Moje ulubione powieści z przepisami kulinarnymi

Powieści są skarbnicą wspaniałych przepisów, które z powodzeniem można wykorzystać w kuchni, i jednocześnie inspiracją do tworzenia zupełnie nowych pomysłów na dania i wypieki. Kilkukrotnie pokazywałam na blogu, jak przepisy z książek obyczajowych oraz kulinarnych – albo inspirowane nimi – trafiały na mój stół, choć trzeba przyznać, że w poszukiwaniu przepisów zdecydowanie najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem są serwisy kulinarne. To właśnie tam znajdziemy najwięcej pomysłów na gotowanie i pieczenie.

„Ania z Zielonego Wzgórza”

Pierwsze wydanie "Ani z Zielonego Wzgórza"

Pierwsze wydanie „Ani z Zielonego Wzgórza”

W kuchni łatwo o pomyłkę, prawda? Pamiętacie Anię Shirley i jej radosną kulinarną twórczość? Obraz rudowłosej dziewczynki uwijającej się w kuchni i spiżarni był jedną z pierwszych scen kulinarnych, jaka utkwiła mi w pamięci. Zwłaszcza moment, gdy Ania poczęstowała swoją przyjaciółkę Dianę Barry wybornym sokiem malinowym Maryli, który okazał się być… winem. Albo przyjęcie dla pastorstwa na Zielonym Wzgórzu, na które szykowała takie smakołyki:

„Wszystko jest już gotowe, Diano, prócz mego tortu, który upiekę jutro rano, i maleńkich biszkopcików z piany, które Maryla przygotuje w ostatniej chwili, tuż przed podaniem herbaty. Wierzaj mi, Diano, żeśmy z Marylą przeżyły dwa niezmiernie pracowite dni. Wszak nie drobnostka przyjęcie pastorstwa herbatą! Gdybyś zajrzała do naszej śpiżarni, niewątpliwie ślinka napłynęłaby ci do ust. Najpierw kurczęta w galarecie i ozór na zimno; następnie dwa rodzaje marmelad, czerwona i żółta, bita śmietanka, biszkopty z cytryną i wiśniami, trzy rodzaje pasztecików, owe sławne konfitury ze śliwek, które Maryla przechowuje tylko dla gości, tort mojej roboty i biszkopciki z piany, o których wspominałam. Nadto świeżutki chleb i dawniejszy też, specjalnie dla pastora, gdyby przypadkiem nie był zupełnie zdrów na żołądek. Pani Linde mówi, że pastorowie najczęściej źle trawią, ale mnie się zdaje, że pan Allan jest jeszcze chyba zbyt krótko pastorem, aby to już miało taki zły wpływ nań wywrzeć. Zimny dreszcz mnie przejmuje, gdy myślę o moim torcie! Ach, Diano, jeżeliby się nie udał! Ostatniej nocy śniło mi się, że gonił mnie jakiś straszny duch z wielkim tortem zamiast głowy.”

Ania tak bardzo przejmowała się tortem dla pastorstwa, że zamiast olejku waniliowego dodała… krople walerianowe, przez co ciasto nie nadawało się do zjedzenia.

„W dolinie Muminków” i „Władca Pierścieni”

Drugą potrawą, jaką zapamiętałam z kart dziecięcych lektur, były pyszne naleśniki z kultowej powieści „W dolinie Muminków”. Mama Muminka serwowała je na śniadanie z konfiturami malinowymi, a pewnego razu zaczyniała ciasto… w wannie, gdyż na zorganizowany przez nią festyn przyszło mnóstwo gości.

Pełna smaków jest też trylogia „Władca Pierścieni”. Hobbici lubią biesiadować zajadając się przeróżnymi smakołykami – pasztecikami, grzankami, konfiturami, pieczonymi kurczakami i słodkościami oczywiście. Jednym z charakterystycznych smaków tej powieści są lembasy, czyli rodzaj pożywnego i długo zachowującego świeżość chleba, które towarzyszyło hobbitom w ich wędrówce.

Smakołykami pachnie także „Cukiernia pod Amorem” Magdaleny Gutowskiej-Adamczyk; wśród nich są drożdżówki, pączki i ciastka z wróżbą, szykowane na obchody Dni Gutowa. Powieść czyta się wspaniale, a opis wypieków serwowanych w gutowskiej cukierni zdecydowanie pobudza apetyt.

Tarta z gruszkami, inspirowana powieścią "Poszukiwany Colin Firth"

Tarta z gruszkami inspirowana powieścią „Poszukiwany Colin Firth”

Ze słodkich tart słynie Veronica Russo, bohaterka książki „Poszukiwany Colin Firth”. Jej wypieki, oprócz tego że były pyszne, miały także działanie…lecznicze. Leczyły serca i dusze. Pozwalały zapomnieć, uszczęśliwić, a nawet przywołać miłość. W powieści co prawda nie znajdziecie dokładnych przepisów na tarty, tylko wymienione niektóre składniki, jednak ich połączenie nie będzie trudnym zadaniem.

Jeśli szukacie ciekawych, sprawdzonych przepisów na przyjęcia na różne okazje, zajrzyjcie na Przepisy.pl – https://www.przepisy.pl/ . Znajdziecie tam i naleśniki, i ciasta biszkoptowe, i chlebki, i torty, i tarty, które możecie upiec według podanych wskazówek albo… zmodyfikować je według pomysłów swoich bohaterów literackich.
Powodzenia!


Wpis powstał we współpracy z Przepisy.pl

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...