Niezwykły, fascynujący Londyn w czasach Sherlocka Holmesa

Londyn

Londyn musi być pięknym miastem, prawda? Nigdy w nim nie byłam. Za to przez ostatnie dni wędrowałam po zacisznych uliczkach Londynu w nie byle jakim towarzystwie. Po mieście prowadzili mnie: Karol Darwin, Sherlock Holmes, królowa Wiktoria, Helena Modrzejewska, Maria Curie-Skłodowska, Fryderyk Chopin, a nawet… Kuba Rozpruwacz. Dotarłam z nimi do miejsc i faktów, o jakich nie miałam pojęcia! Ty również możesz udać się w tak intrygującą wycieczkę.

To wszystko, a jakże, za sprawą książki „Londyn w czasach Sherlocka Holmes” Krystyny Kaplan. Zamawiając ją, zastanawiałam się, co takiego Polka może napisać współcześnie o Londynie sprzed tylu lat?

Tymczasem Krystyna Kaplan, pisarka, dziennikarka, producentka filmowa i reżyser (w dorobku ponad 60 programów w języku angielskim) mieszka w tym mieście od 1976 roku. Kawał czasu, żeby dobrze poznać miejsce zamieszkania i jego historię. „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” jest trzecią książką w jej dorobku. Poprzednich nie znam, ale ta jest kapitalna.

Londyn w czasach S Holmesa

Nietypowy przewodnik po Londynie

„Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” nie jest przewodnikiem ani książką historyczną. To opowieść o mieście z przełomu XIX i XX wieku przedstawiona za pomocą tematycznych rozdziałów (m.in. Królewski Londyn, Artyści, Zbrodnia i kara, Zakupy i pieniądze itp.). Dużo miejsca zajmują zdjęcia, wyciągnięte z archiwów czy galerii, które pełniej oddają klimat i atmosferę dawnego Londynu.

Dzięki nim mamy okazję zobaczyć pierwszego londyńskiego omnibusa, przejechać się pierwszym kursem londyńskiego metra, obserwować postępy oczyszczania miasta ze ścieków, które wpadały prosto do Tamizy. Poznajemy londyńskie zoo, londyńskich dżentelmenów (sir Thomas Lipton), widzimy pierwsze sportowe stroje, jakie mogły założyć kobiety np. do jazdy konnej czy na rowerze oraz sceniczne kreacje utalentowanych londyńskich aktorek, Ellen Therry i Sary Bernhardt. Widzimy też tyjącą królową Wiktorię, która pogrążyła się w rozpaczy po śmierci ukochanego męża.

Niesamowite wrażenie pozostawia zdjęcie człowieka-słonia, który był „cyrkową” atrakcją, poniżaną przez właściciela. Człowiek-słoń, właściwie Joseph Merrick, o dość przerażającym wyglądzie, w istocie był bardzo wrażliwy, a jego marzeniem było zamieszkanie w ośrodku dla niewidomych, gdzie nikt nie widziałby jego twarzy. Przyczyna deformacji jego twarzy i ciała do dziś nie jest znana.

Dla mnie interesujące były także fragmenty dotyczące londyńskich domów towarowych: Harrods, Whiteleys i Selfridges. To naprawdę zadziwiające, z jakim rozmachem można tam było robić zakupy i wśród jakich towarów wybierać.

Krystyna Kaplan chętnie sięga do pamiętników i listów oraz gazet z tamtej epoki, dając czytelnikowi informacje „z pierwszej ręki”. Cytuje m.in. znane osoistości – Josepha Conrada, Helenę Modrzejewską oraz mniej znanych mieszkańców miasta

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa

Książka jest bogato ilustrowana

Prócz informacji dotyczących historii, gospodarki, biznesu, sztuki czy kultury, autorka zapoznaje czytelnika z obyczajowością londyńczyków. Poznajemy największe skandale obyczajowe i romanse elit z aktorkami; homoseksualne podboje miłosne Oscara Wilde’a. Dowiadujemy się o głośnym w tamtym czasach morderstwie żony doktora Crippena i o złapaniu go dzięki wynalezionemu niedawno telegrafowi. Autorka „wskrzesza” też postać Sherlocka Holmesa i opisuje pogrzebową atmosferę, jaka zapanowała w Londynie po tym, gdy Artur Conan Doyle uśmiercił bohatera swoich książek.

Tych wątków jest mnóstwo i nie sposób przytoczyć ich w większej ilości. Jeśli więc macie ochotę na niezapomnianą podróż po Londynie, polecam wam książkę Krystyny Kaplan. To niezwykle barwny dokument tamtej epoki.

londyn w czasach Holmesa

Londyn, moda kobieca w XIX wieku

Kto powinien przeczytać „Londyn…”

Na pewno ci, którzy mieszkają w Londynie lub jego okolicach – poznawanie historii miejsc i zabytków będzie pouczającą i – niekiedy zabawną – lekturą, bo zyskają mnóstwo anegdot i informacji, których próżno szukać w podręcznikach historii.
Myślę, że powinni po nią sięgnąć blogerzy podróżniczy i podróżnicy w ogóle.

Nie rozczarują się i tacy jak ja, którzy nie byli jeszcze w Londynie i nie wiadomo, czy kiedykolwiek go zobaczą na własne oczy. Mimo że miasto znam jedynie z opowieści znajomych i Internetu, książka absolutnie mnie wciągnęła. Co więcej, wzbudziła apetyt na podróż do Londynu.

Książkę możecie kupić na stronie księgarni PWN.

Książka do najtańszych nie należy, ale PWN właśnie oferuje na nią rabat.

Krystyna Kaplan
Londyn w czasach Sherlocka Holmesa

seria: Retropolie
format: 190 x 230 mm
liczba stron: 288
cena: 89 zł (w tym 5% VAT)
oprawa twarda
ISBN 978-83-01-18503-9

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...