiczne.
Niektóre z opisanych historii są tak zabawne, że ciężko się powstrzymać od śmiechu.
Chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: przedstawiane historie skłaniają do refleksji, zachęcają do szukania różnych rozwiązań danej sytuacji; uczą i bawią. Są też bardzo ładnie ilustrowane przez Zbigniewa Larwę.

klocki dla dziecka, książka do dzieci
Ilustracje to mocny atut tej książki

Polecam dla Waszych dzieci!

Agnieszka Pilichowska, Małgorzata Połeć-Rozbicka
Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży
ISBN: 978-83-8069-182-7
Data wydania: 24.11.2015
Format: 170mm x 241mm
Liczba stron: 128
Cena detaliczna: 28,00 zł

 

You may also like...