Opróżnij półkę – pomóż stworzyć Biblioteczkę Małego Pacjenta

Dziś moją biblioteczkę opuściły trzy książki. „Szatan z siódmej klasy”, „Mały książę odnaleziony” i „Zabawy z bajkami”. Za kilka dni trafią do Brzegu, a potem do Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie Przekazuję je, mając nadzieję, że ich lektura pozwoli niejednemu małemu pacjentowi przetrwać niełatwe chwile w szpitalu. Jeżeli masz w swojej biblioteczce takie książki dla dzieci i młodzieży, z których „wyrosłeś” albo które ci nie są potrzebne, oddaj je.

Dobrze wiem, jak wygląda pobyt z dzieckiem w szpitalu. Niezależnie czy trwa on kilka dni, kilka tygodni czy kilka miesięcy, dla rodziny zawsze jest to „cała wieczność”. Czas upływa pomiędzy jedną a drugą wizytą lekarską, kolejnymi zastrzykami, kroplówkami, setkami czarnych myśli w głowie i płaczem (a czasem i śmiechem) dzieci. Ten czas można nieco uprzyjemnić czytaniem książek. W wielu szpitalach w Polsce, na oddziałach dziecięcych funkcjonują biblioteczki z książkami dla małych pacjentów, ale są takie miejsca, gdzie jeszcze ich nie ma. Tak jak w w Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie.

 Do takich właśnie miejsc docierają Zaczytani, którzy z powodzeniem „prowokują społeczne poruszenie, dzięki któremu powstają biblioteki dla dzieci i młodzieży znajdującej się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach”. Zaczytani chcą tam stworzyć Biblioteczkę Małego Pacjenta, a Zaczytanym z kolei chcą pomóc blogerzy, którzy stworzyli projekt „Biblioteczka Małych Pacjentów”. O udział w budowaniu biblioteczki poprosiły mnie Biblioteczka malucha i Kot nakręcacz, więc nie mogłam odmówić.

Z biblioteczki wyjęłam „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, „Małego księcia odnalezionego” Jean-Pierre’a Davidtsa  i „Zabawy z bajkami”. Z nadzieją, że komuś sprawią więcej radości niż mi. Wybrałam książki, które nie pozwolą się nudzić – „Szatan z siódmej klasy” jest tak wciągający, że trudno się od niego oderwać, natomiast „Mały książę odnaleziony” nawiązujący do „Małego Księcia” to bardzo optymistyczna, ciepła, wzruszająca opowieść. „Zabawy z bajkami” (tę książkę oddają moje dzieci) to połączenie tekstu dwóch popularnych bajek z zagadkami. Oby nowym właścicielom przyniosły dużo uśmiechu i dużo zdrowia!

 Wyślij książkę!
 Jeśli zdecydujesz się dołączyć do tej akcji, pamiętaj że nadsyłane książki powinny być w dobrym stanie, ale nie muszą być nowe. Wystarczy przesłać tylko jedną książkę! – Ale pamiętajcie – im więcej książek, tym więcej dziecięcych uśmiechów i chwil zapomnienia o  bolesnej, pełnej badań, zastrzyków i kroplówek rzeczywistości. Dlatego warto zaangażować swoich bliskich – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a nawet sąsiadów – dając im tym samym okazję do zrobienia czegoś dobrego. Razem możecie zebrać całkiem sporo książek, a rozłożone na kilka osób koszty przesyłki przestaną być zniechęcające! – namawiają blogerki Karolina Mucha i Natalia Szumska.

Aby wesprzeć zasoby Biblioteczki Małego Pacjenta powstającej w Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie należy przesłać przynajmniej jedną książkę na adres:

Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych w Brzegu
Poprzeczna 3
49-304 Brzeg
Z dopiskiem „ Biblioteczka Małych Pacjentów”


Książki można nadsyłać do 31 grudnia 2014 roku.

You may also like...