„Biblia Audio” – największe słuchowisko w Europie. Jerzy Trela jako Bóg

Danuta Stenka, fot. Biblia Audio

Danuta Stenka, fot. Biblia Audio

Słyszeliście już o tym niezwykłym przedsięwzięciu? 113 godzin słuchowiska, nagranie z udziałem 10 000 osób, 480 aktorów, tła dźwiękowe rejestrowane w Izraelu, ponad 3 miliony pobrań i odsłuchań Nowego Testamentu, ponad 2 lata pracy – zakończono nagrania do największego słuchowiska w Europie. „Biblia Audio – superprodukcja” to realizacja, w której biorą udział największe polskie gwiazdy, aktorzy amatorzy, muzycy, duchowni. 

„Biblia Audio – superprodukcja”, czyli Stary i Nowy Testament to największy audiobook w Europie, w którego tworzenie włączyli się czołowi polscy aktorzy. Prace nad słuchowiskiem rozpoczęły się w lutym 2015 roku, a zakończenie produkcji planowane jest na grudzień tego roku.

BA_Kożuchowska_Małgorzata

Małgorzata Kożuchowska, fot. Biblia Audio

Tła dźwiękowe, nagrania świątyń, ulic, ludzi, miast i pustyń, rejestrowano w Izraelu, a obok zawodowych aktorów Biblię czytali amatorzy. W lipcu tego roku, podczas rocznicy Światowych Dni Młodzieży, w nagraniu do projektu wzięło udział 10 000 osób zgromadzonych w Tauron Arenie w Krakowie. Amatorzy brali również udział w nagraniu poszczególnych ról i psalmów.

Biblia Audio z udziałem Anny Dymnej

Współpraca osób niezwiązanych na co dzień ze środowiskiem artystami oraz profesjonalistów sprawia, że udźwiękowienie najważniejszej księgi świata jest projektem kulturalnym i społecznym. W projekt zaangażowała się również Anna Dymna, która wspólnie z podopiecznym fundacji „Mimo Wszystko” nagrała wzruszający Psalm V.

Najwyższej klasy efekty dźwiękowe i oryginalna muzyka autorstwa Adama Walickiego przenoszą słuchających w świat opowiadanych historii. Co tydzień na stronie www.bibliaaudio.pl publikowane są kolejne, premierowe materiały.

Krystyna Janda, fot. Biblia Audio

Krystyna Janda, fot. Biblia Audio

Zakończenie nagrań do Biblii Audio to był absolutnie niezwykły moment w całej naszej produkcji, pewnie też i w moim życiu. Nagle dociera do ciebie: to koniec, nagraliśmy całość. Od pierwszego do ostatniego słowa. Przez dwa lata zajmowaliśmy się w głównej mierze tą produkcją, 480 nagranych osób, i nagle – ciach, w kalendarzu nie ma już zielonego paska z treścią NAGRANIE DO BA. Jestem szczęśliwy, wzruszony i wdzięczny jednocześnie. I dumny. Bo udało nam się zrobić coś, czego jeszcze nikt wcześniej nie zrobił na taką skalę. Teraz już ostatnie prosta. Jesteśmy już tak bardzo blisko – mówi Krzysztof Czeczot, pomysłodawca i realizator projektu.

Biblia Audio – Jerzy Trela jako Bóg

BA_Trela_Jerzy

Jerzy Trela w roli Boga, fot. Biblia Audio

Adam Woronowicz w roli Jezusa

Adam Woronowicz w roli Jezusa

W rolę Boga wcielił się Jerzy Trela, zaś w rolę Jezusa – Adam Woronowicz. W produkcji udział wzięli także m.in. Małgorzata Kożuchowska, Piotr Adamczyk, Anna Seniuk, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Jan Peszek, Franciszek Pieczka, Krystyna Janda, Borys Szyc, Wojciech Malajkat, Piotr Fronczewski, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Krzysztof Globisz, Roman Kłosowski, Robert Więckiewicz, Izabela Kuna, Piotr Polk, Cezary Żak, Olgierd Łukasiewicz, Łukasz Simlat, Antoni Pawlicki, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik i wielu innych. Fragment Księgi Wyjścia przeczytali Prymas Polski abp Wojciecha Polaka i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Janusz Gajos. fot. Biblia Audio

Janusz Gajos. fot. Biblia Audio

Dotychczas projekt wsparło 5000 osób, a ukończenie „Biblii Audio – superprodukcji” w dużej mierze zależy od tempa zbiórki. Realizacja „Biblii Audio” jest możliwa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wszystkich tych, którzy chcą być częścią projektu, oraz sprzedaży płyt z nagraniami.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Krzysztof Czeczot, założyciel firmy OSORNO. Kooproducentem „Biblii Audio – superprodukcji” jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) oraz Narodowe Centrum Kultury. Produkcje wspiera ORANGE, Program 1 Polskiego Radia, ZAiKS, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Wydawnictwo Pallottinum.

(na podstawie materiałów prasowych Biblii Audio)

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...