Tak zwane trudne pytania zadawane przez dzieci dotyczące ciała, bywają nieraz dużo bardziej skomplikowane niż niejedno pytanie w telewizyjnym teleturnieju. Jako mama dwójki dzieci sama się z takimi muszę zmierzyć. Podobno dzieciom trzeba mówić prawdę, bez owijania w bawełnę. No dobra, ale co wtedy, gdy tej prawdy nie znamy? Albo znamy, ale nie wiemy, jak mądrze odpowiedzieć? Ja na część pytań, na które kiedyś pewnie musiałabym odpowiedzieć, znalazłam w książce pt. „Dlaczego szczękamy zębami. Historyjki dla ciekawskich dzieci”
Przyznam się też uczciwie, że dla mnie ta lektura była pouczająca, bo przecież tez nie wiem wszystkiego, a fizjologia człowieka jest dość skomplikowana. Książka pozwala dzieciom odkryć i wytłumaczyć dzieciom tajemnicę funkcjonowania ludzkiego ciała, co jest istotne w zrozumieniu przez dziecko niektórych swoich reakcji.
Zostały w niej wyjaśnione następujące zagadnienia: Dlaczego w niektórych sytuacjach paraliżuje nas strach? Kiedy groch może wykiełkować w nosie? Po co człowiekowi potrzebna jest ślina? Czy niewidomi potrafią czytać? Dlaczego, gdy mamy katar wszystko smakuje tak samo? Czy wszyscy ludzie puszczają bąki? (polecam szczególnie, bo ten problem został wytłumaczony dość oryginalnie:-) Czy zjedzenie garści solo może grozić śmiercią?
Łącznie mamy dziewiętnaście zabawnych historyjek, które wyczerpują poruszane w nich tematy, a do tego są równie zabawnie zilustrowane.
Moim zdaniem, najważniejsze jest to, że zagadki funkcjonowania ludzkiego ciała nie są tłumaczone dzieciom infantylnie, pobieżnie, nie są obracane w żarty. Dziecko jest równym partnerem w dialogu i dowiaduje się rzeczy takich, jakimi one są. To ważne, bo często tłumacząc dzieciom skomplikowaną sprawę, albo komplikujemy ją jeszcze bardziej albo marginalizujemy.
Autorką książki jest Andrea Schütze, która od dzieciństwa interesowała się praktycznie wszystkim. W końcu uznała, że jej głównym i najważniejszym hobby będzie czytanie książek. A że od czytania do pisania był tylko krok, Andrea zaczęła tworzyć książki dla dzieci i robi to do dzisiaj. Oprócz tego jest krawcową i skończyła psychologię. Za zabawne rysunki odpowiedzialna jest Nina Hammerle (rocznik 1974), absolwentka liceum plastycznego w Innsbrucku i Szkoły Grafiki i Projektowania w Linzu w Austrii. Pracuje jako ilustratorka książek.
Andrea Schütze
Dlaczego szczękamy zębami? Historyjki dla ciekawskich dzieci
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży
ISBN: 978-83-8069-181-0
Tytuł oryginału: Warum klappern wir mit den Zähnen? Vorlesegeschichten rund um unseren Körper
Data wydania: 05.11.2015
Format: 200mm x 246mm
Liczba stron: 128
Cena detaliczna: 28,00 zł
Seria: Historyjki dla ciekawskich dzieci
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Dominika Julia Umińska