Zabawy z Nelą Małą Reporterką

 

Znacie Nelę Małą Reporterkę? Tak myślę:-) Nela, idolka dzieci i dorosłych marzących o dalekich podróżach, prowadzi popularne programy podróżnicze, a na rynku wydawniczym pojawiają się ciekawe książki z jej imieniem w tytule. Również lubię tę sympatyczną 10-letnią prezenterkę. Bo jak nie lubić uroczej dziewczynki, która otwarcie mówi o tym, że w wieku pięciu lat postanowiła zostać podróżniczką i zaczęła spełniać swe marzenia? Oczywiście, nie robi tego w pojedynkę, bo i programy i książki to efekt pracy zespołu ludzi. Ważne, że są to rzeczy wartościowe. Tak jak książka „Zabawy z Nelą. Zostań superodkrywcą”, którą mieliśmy okazję ostatnio czytać.
 
Nela od piątego roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich wypraw. Była już w Tanzanii, na Zanzibarze i na Filipinach, w Tajlandii, Malezji, Kambodży, w Indonezji, Peru, Boliwii, Chile, Etiopii i Kenii. Autorami programów Neli na TVP ABC, jak doczytałam w sieci, są rodzice dziewczynki, więc jest to w pewnym sensie przedsięwzięcie rodzinne. Prywatnie o Neli niewiele wiadomo, poza tym, co znajduje się na jej profilu na Facebooku oraz w informacjach o jej programach. W czasach, gdy mieliśmy telewizję, oglądałam czasem z dziećmi fragmenty relacji z jej podróży na TVP ABC; teraz bawiliśmy się w podróżników za sprawą książki „Zabawy z Nelą. Zostań superodkrywcą”.
książki Neli małej reporterki
„Zabawy z Nelą. Zostań superodkrywcą”
 
Cykl książek Neli Małej Reporterki obejmuje cztery tytuły: „10 niesamowitych przygód Neli”, „Nela na 3 kontynentach, podróże w nieznane”, „Nela i tajemnice świata” oraz „Nela na tropie przygód”. Za swoje dokonania literackie Nela została nagrodzona m.in. Bestsellerem Empiku 2015 w kategorii Literatura dla dzieci oraz wyróżniona  w konkursie „Świat przyjazny dziecku”. 30 marca 2016 roku miała miejsce premiera kolejnej książki podróżniczki „Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany”.
Labirynty Neli Małej Reporterki
„Zabawy z Nelą. Zostań superodkrywcą” bardziej niż książką do czytania jest zbiorem różnego rodzaju łamigłówek, labiryntów, obrazków, zagadek logicznych, sudoku, ćwiczeń na spostrzegawczość i kolorowanek. Oczywiście, tekstu tu nie brakuje, bo Nela opowiada o podróżach do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Krótkie teksty zawierają wskazówki do do zamieszczonych poniżej zadań. W sumie, na czytelników czeka prawie 100 stron ciekawych, przemyślanych i wciągających zabaw.

Puzzle, sudoku, i rebusy od Neli

 

Czego uczy książka Neli Małej Reporterki?

 • umiejętności logicznego myślenia
 • geografii świata; geografii krajów i rozpoznawania charakterystycznych budowli
 • nazw państw i ich stolic
 • orientacji w terenie i spostrzegawczości
 • rozwija umiejętności grafomotoryczne,
 • matematyki,
 • umiejętności nazywania różnych zjawisk atmosferycznych
 • szacunku dla przyrody,
 • zachęca do aktywności,
 • rozbudza zainteresowanie odmienną kulturą
 • inspiruje do odkrywania tajemnic przyrody
 • zachęca do podróżowania

Oczywiście, nie każde dziecko i nawet nie każdy dorosły pozwoli sobie na spełnianie marzeń o dalekich podróżach. Nie chodzi przecież o to, żeby były dalekie. Chodzi o to, by mieć odwagę przekroczyć próg własnego domu. Znana sentencja mówi:

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Burda Książki

You may also like...