Poznajcie „Wiewiórkę Julię”, wspólne książkowe „dziecko” Anny Sakowicz i Emmy Kiworkowej
„Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” to książka, która wyszła spod pióra pisarki Anny Sakowicz oraz dr Emmy Kiworkowej, znanej stomatolożki i ortodontki, właścicielki dużej kliniki stomatologicznej. Jest to zbiór pięknych i zabawnych opowieści dla starszych dzieci. Przedstawione historie są nietuzinkowe; wciągające, pełne magii oraz detektywistycznego zacięcia, co sprawia, że są intrygującą lekturą dla młodego czytelnika. Starsi czytelnicy zaś z przyjemnością wrócą do czasów dzieciństwa i rzeczywistości kreowanej przez dziecięcą wyobraźnię.
Bohaterami książki „Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” są Zosia, rezolutna 6-latka i siedmioletni Franio. Ten duet ma niezwykłą przyjaciółkę – rudą wiewiórkę Julię, która posiada magiczne moce. Dzieci przywołują Julię za pomocą specjalnego orzeszka, jaki Zosia otrzymała od swej babci (babcia dostała go od ocalonej przed kunami wiewiórki). Wystarczy zastukać nim trzy razy w okno i parapet, a wtedy pojawia się rude zwierzątko, a wraz z nim zapowiedź przygód, zagadek i detektywistycznych akcji. Z Julią nigdy nie jest nudno.
Dzieci przeżywają niezwykłe przygody. Bawią się w poszukiwaczy i detektywów, stawiają czoła przeciwnościom, walczą, próbują rozwiązywać zagadki, spotykają czarownicę…. Niejeden dzieciak chciałby przeżyć choć część ich perypetii. Za sprawą tej ciekawej książki ma szansę chociaż na ich namiastkę.
„Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” – przyjaźń i przygoda
Wiewiórka Julia to przyjaciółka Zosi, ale też symbol przezwyciężania kompleksów (Zosia jest rudowłosa; rówieśnicy nazywają ją rudzielcem, przez co dziewczynka cierpi). Dopiero przyjaźń z rudym zwierzątkiem, które uznaje za najlepsze w świecie, powoduje, że Zosia przestaje zwracać uwagę na zaczepki i dokuczanie. Julia (i zespół cech przypisanych jej przez autorki) rekompensuje dziewczynce to wszystko, co straciła przez brak relacji z rówieśnikami. A nawet daje jej dużo więcej – świat, w którym panują jasne zasady. Świat, w którym liczy się nie tylko beztroska, ale i przyjaźń, lojalność, akceptacja, szacunek i dobre serce. Wspólnie z Frankiem tworzą doskonały tercet.
„Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” zawiera uniwersalne, ważne przesłanie o relacjach międzyludzkich oraz poszanowaniu odmienności (choćby rude włosy Zosi). Ponieważ Zosia, Franek i Julia przeżywają świetne przygody, książkę wartko się czyta. I bardzo przyjemnie.
Piękne ilustracje Huberta Grajczaka doskonale uzupełniają tę ciepłą i magiczną opowieść o przyjaźni. Są sugestywne, kolorowe, atrakcyjne dla młodego czytelnika.
Książkę pomogła wydać Fundacja Wiewiórki Julii. Koniecznie zajrzyj na stronę – klik.
Zachęcam Was też odwiedzenia strony pisarki Anny Sakowicz oraz dr Emmy Kiworkowej.