20 bajek do czytania dzieciom przed snem – moim zdaniem

Zastanawiacie się czasem, którą z wielu bajek, jakie macie w domu, przeczytać dziecku przed snem? Jakim kryterium się kierować? Lepiej wybrać klasyczne rymowane wierszyki czy klasyczne baśnie? A może coś nowego, co pojawiło się w księgarniach? Te dylematy może rozwiązać „20 bajek do czytania dzieciom przed snem” wydane przez Wydawnictwo „Siedmioróg”. Jeśli szukacie wzruszających, ciepłych i optymistycznych opowieści, na pewno będziecie zadowoleni.

Co czytać dziecku przed snem? Sama często staję przed tym dylematem. Moje dzieci mają swoje ulubione bajki i wierszyki, które chcą czytać non stop, ale staram się czytać im nowości. Bajka czytana przed zaśnięciem przede wszystkim nie może wywoływać w dziecku negatywnych emocji, nie może budzić strachu ani złości.

Kiedyś czytałam klasyczne baśnie, ale wybaczcie – widmo wilka pożerającego babcię, a potem Czerwonego Kapturka, mimo szczęśliwego zakończenia (myśliwy zabija wilka;-), dla dziecka może być naprawdę przerażające. Bajka przed snem powinna „łagodzić obyczaje”, tonować emocje, uspokajać, dawać wiarę i nadzieję w innych i we własne możliwości, poruszać tematy uniwersalne, mieć jasne przesłanie moralne. Wszystko w subtelny, delikatny sposób, dzięki czemu dziecko zaśnie w poczuciu bezpieczeństwa; szczęśliwe i zadowolone. 

Okładka książki

 Taką propozycją jest książka „20 bajek do czytania dzieciom przed snem” zawierająca 20 ciepłych opowieści, idealnych do czytania dziecku do poduszki. Książkę otwiera bajka pt. „Mamo, nie wyobrażasz sobie, jak bardzo cię kocham”, która skradła moje serce:-) To historia ciekawego świata trutnia Tymka, który ciągle zapomina powiedzieć mamie, jak bardzo jest dla niego ważna. Jest to jeden z najlepszych tekstów z tej książki, zilustrowany pięknymi rysunkami. Opowiada o wyjątkowej relacji łączącej tęskniące dziecko i zapracowaną matkę.Spis treści

„Kocha nie kocha” to pełna humoru bajka o rodzącej się miłości i niepotrzebnych próbach jej udowadniania, przedstawiona z perspektywy zabawek. „Jagodowa przyjaźń” jest historią chłopca z miasta spędzającego wakacje na wsi. Początkowo niezadowolony z pobytu na wsi, Jaś zostaje wciągnięty przez Jagodowego króla w wir niesamowitych przygód, i zaprzyjaźnia się z nim.

Jest jeszcze pouczająca historia żółwicy, która marzyła o wielkiej sławie i chciała zostać celebrytką, ale tak polubiła czytanie książek i zdobywanie wiedzy, że zapomniała o próżnych myślach. Jest i słowik prowadzący szkołę śpiewu, który nijak nie może poradzić sobie z indywidualnymi talentami w chórze. Wraz z bohaterami bajek wędrujemy przez las, zaglądamy do ula, startujemy w wyścigu kolarskim, zaglądamy na podwórko, do biblioteki…. Nie będę zdradzać wszystkich opowieści, a jest ich jeszcze sporo. Poszukajcie sami:-) Każda z bajek kończy się wyraźnie zaakcentowanym przesłaniem.
Wydawnictwo wydało także wersję z płytą CD, dzięki czemu bajki można posłuchać np. w podróży samochodem.

W tym zbiorze 20 bajek najbardziej podoba mi się ich różnorodność i to, że niosą jasne przesłanie moralne; uczą podstawowych wartości etycznych i właściwych relacji z ludźmi i zwierzętami. Każda bajka ma w sobie dużą dawkę ciepła potrzebną by utulić dziecko do snu.

20 bajek do czytania dzieciom przed snem
autor: Tamara Michałowska
liczba stron: 158
oprawa twarda
rok wydania 2014
kategoria wiekowa: 3-6 lat

Dziękuję Wydawnictwu Siedmioróg za przekazanie egzemplarza do recenzji.

You may also like...

 • Uwielbiam Twoje posty o książeczkach…mój portfel chyba nie bardzo 😉

 • Słyszałam o tej książce, jest świetna i chętnie bym ją kupiła:).

 • Niestety, książki kosztują, a zwykle jest tak, że kupujemy je, gdy wszystkie inne zakupy już zrobione:-)

 • Jest świetna, a pierwsza bajka jest moją ulubioną.

 • Pieniędzy wydanych na książki nigdy mi nie szkoda 😉

 • Rozumie się:-):-) Co ciekawe, nigdy nie miałam po kupieniu książki wątpliwości: czy była mi ona potrzebna? Zawsze była potrzebna.

 • Kurcze, jak nie ma tam nic o pożarach i robotach to może się u nas nie przyjąć;)

 • :-):-) Trzeba by dopisać:-) Ale jest za to o podróży na księżyc:-)

 • O, podróż na księżyc może da radę:) Chociaż Syn na Szczycie to lubi żeby sensacyjnie było;)

 • Mam tak samo 😉

 • Anonimowy

  na tej stronie: http://aros.pl/koszyk za 27 zl juz mozna kupic, wiec nie tak drogo