„Gorzka czekolada”, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

"Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Wartości moralne, wzajemny szacunek, empatia, zrozumienie własnych emocji, dokonywanie właściwych wyborów, samopoznanie, naprawianie świata – to kluczowe słowa, na których powinna opierać się wartościowa literatura dla dzieci i młodzieży. Niełatwo jest przekazać je bez moralizatorstwa, w przyjemnej dla jakże krytycznego młodego czytelnika. Czasem się to jednak udaje i wówczas mamy do czynienia z tak cennymi publikacjami jak „Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”.

Jest to zbiorowa publikacja pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Opowiadania napisali znani i cenieni autorzy literatury kierowanej dla młodych czytelników: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Katarzyna Majgier i Kazimierz Szymeczko. Całość ilustrowała Anita Głowińska.

Stanowi kontynuację wydanej w 2016 roku „Gorzkiej czekolady”, której autorami są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”

W skład drugiego tomu wchodzi 13 opowiadań, podejmujących problemy i emocje, z jakimi na co dzień stykają się dzieci i młodzież. Są to problemy aktualne, osadzone w bliskim dla młodego czytelnika środowisku, zaś bohaterowie z jednej strony na tyle wyraziści, żeby dokładnie zilustrować opisywane zjawisko, z drugiej – na tyle uniwersalni, że można się z nimi identyfikować.

Opowiadanie pt. „Włoskie wakacje” (autorka Katarzyna Majgier) ukazuje szkodliwy wpływ tzw. „kultury celebryckiej” na młodzież. Świat, w którym liczy się bogactwo, stanowiska, prywatne szkoły, zagraniczne wakacje, modne i drogie ubrania, przesadny kult siebie, jest okrutny. Nie dość, że na margines spychane są osoby, którym status społeczny każe iść pod wiatr, to jeszcze daje złudne poczucie własnej wysokiej wartości tym, którzy „dyktują trendy”.

O tym, jak bardzo ten świat rozczarowuje przekonuje się Diana, dziewczyna z bogatego domu, uczennica prywatnej szkoły, przekonana o swojej wspaniałości. W zderzeniu z prawdziwym życiem, gdzie liczą się uczucia i bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem, Diana niewiele ma do zaoferowania w przeciwieństwie do skromnej kuzynki ze wsi, która ma wiele pasji i potrafi porozumiewać się w dwóch obcych językach.

Opowiadania "Gorzka czekolada"

Opowiadania „Gorzka czekolada”

Opowiadanie „Wywiad” tej samej autorki uświadamia bolesny problem odrzucenia przez rówieśników. Kuba, zamknięty w sobie chłopiec, jest nierozumiany przez kolegów, nauczycieli i rodziców. Środowisko to powoduje, że Kuba jeszcze bardziej wycofuje się. Zrozumienie znajduje po… drugiej stronie monitora, gdy przeprowadza wywiad on-line ze znanym twórcą nowych technologii Markiem Nowakiem. Nowak zdradza mu, że kiedyś był taki sam jak on, tyle że postanowił inwestować w swoje zainteresowania.

„Dziewczyna mistrza” Katarzyny Ryrych poświęcone jest „złej miłości”. Jego bohaterka, Pola, odczuwa brak miłości w domu. Swoje uczucia lokuje w Tajsonie, dla którego podkrada recepty na sterydy. Niepozorna, drobna i nieśmiała Pola nie przypuszcza że kulturysta zwrócił na nią uwagę tylko z jednego powodu (ojciec Poli jest lekarzem), a w rzeczywistości ma dziewczynę niczym modelkę.

Wszystkie pozostałe rozdziały skupiają się na konkretnych problemach, ale są też atrakcyjne jako lektura do czytania.

„Gorzka czekolada, tom 2” – wywiady z psychologami

Każdy rozdział poprzedza lista pojęć, na których skupia się dane opowiadanie, np.: cynizm, narcyzm, ksenofobia, fałszywe ja, manipulacja, autodestrukcja, przemoc emocjonalna itp. Dzięki temu łatwo jest wybrać konkretne opowiadanie, np. dp omawiania na lekcji czy warsztatach, bez konieczności czytania całości.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła pani Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń. Wywiady są cenny uzupełnieniem każdej opowieści.

Opowiadania "Gorzka czekolada"

Opowiadania „Gorzka czekolada”

Zbiór opowiadań kończy się słownikiem wartości moralnych, takich jak: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga cywilna, samodyscyplina, pokojowość, przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość, optymizm, piękno, mądrość, przyzwoitość i wolność. Wartości te są opisane w sposób przystępny dla młodego czytelnika.

Po zakończeniu lektury można dyskutować z dziećmi na temat wartości, jakie były poruszane w poszczególnych opowiadaniach. Można też pokusić się o poszukanie innych wartości, których nie wykazano w słowniku.

"Gorzka czekolada", tom 2

„Gorzka czekolada”, tom 2

„Gorzka czekolada, tom 2”. Spis opowiadań

Oto spis opowiadań znajdujących się w drugim tomie „Gorzkiej czekolady”

  • Katarzyna Ryrych – „Gdy rozum śpi…”
  • Kazimierz Szymeczko – „Wieża ciśnień”
  • Katarzyna Majgier – „Włoskie wakacje”
  • Paweł Beręsewicz – „Pstryk!”
  • Katarzyna Ryrych – „Młode koty”
  • Katarzyna Majgier – „Wywiad”
  • Katarzyna Ryrych – „Pierwsze skrzypce”
  • Kazimierz Szymeczko – „Preppers”
  • Katarzyna Majgier – „Życie pożyczone”
  • Kazimierz Szymeczko – „Tetris”
  • Katarzyna Ryrych – „Dziewczyna Mistrza”
  • Kazimierz Szymeczko – „Rycerz na czarnym rumaku”
  • Katarzyna Terechowicz – „Droga na południe”

Praca zbiorowa

Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

ISBN: 978-83-8123-235-7

Format: 147 x 208 mm

Liczba stron: 432

Ilustracje: Anita Głowińska


Polecam. Ta publikacja może być śmiało wykorzystywana nie tylko w domu, ale i w szkole.

Znajdziecie ją tutaj.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...