Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków. Fascynujący świat przyrody

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Najbardziej lubię, gdy budzą mnie wczesną wiosną i skoro świt urządzają za oknem niezwykły koncert. Nie dają pospać, bisują nieproszone. Ich melodyjny śpiew dźwięczy w uszach przez następne godziny. Lubię te poranne pobudki, które są zwiastunem pięknych ciepłych miesięcy. Lubię, gdy zamiast budzika budzą mnie ptaki i dają darmowy cudny koncert.

Tęsknię do tych poranków. Niestety, od kilku dni mamy najbrzydszy koniec lata, jaki pamiętam, śpiewu ptaków nie słychać. Ba, ptaków nawet nie widać. Pewnie chowają się przed deszczem.

W te szare deszczowe dni czytamy „Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków. Poznajemy na nowo bogactwo przyrody, odkrywamy nieznany świat ptaków, rozpoznajemy gatunki i uczymy się ich charakterystycznych cech. Wchodzimy w piękny, bardziej kolorowy, słoneczny i przyjemny świat niż ten, który widzimy za oknem.

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

„Mały atlas ptaków” to nowość Wydawnictwa Nasza Księgarnia, stworzona przez znanych wrocławskich ilustratorów Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Oboje są absolwentami ASP, ilustratorami książek.

Tym, co wyróżnia ich twórczość, jest technika ilustrowania Ewy Kozyry-Pawlak. Artystka robi to za pomocą igły i nici, w efekcie czego powstają piękne, urocze prace, od których nie sposób oderwać wzroku. Zajmuje się także kaligrafią, pisze wiersze dla dzieci. Paweł Pawlak zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów, od czasu do czasu bajkopisarstwem. Jest autorem scenografii do jedenastu spektakli teatralnych oraz jednej fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek.

Oboje zilustrowali kilkadziesiąt książek dla dzieci. „Mały atlas ptaków” jest ich wspólną pracą wydaną przez Naszą Księgarnię.

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Ilustratorzy odkrywają przed małymi czytelnikami fascynujący świat ptaków. Świat, na poznaje którego współczesne dzieci, a może bardziej ich rodzice, nie mają czasu. Książka jest bodźcem do tego, aby baczniej przyglądnąć mu się tu i teraz. Spojrzeć za okno, na drzewo, na parapet. Zobaczyć, rozpoznać, zastanowić się.

Autorzy opowiadają o tych skrzydlatych istotach, które mieszkają w ich ogrodzie. Przedstawiają m.in. wilgi, sikory, kosy, sroki, szczygły, dzięcioły, raniuszki, sójki, szpaki czy kowaliki. Robią to w formie przyjaznej i interesującej dla małego czytelnika – tekstem i ilustracjami.

Teksty są poetyckie i humorystyczne, zaś ilustracje różnorodne. Każdy ptak jest pokazany na kilka sposobów: za pomocą zdjęcia wykonanego w naturalnym dla ptaka środowisku, obrazków wykonanych akwarelami, ilustracji według techniki Ewy Kozyry-Pawlak (igłą i nitką), a niektóre jeszcze za pomocą rysunków autorstwa małej Hani. Nie brakuje też detali, czyli np. rysunków piór.

Tekst pisany jest odręcznym, niezwykle starannym pismem (autorka zajmuje się przecież kaligrafią).

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Książka państwa Pawlaków jest czymś więcej niż tylko atlasem. Ma zachęcić dzieci i rodziców do stworzenia podobnego atlasu i umieszczenia w nich tych ptaków, które towarzyszą nam na co dzień, w ogrodzie, parku czy na spacerze. Oczywiście, najlepiej by było zrobić to za pomocą różnych technik.

Polecam do czytania i dziecku, i sobie.

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak

ilustratorzy: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak

rok wydania: 2017

liczba stron: 40

format: 205 x 250 mm

przedział wiekowy: 0-10

numer ISBN: 978-83-10-13238-3

Cena: 31,90 zł w promocji.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...