Pucio, ulubieniec dzieci, w puzzlach. Świetna propozycja Naszej Księgarni

Pucio. Puzzle

Pucio. Puzzle

Pucio jest bohaterem bestsellerowej serii książek autorstwa logopedy dr Marty Galewskiej-Kustry. Jest znany i bardzo lubiany przez wiele dzieci i ich rodziców, gdyż w prosty, przystępny i atrakcyjny graficznie sposób zachęca do mówienia i poszerzania zasobu słownictwa. W najnowszej serii wydawnictwa Nasza Księgarnia Pucio wychodzi z książek do… puzzli. Puzzle są świetnym uzupełnieniem książek; pobudzają do myślenia, rozwijają spostrzegawczość i motorykę małą. Łączą w sobie naukę i zabawę. Zobaczcie, w jaki łatwy sposób można ćwiczyć z dzieckiem kluczowe dla jego rozwoju umiejętności.

Pucio znany jest z serii pięknych książek, m.in. „Pucio uczy się mówić”, „Pucio na wakacjach”, „Pucio mówi pierwsze słowa”. Seria ta jest doskonale znana rodzicom, nauczycielom i terapeutom. Teraz dr Marta Galewska-Kustra oraz ilustratorka Joanna Kłos przeniosły bohatera do puzzli. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się:

  • puzzle „Pucio. Czego tu brakuje?”
  • puzzle „Pucio. Co tu pasuje?”
  • puzzle „Pucio 3w1”

Pucio. Czego tu brakuje?

Pucio. Czego tu brakuje?

Pucio. Czego tu brakuje?

Są to puzzle dwuelementowe skierowane do dzieci w wieku od 2 lat. Na obrazkach jest Pucio w sytuacjach, w których… czegoś brakuje. Dziecko powinno przyjrzeć się obrazkowi głównemu, zastanowić się, czego brakuje, i dopasować do obrazka drugi element, na którym widnieje właściwy obiekt.

To na pozór proste zadanie wymaga skupienia uwagi na ilustracji, ale przede wszystkim pobudza do myślenia. Mimo niedużej liczby elementów puzzle dają okazję do wielu zabaw o różnym stopniu trudności, w zależności od możliwości intelektualnych i potrzeb dziecka. Przy użyciu puzzli można rozmawiać m.in. na temat zajęć, które zajmują codzienność dziecka, na temat ulubionych zabaw, itp.

Pucio. Co tu pasuje?

Pucio. Co tu pasuje?

Pucio. Co tu pasuje?

Puzzle te również przeznaczone są dla dzieci od 2 lat. Składają się z pięciu obrazków głównych oraz 20 uzupełniających. Na obrazkach głównych jest Pucio w znanych dziecku codziennych sytuacjach (np. jedzenie posiłku, poranna toaleta, ubieranie się). Elementy uzupełniające przedstawiają pojedyncze obiekty zaprezentowane także na obrazku głównym (np. kanapka, szczoteczka do zębów, czapka). Dziecko ma się przyjrzeć obrazkowi głównemu, odnaleźć pasujące do niego elementy uzupełniające i dołączyć je do obrazka głównego.

Zadanie to także wymaga skupienia uwagi na ilustracji, rozwija spostrzegawczość i mowę, ale przede wszystkim pobudza do myślenia. Puzzle stanowią pole do popisu dla rodziców i logopedów.

Pucio. Puzzle 3w1

Pucio. Puzzle

Pucio. Puzzle

Dziecko ma za zadanie ułożyć 3 obrazki o różnym stopniu trudności, składające się z 16, 20 i 24 elementów. Obrazki, przedstawiające Pucia i jego rodzinę, powstały specjalnie do puzzli, nie pochodzą z książek o tym bohaterze. Ze względu na świetne ilustracje układanie tych puzzli to czysta przyjemność!


Puzzle z Puciem wykorzystałam w tym tygoodniu w codziennej pracy logopedycznej z najmłodszymi dziećmi i mogę tylko potwierdzić, że maluchy przepadają za nim. Chętnie układają puzzle i rozmawiają na temat jego aktywności.

Atrakcyjna graficzna strona puzzli to efekt pracy ilustratorki Joanny Kłos. Przyjemna dla oka kolorystyka, mocno odbiegająca od schematyzmów kolorystycznych, które spotykamy w wielu puzzlach, kształtuje u maluchów poczucie estetyki, ale też stanowi wyzwanie dla dzieci w łączeniu elementów.

Kim jest autorka serii o Puciu?

Marta Galewska-Kustra – dr n. hum. logopeda i pedagog dziecięcy, pedagog twórczości. Wciąż krąży między Łodzią i Warszawą. W Łodzi prowadzi gabinet logopedyczny dla dzieci, w Warszawie jest adiunktem w Zakładzie Psychopedagogiki Kreatywności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Jako logopeda specjalizuje się w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji u dzieci. W pracy terapeutycznej nieustannie próbuje łączyć terapię mowy z rozwojem kreatywności dziecka. Jako pedagog kreatywności zajmuje się rozwijaniem zdolności twórczych dzieci i młodzieży, badaniem szkoły jako środowiska rozwoju twórczego potencjału, kreatywności uczniów. Jest autorką publikacji naukowych dotyczących rozwijania zdolności twórczych dzieci i młodzieży, w tym książki „Szkoła wspierająca twórczość uczniów. Teoria i przykład praktyki”, członkinią Polskiego Towarzystwa Logopedycznego i Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Prowadzi szkolenia dla wszystkich pedagogów, nauczycieli i rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej o wspieraniu rozwoju dziecka.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...