Niezwykła podróż po świecie z „Atlasem miast”

Atlas miast

Atlas miast

„Atlas miast” wydany niedawno przez Naszą Księgarnię to świetna propozycja dla dzieci i rodziców, którzy chcą udać się w podróż po świecie, ale… bez wychodzenia z domu. Dzięki atlasowi poznajemy 30 miast świata – ich flagi, charakterystyczne miejsca, zabytki, muzea, galerie, znane postacie, słynne potrawy itp. Każde miasto przedstawione jest na dwóch stronach, na których ukryte są też obrazki, które dzieci powinny odszukać. Czytając atlas warto mieć pod ręką globus, aby pokazać dzieciom, gdzie na kuli ziemskiej znajdują się poznawane miasta.

Zaczynamy podróż po globie! „Atlas miast” Georgii Cherry i Martin Haake to książka słusznych rozmiarów (280 mmx340 mm), choć liczy zaledwie 64 strony. Format jest duży, może niezbyt poręczny, ale dzięki temu ilustracje są czytelne. Uwagę przyciąga okładka, na którą składają się różnej wielkości znaczki pocztowe z symbolami poszczególnych miast. 

Autorami książki są Georgia Cherry, autorka i redaktorka książek dla dzieci oraz Martin Haake, znany na świecie ilustrator, pracujący od kilkunastu lat jako freelancer. Rysuje dla wydawców i firm z całego świata, m.in.: Barnes & Noble, The Royal Society of Arts, Penguin Books, The Boston Globe, Travel & Leisure czy Elle and the Shangri-la Hotel z Hongkongu.

Atlas miast

Atlas miast

„Atlas miast” – 30 miast z całego świata

W atlasie zostało przedstawionych 30 miast: Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney.

Atlas miast, Nasza Księgarnia

Atlas miast, Nasza Księgarnia

Ponieważ jest to książka obrazkowa, tzw. picture book, nie znajdziemy tu zbyt wiele tekstu. Owszem, są krótkie informacje na temat każdego z miast, ale autorzy zachęcają do ich odkrywania na własną rękę. Dzieci poznają więc miasta poprzez ich charakterystyczne miejsca, zabytki, ważne osobistości, muzea, galerie, rzeki, typowe potrawy, rośliny, a nawet zwierzęta.

Obok informacji o danym mieście, znajduje się flaga odpowiedniego kraju oraz informacja o języku, jakim posługują się mieszkańcy. Podana jest również populacja. Dowiadujemy się więc, że w Tokio mieszka 9 mln osób, Seulu – 10 mln, Stambule – 14 mln, Moskwie – 12 mln, Nowym Jorku, 8,3 mln, Warszawie – 1,7 mln, a Sztokholmie – 0,9 mln.

Rzym w "Atlasie miast"

Rzym w „Atlasie miast”

Każde z 30 miast zostało przedstawione na dwóch stronach. W gęstwinie obrazków i symboli na dzieci czeka pewne zadanie. Otóż, mają do znalezienia pięć ukrytych obrazków, znaczków. Są to min. obrazek koali w Sydney czy żółte taksówki charakterystyczne dla Nowego Jorku.

atlas nowy jork

Na koniec, aby nie zdradzić wszystkiego, co możecie spotkać w tym atlasie, powiem tylko, jak przedstawiona jest Warszawa. Mamy tu… samochód Warszawa, Pałac Kultury i Nauki,  pałac w Wilanowie, stadion narodowy, zespół Mazowsze czy Centrum Nauki Kopernik. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co jeszcze Martin Haake narysował o Warszawie, zachęcam do lektury.

atlas rio

Rio de Janeiro w Atlasie miast

„Atlas miast” jest ciekawą książką. Może być pomocna w nauce geografii i historii. Uczy spostrzegawczości, wrażliwości na sztukę, przyrodę, a przed wszystkim budzi apetyt na poznawanie świata – nowych krajów i obcych kultur.

Atlas polecany jest dla dzieci w wieku 6-10 lat, ale wierzcie lub nie, i dorosły czytelnik sporo się z niej dowie:-)

Książkę możecie kupić m.in. w księgarni wydawnictwa. Trwa promocja i możecie ją kupić o 10 zł taniej, za 39,99 zł.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...