Kasztel w Szymbarku. Perła polskiego renesansu
Kasztel w Szymbarku jest jednym z najładniejszych zabytków doby renesansu w Polsce południowej. Położony w spokojnej, malowniczej okolicy w powiecie gorlickim, otoczony pasmami Beskidu Niskiego, stanowi zdecydowany kontrast dla tutejszej scenerii. Swoim wyglądem bardziej przypomina włoski pałac niż dawny polski dwór obronny. Choć kasztel w Szymbarku jest niewielki, warto go zwiedzić, a już na pewno zrobić na jego tle pamiątkowe zdjęcie.
Patrząc na kasztel w Szymbarku aż trudno uwierzyć, że ten piękny obiekt był remoncie kilkadziesiąt lat, a wcześniej wykorzystywano go jako gorzelnię, magazyn zbożowy albo skład niepotrzebnych rzeczy. Przed drugą wojną światową wyglądał tak:
Dziś prezentuje się tak:
Kasztel w Szymbarku – historia
Kasztel to gród, zamek warowny lub nieduża twierdza pełniąca funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną; siedziba kasztelana. Takie budowle najczęściej spotykane były na terenie Polski, Czech i Słowacji.
Kasztel w Szymbarku powstał dzięki rodzinie Gładyszów. Gładysze pojawili się w Schönbergu (Pięknej Górze) w XIV wieku. W 1359 roku król Kazimierz Wielki nadał rycerzowi Janowi Gładyszowi herbu Gryf i jego rodzinie wielkie dobra ziemskie w tej okolicy oraz prawo zakładania nowych osad. Gładyszowie uczynili z Szymbarku gniazdo rodowe, które stało się ośrodkiem nieformalnego państwa Gładyszów, określanego mianem Dominium Ropae. W XVI w. wybudowali we wsi dwór obronny.
Kasztel został wzniesiony w dwóch etapach: rozpoczęto w I poł. XVI w. a zakończono w latach 1585- 1590. Nie jest znane nazwisko architekta ani budowniczych, choć przypuszcza się, że autorem projektu był jeden z włoskich architektów zatrudnionych na dworze Jagiellonów. Zbudowany jest z miejscowego kamienia łamanego, z dodatkiem cegły. Na stronie muzeum w Gorlicach znajduje się dokładny opis budowli:
W drugiej fazie budowy bryła dworu stała się bardziej ozdobna: zwieńczono ją attyką arkadową, poniżej wykonano dekorację sgraffitową (wzór tworzą fantastyczne maski i elementy geometryczne), okna ujęto w profilowane kamienne obramienia. Kasztel zbudowany jest na planie prostokąta, o wymiarach 20 na 13 metrów. Obiekt posiada cztery narożne baszty alkierzowe, które na wysokości piętra wystają poza lico murów, wsparte na kamiennych konsolach. Budynek posiada trzy kondygnacje: piwnicę, parter i piętro.
Kasztel w Szymbarku – co warto zobaczyć
Kasztel w Szymbarku to niewielki obiekt. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku, oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Wewnątrz jest niewiele pomieszczeń: dwie piwnice o kolebkowym sklepieniu, na parterze sień i dwie izby, na piętrze wielka sala reprezentacyjna i obok niej mniejsza oraz cztery małe izdebki znajdujące się w alkierzach. Do dziś przetrwały oryginalne elementy wystroju wnętrz: kamienne obramienie drzwi, fragmenty kominków i malowideł ściennych w dwóch alkierzach.
Kasztel zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Po Gładyszach jego właścicielami byli: Strońscy, Siedleccy, Bronikowscy. W XIX wieku mieściła się w nim gorzelnia i magazyn zbożowy. Pod koniec XIX stulecia i jeszcze w okresie międzywojennym na parterze była kuchnia dla czeladzi dworskiej oraz kurnik. Dwór stanowił też rodzaj lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne rzeczy.
W latach międzywojennych kasztel przeszedł w ręce Zbigniewa Sękiewicza. Po II wojnie dwór przejęło państwo. Od początku lat 50. XX wieku Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzało prace kolejnym konserwatorom. Remont trwał ponad pół wieku. Ostatnie prace remontowe wykonano w latach 2007-2013. Sfinansowane zostały z budżetu Województwa Małopolskiego oraz funduszy unijnych.
Na terenie należącym do kasztelu znajdują się jeszcze dwa budynki. Pierwszy to drewniany dworek z Gorlic z 1920 roku, w którym znajduje się restauracja „Stary Dworek”. Drugi to zachowana do dzisiaj oficyna dworska. Odbywają się w niej wystawy. W pobliżu znajduje się też Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa.
W kasztelu znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Mnie szczególnie spodobało się zabytkowe wydanie „Iliady” Homera z 1778 r., starodruki oraz książki kucharskie z oryginalnymi przepisami, np. na potrawę z bobra i inne smakołyki. Na uwagę zasługuje dobrze wyposażona w dawne urządzenia piwnica.
Informacje praktyczne:
Kasztel w Szymbarku położony jest jest przy drodze nr 28 z Grybowa do Gorlic, w powiecie gorlickim (woj. małopolskie).
GODZINY OTWARCIA
maj – wrzesień
poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00
sobota – niedziela 10:00 – 18:00
październik i kwiecień
poniedziałek – niedziela 9:00 – 16:00
listopad – marzec
poniedziałek – sobota 9:00 – 16:00
niedziela nieczynne
Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.
Cennik
- bilet wstępu – 5 zł
- grupowy bilet wstępu – 4 zł (dla grup od 25 – 50 os.)
- opłata przewodnicka – 25 zł
- bilet „Karta Dużej Rodziny” – 2,50 zł
- dzieci do lat 7 – wstęp wolny