„Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” Ben Brooks inspiruje dziewczynki i chłopców

Ben Brooks: "Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe"

Ben Brooks: „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe”

„Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność” – taki tytuł nosi najnowsza książka młodego (27 l.) brytyjskiego autora Bena Brooksa, która kilka dni temu ukazała się na rynku wydawniczym. To wartościowa, świetna publikacja, promująca takie cechy i wartości, jak: odwaga, empatia, bezinteresowność, czynienie dobra, realizowanie własnych pasji, determinacja w dążeniu do celu. Dobrymi przykładami, bez moralizatorstwa zachęca młodego czytelnika do wykraczania ponad przeciętność, do zmieniania siebie i świata.

Zaczęło się od „Chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat”. Książka ukazała się we wrześniu 2018 roku i z miejsca podbiła serca czytelników. Ben Brooks (jego wcześniejsze powieści o życiu młodzieży wzbudzały bardzo mieszane uczucia) zachęcony popularnością tej książki, napisał kolejną. Tym razem adresowaną do chłopców i dziewczynek.

Autor przedstawił w niej 100 niezwykłych postaci. Wśród nich są osobistości powszechnie znane, ale i takie, które dla większości z nas są anonimowe, o których nigdy nie słyszeliśmy. A jednak zrobiły coś, co zasługuje na szacunek i podziw. To może uświadomić młodym czytelnikom, że i oni stworzeni są do rzeczy wielkich, przy czym te „wielkie rzeczy” można czynić na własnym, choćby skromnym podwórku.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” – wyjątkowe kobiety, wyjątkowi mężczyźni

Andrea BoccelliAndrea Boccelli

Słyszeliście o bajkach terapeutycznych i bajkoterapii? Książki Bena Brooksa mają w sobie kilka elementów typowych dla bajkoterapii, choć bajkami nie są. Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom zrozumieć świat, emocje, bliskich, samego siebie. Uczą właściwych reakcji, pomagają rozwiązywać różne problemy.

Książki Bena Brooksa mają podobny schemat oddziaływania. Nie mówiąc wprost, autor stara się pokazać, iż każdy człowiek, niezależnie od wieku, wyglądu, przekonań czy pochodzenia, może wiele. Rozprawia się też ze schematami jakie przypisywane są płciom. W „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” kobiety i dziewczynki są nie mniej odważne od mężczyzn, zaś mężczyźni takim samym zapałem i oddaniem grają w piłkę nożną, jak i tańczą w balecie…

Tu nie ma mowy o szufladkowaniu, każdy może osiągnąć wszystko, co tylko zechce. Historie w książce przekonują, że każdy jest wyjątkowy, a świat docenia indywidualistów, więc nie należy się bać.  Nie można czuć się gorszym, nawet gdy inni chłopcy grają w piłkę, a ty szydełkujesz. Nawet gdy rówieśniczki interesują się makijażem, a ty… astronomią.

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa

„Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” – kim są bohaterowie

To niezwykłe historie tak sławnych, jak i mniej znanych osób, pionierów i geniuszy, z których każdy na swój sposób przełamuje schematy, kruszy bariery, wytycza nowe ścieżki i niestrudzenie wprowadza w życie swoje idee, pomimo obiektywnych trudności czy niezrozumienia społecznego.

Ben Brooks przedstawił w niej 100 nietuzinkowych bohaterów. Jest tu przejmująca historia Hansa Christiana Andersena, który był wyśmiewany przez rówieśników i bity przez nauczycieli, a dziś jego nazwisko jest znane na całym świecie. Znalazło się też miejsce dla odważnej Ireny Sendlerowej, ryzykującej własne życie, by ocalić żydowskie dzieci.

Czy słyszeliście o Szarotkowych Piratach? O nich też opowiada Ben Brooks. Piraci Edelweiss byli organizacją dzieci i młodzieży sprzeciwiających się przynależności do Hitlerjugend. Za przynależność do piratów groziło bicie, obozy koncentracyjne, a nawet śmierć, jednak młodych Niemców to nie odstraszało. Mieli odwagę myśleć i działać wbrew dyktaturze.

Autor opisuje postać wspaniałej poetki Anny Achmatowej, rosyjskiego inżyniera Stanisława Pietrowa, który ocalił świat od niechybnej III wojny światowej, królową Elżbietę Węgierską czy wzruszającą historię Saroo Brierley’a znaną z książki „Daleko od domu”.

opowiesci dla

Książka jest pięknie wydana: solidne twarde okładki, papier dobrej jakości i ciekawe ilustracje sprawiają, że aż chce się ją wertować bez końca i po kilka razy czytać inspirujące rozdziały.

Książka zachęca do działania i myślenia. Szczerze ją polecam Waszym dzieciom!

opowiesci dzieci

Książkę kupisz tutaj.
Tytuł: Opowieści dla dzieci, którzy chcą być wyjątkowe
Tytuł oryginału: Stories For Kids Who Dared To Be Different
Autor: Ben Brooks
Ilustracje: Quinton Winter
Premiera: 3 kwietnia 2019
Cena: 49,99
Grupa Wydawnicza K.E. LIBER

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...