Cała Polska czyta dzieciom. Dołącz do nas!


Co wspólnego mają ze mną: Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Joanna Brodzik czy Teresa Lipowska? Wspólnie wspieramy ideę czytania, oni swoim dużym autorytetem, ja swoim małym blogiem. I wspólnie włączyliśmy się w promowanie kolejnego już XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, jaki od lat organizuje Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Tydzień głośnego czytania dzieciom zaczyna się wieczorem w sobotę, 30 maja I Nocą Bibliotek. Tego wieczoru wiele bibliotek w całej Polsce otworzy drzwi przed głodnymi czytania. Znajdź taką bibliotekę u siebie i wybierz się. Czytaj, bo… groza nie czytać:-)

Jeśli śledzicie moje wpisy, to wiecie, że kocham czytać. Sama, w kącie, na huśtawce, przy kuchennym stole… gdzie tylko mogę;-) Kocham głośne czytanie z dziećmi, wspólne recytowanie wierszyków, bajek i rymowanek, wybieranie książek do czytania z biblioteczki. Świetnie się przy tym bawimy, choć przyznaję – chciałabym, żeby to wspólne głośne czytanie trwało dłużej. Póki co, czytamy tyle, na ile pozwala czas i nasze wieczorne zmęczenie, ale wierzę, że te dzisiejsze minuty spędzone z dziećmi nad książkami przyniosą w przyszłości efekty. Wierzę, że dzięki głośnemu czytaniu moim dzieciom otworzy się głowa i serce: na siebie, na drugiego człowieka i na świat w ogóle. Oczywiście, życie wszystko pokaże… Cieszę się, że mogę reprezentować w blogosferze ideę głośnego czytania popularyzowaną przez panią Irenę Koźmińską, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. I jestem dumna, że mój blog jest blogiem polecanym przez Fundację.


W dniach 30 maja – 6 czerwca br. w ponad 3260 miastach i miejscowościach odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIV OTCD), w tym roku organizowany pod hasłem „Cała Polska czyta – w bibliotekach”. Rozpocznie go „Noc Bibliotek – I wydanie krajowe” organizowana 30 maja br. wspólnie m.in. przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) i Magazyn „Książki”.


W sobotę, 30 maja, o godz. 19 podczas Nocy Bibliotek w Bibliotece Narodowej w Warszawie rozpocznie się wspólnego odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, które jest tradycyjnym sygnałem rozpoczęcia Tygodnia Czytania w całym kraju. Wezmą w nim udział m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Joanna Brodzik, Teresa Lipowska, Maja Ostaszewska, Rafał Rutkowski, Radek Brzózka, Paulina Smarz-Kurzajewska, Anna Popek i Rafał Olbiński. Ale program atrakcyjny i dla rodziców, i dla dzieci, szykuje wiele bibliotek w całym kraju. Wejdźcie na mapę bibliotek i poszukajcie tej, która znajduje się najbliżej Was. Zobaczcie, co przygotowały i wybierzcie się, sami czy z dziećmi – nieważne. Spotkajcie się z innymi, którzy w tę noc będą szukać rozrywki intelektualnej:-)
A potem, przez cały tydzień spróbujecie znaleźć więcej niż zwykle czasu na głośnie czytanie dzieciom. Ja będę się mobilizować. Kiedy tydzień się skończy, nie rezygnujcie z czytania. Spróbujcie czytać dzieciom codziennie, co najmniej przez 20 minut – do czego od lata próbuje przekonać Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Jeśli Was nie przekonałam jeszcze, posłuchajcie na koniec, co o czytaniu powiedziała w udzielonym mi wywiadzie p. Irena Koźmińska:

„Czytanie dzieciom – bez względu na płeć – ma wszechstronny i zupełnie magiczny wpływ na ich rozwój. Zaspokaja ich potrzeby emocjonalne  na poziomie psychicznym – czują się bowiem ważne i kochane, na poziomie umysłowym, bo poznają język, zdobywają wiedzę, ćwiczą pamięć i wyobraźnię, uczą się myślenia, czują się coraz bardziej kompetentne, a także na poziomie moralnym – poznają różne zachowania i ich skutki, rozwija się ich wrażliwość moralna.”



Trzymam za Was kciuki.
Za siebie również:-)

You may also like...