Jesteśmy wyjątkowi – małe opowiadania o wielkich sprawach
W życiu każdego rodzica wcześniej czy później przychodzi moment, że musi stawić czoła „trudnym” pytaniom dziecka albo wytłumaczyć mu, dlaczego ono lub drugi człowiek zachowuje się lub wygląda inaczej. Nie każdy rodzic jest pedagogiem, nie każdy ma przygotowane mądre odpowiedzi, by sypać nimi jak z rękawa. Czasem też trudno ubrać w słowa to, co chcielibyśmy dziecku powiedzieć, by nie brzmiało sztucznie i patetycznie, niezrozumiale. Warto wtedy sięgnąć po mądrą książkę, taką jak „Jesteśmy wyjątkowi” Paoli Viezzer składającej się z dziesięciu bajek, które pomogą dzieciom zrozumieć chorych rówieśników.
Zauważam, że współczesnym świecie, który tak głośno i dobitnie nawołuje do tolerancji i poszanowania wszelkiej odmienności, jakby coraz cichszym głosem mówi się o chorych, niepełnosprawnych czy osobach mających problemy emocjonalne. Pewnie nie jest to temat nośny, bo ani kontrowersyjny, ani pozwala być na fali, a jednak od lat jest obecny i w dużych i mniejszych społecznościach. W pewnym stopniu to nadal temat tabu. Skoro dorośli nie potrafią o nim normalnie rozmawiać, jak mają go zrozumieć dzieci?
Dlatego tę książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością, a moje dzieci zasłuchiwały się w mądre bajki, które pewnie lepiej, bardziej obrazowo niż ja, wytłumaczyły im szereg wątpliwości.
„Jesteśmy wyjątkowi” to 10 bajek, z których każda porusza inny problem i pozwala dziecku bliżej poznać specyfikę chorób i różnych niepełnosprawności. Bajka „Króliczek Tytus i skaczące słowa” tłumaczy, czym jest jąkanie i jak można je przezwyciężyć. Świetlik Dino poznający świat mroczków to wspaniała ciepła historia pozwalająca zrozumieć świat niewidomych. Bajka „Filip i duszki emocji” uczy rozpoznawać emocje (strach, złość, smutek, szczęście) i radzić sobie z nimi. „Żółwik” wyjaśnia, czym jest zespół Downa, a „Fabryka cukru” – cukrzycę. Są jeszcze bajki o szacunku dla niepełnosprawnych, o nadpobudliwości, epilepsji i moczeniu nocnym.
Bajki nie wyjaśniają chorób i niepełnosprawności od strony medycznej, lecz opisują je w prostych słowach zrozumiałych dla dziecka. Są świetne jako lektura na dobranoc, pełne ciepła i dobroci pozwalają popatrzeć na problemy z innej perspektywy. Mimo że dotyczą trudnych spraw, dają potężną dawkę optymizmu, przekonując, że życie z chorobą czy niepełnosprawnością wcale nie jest złe. Jest po prostu inne. Spokojna narracja bajek, łagodne i optymistyczne zakończenia pozwolą dziecku zasnąć zadowolonym.
Czytajcie dzieciom, a i sami będziecie bogatsi:-)
Książkę przeczytałam dzięki Boskie książki tam też możecie ją kupić
Autor Paola Viezzer
Oprawa miękka
Ilość stron 128
Format 140×200
ISBN 978-83-7482-365-4
Rok wydania 2010
Oprawa miękka
Ilość stron 128
Format 140×200
ISBN 978-83-7482-365-4
Rok wydania 2010