Bookcrossing – aplikacja Nextplease! do wymiany, sprzedaży i zakupu książek

library-849797_1920

Czy korzystacie z nowych technologii związanych z książkami i czytelnictwem? Ja w tej kwestii jestem tradycjonalistką, więc najchętniej czytam książki w tradycyjnym formacie, ale chętnie śledzę wszelkie nowinki na książkowym rynku. Niedawno pojawiła się nowa aplikacja do bookcrossingu, która ma ułatwić czytelnikom wymianę, zakup i sprzedaż książek. Aplikacja nazywa się Nextplease! Być może już o niej słyszeliście.

Bookcrossing, czyli wymiana książek między czytelnikami to ruch, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i od tego czasu cały czas ewoluuje. Coraz częściej w miejscach publicznych spotkać możemy biblioteczki bookcrossingowe, a poszczególne organizacje – takie jak stowarzyszenia czy biblioteki – organizują cykliczne wymiany książkowe.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Aplikacja Nextplease, czyli bookcrossing w Internecie

Choć mam sporą kolekcję książek, ciągle poszukuję nowych tytułów. Kiedyś chętnie uczestniczyłam w kiermaszach książek używanych oraz wymianach internetowych, nie mówiąc o polowaniu na cenne egzemplarze w antykwariatach. Jednak w obecnej sytuacji potrzeba zachowania społecznego dystansu wyklucza organizację eventów oraz spotkań i coraz więcej pomysłów przenosi się do sieci.  Alternatywne rozwiązanie zaproponował białostocki startup Nextplease.

work-3938875_1920

Przedsiębiorcy stworzyli zaawansowaną aplikację mobilną, umożliwiająca wymianę, sprzedaż oraz zakup książek. Nextplease pozwala na wyszukiwanie konkretnych ofert oraz budowanie książkowej społeczności. Dzięki usłudze geolokalizacji można również wyszukiwać książki w konkretnej okolicy, a co za tym idzie nawiązywać nowe znajomości.

– W ostatnim czasie w social media da się zauważyć wzrost zainteresowania czytelniczego. Niektóre grupy dotyczące wymiany i sprzedaży książek aktualnie liczą po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Nasza aplikacja może być dla tych osób idealnym rozwiązaniem. Daje ona bowiem możliwość zakupu książek w korzystnej cenie od osób, znajdujących się w dogodnej dla nas okolicy. Wyróżnia nas także to, że oferty aktualizowane są na bieżąco, a aplikacja pozwala dokonywać transakcji w bardzo prosty i intuicyjny sposób – powiedział Daniel Wojciechowski, twórca i CEO Nextplease.

Projekt aplikacji jest zgodny z ideą odpowiedzialnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Nextplease pozwala stworzyć bibliotekę w telefonie oraz zaoszczędzać pieniądze. Z kolei książki wędrują między użytkownikami, dzięki czemu zyskują nowe życie. Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS i do dziś skorzystało z niej prawie 5000 osób. Można pobrać ją pod linkiem: https://tiny.pl/7wn5l

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...