Maria Konopnicka i jej kuferek od Louis Vuitton. Z wizytą w muzeum w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Maria Konopnicka nie żyje od ponad stu lat, ale wzbudza niemałe emocje. Szkoda, że nie jako utalentowana literatka czy działaczka społeczna… W większości emocje te dotyczą jej rzekomego, prawie 20-letniego związku z malarką Marią Dulębianką, z którą zamieszkała w dworku w Żarnowcu. Obie panie były aktywistkami działającymi na rzecz równouprawnienia kobiet, i jak twierdzi część biografów pisarki – partnerkami. Nie będę poruszać tych kwestii, za to chciałam Wam dziś pokazać miejsce, w którym Konopnicka spędziła ostatnie lata życia. To piękny, uroczy dworek. Mieści się w nim muzeum pisarki. A w muzeum prawdziwy rarytas! M.in. elegancki kufer od firmy Louis Vuitton, z którym Konopnicka podróżowała po świecie.

Muzeum Marii Konopnickiej – jak dojechać

Muzeum mieści się w Żarnowcu k. Jedlicza w województwie podkarpackim. Najprościej dojechać tu, skręcając na trasie Jasło-Krosno w miejscowości Potok, w kierunku Jedlicza. Od strony Krosna możliwy również dojazd przez miejscowość Zręcin lub Dobieszyn. Do Muzeum kursuje MKS (linia nr 11) na trasie: Krosno (dworzec)-Jedlicze (10 km) lub z Jedlicza-Rynku w kierunku Krosna (3 km). Najłatwiej oczywiście dojechać na nawigacji, bo prowadzi niemal pod sam dworek. Ciekawostką jest fakt, że tuż przed muzealnym parkingiem znajduje się bardzo, bardzo wąski most i niejeden kierowca decyduje się zostawić samochód przed mostem.

Muzeum położone jest na lekkim wzniesieniu, w otoczeniu zabytkowego parku. Miejsce jest naprawdę urocze i sprzyja rodzinnym spacerom i rowerowym wycieczkom. Uważam, że jest to jedno z najbardziej klimatycznych muzeów, jakie widziałam, a tych zwiedziłam już całkiem sporo. Czas tu zatrzymał się na przełomie XIX i XX wieku. Nie spotkacie tu żadnych multimediów, żadnej technologii, a mimo to muzeum jest niezwykle atrakcyjne dla turysty.

Muzeum w Żarnowcu

Muzeum w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Dlaczego Maria Konopnicka zamieszkała w Żarnowcu?

Maria Konopnicka zamieszkała w dworku w Żarnowcu mając 60 lat. Była już znaną i cenioną pisarką, aktywistką; dużo podróżowała po Europie. Kilkanaście lat wcześniej, rozstała się z mężem, któremu urodziła ośmioro dzieci (dwoje zmarło zaraz po urodzeniu). Jarosławowi Konopnickiemu nie podobały się zapędy literackie żony, Marii – ograniczenia, jakie stawiał jej mąż.

W jednym z listów pisanych do przyjaciółki Elizy Orzeszkowej, Konopnicka zwierzyła się z marzeń o własnym miejscu na ziemi. Powstał wówczas pomysł zakupienia przez naród posiadłości z kawałkiem ziemi – taki dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasie zaborów. Wytypowano kilkadziesiąt posiadłości w Galicji, gdzie panowały najmniejsze restrykcje.

Na dar wybrano XVIII-wieczny w. dworek z parkiem w Żarnowcu. Konopnicka przyjechała do Żarnowca 8 września 1903 r. wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką (1858-1919). W dworku spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną., m.in. wspomagała edukację tutejszych dzieci z biednych rodzin.

Muzeum w Żarnowcu; kasa.

Muzeum w Żarnowcu; kasa.

Zwiedzanie muzeum – praktyczne informacje

Jeśli wybierasz się do muzeum indywidualnie, pamiętaj, że zwiedzanie odbywa się w pełnych godzinach (np. o godz. 10, 11, itd.) Mimo że czytałam na muzealnej stronie informacje dla zwiedzających, nie utkwiło mi to w pamięci. Mieliśmy jednak szczęście, bo przyjechaliśmy kilka minut przed 14, więc nie musieliśmy długo czekać. Podczas zwiedzania grupie indywidualnych osób towarzyszy przewodnik, który wszystko dokładnie opowiada i odpowiada na pytania.

W sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) zwiedzanie trwa:

  • w poniedziałki: 9.00 – 14.00 (zwiedzanie do 15.00)
  • od wtorku do piątku: 9.00 − 16.00 (zwiedzanie do 17.00)
  • w soboty i niedziele: 10.00 − 16.00 (zwiedzanie do 17.00)

W sezonie zimowym (od 1 października do 30 kwietnia)

  • w poniedziałki: 9.00 – 14.00 (zwiedzanie do 15.00)
  • od wtorku do piątku: 9.00 − 15.00 (zwiedzanie do 16.00)
  • w soboty i niedziele: 10.00 − 15.00 (zwiedzanie do 16.00)

Ceny biletów:

  • Bilet normalny 12 zł
  • Bilet ulgowy 8 zł
  • Bilet z lekcją muzealną 10 zł
  • Bilet rodzinny 9 zł (rodzice i min. dwoje dzieci)
  • Dzieci do lat 7 – za darmo

Co zobaczysz w Muzeum Marii Konopnickiej

Turyści najczęściej zwiedzają dworek, ale jest jeszcze budynek lamusa – to budynek, w którym mieści się m.in. kasa biletowa. O tym, co zobaczysz w dworku, w skrócie informuje strona muzealna:

W Dworku znajduje się Kolekcja darów jubileuszowych („Spiżarnia”, „Pokój Ciemny”, „Dawny Gabinet”). Prezentowane są na niej unikatowe adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Maria Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej od różnych towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki. Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne („Gabinet”, „Sień” i „Jadalnia”) urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się „Pokój Kredensowy” i „Kuchnię” oraz trzy pomieszczenia na piętrze („Pokój”, „Pracownię” i „Łazienkę”), gdzie mieszkała i tworzyła przyjaciółka Konopnickiej – malarka Maria Dulębianka.

Poniżej na zdjęciu zobaczysz piękny strój ludowy, który Maria Konopnicka otrzymała w darze. Jak twierdzi moja koleżanka, która również zwiedzała muzeum, od przewodniczki słyszała, że ten strój Konopnicka zakładała na dożynki w Lutczy (miejscowości w mojej gminie) oraz w Strzyżowie.

Strój ludowy dla Marii Konopnickiej

Strój ludowy dla Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka i jej kuferek od Louis Vuitton

W muzeum zgromadzono pokaźny zbiór adresów, listów i darów, jakie Maria Konopnicka otrzymała w podzięce od różnych instytucji i osób z okazji 25-lecia jej pracy literackiej. Ponadto rękopisy utworów Marii Konopnickiej Z przeszłości (1879), Z włamaniem (1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich.

Moją uwagę zwróciły piękne, ręcznie malowanie skrzynie:

Malowane kufry

Malowany kufer

oraz kuferek od Louis Vuitton. Jak informowała przewodniczka, z tym kufrem poetka i pisarka podróżowała po Europie. Firma Louis Vuitton specjalizowała się wtedy w produkcji ekskluzywnych toreb i bagaży. Jak ten kufer trafił do Konopnickiej nie wiadomo, ale można przypuszczać, że była elegantką.

Kufer jest podniszczony, jednak dobrze widać charakterystyczny monogram i płótno.

Kufer od Louis Vitton

Kufer od Louis Vitton

A tak prezentuje się gabinet pisarki, urządzony zgodnie z duchem epoki. Nad fotelem, na ścianie znajduje się portret Adama Mickiewicza, na biurku – złote pióro Konopnickiej.

Gabinet pisarki

Gabinet pisarki

W gabinecie stoi zachowany w świetnym stanie piec kaflowy, a także stylowa biblioteczka.

Biblioteczka

Biblioteczka i piec kaflowy

Tak prezentuje się jadalnia urządzona w stylu secesyjnym. Moje dzieci odkryły tutaj w sobie zamiłowanie do muzyki i zamarzyły sobie, że musimy kupić im pianino lub fortepian;-) Pierwsze próby gry na tym instrumencie miały miejsce właśnie w Żarnowcu;-)

Gustowny salon

Gustowny salon

 

Tu pracowała Maria Konopnicka

Tu pracowała Maria Konopnicka

 

Wnętrze muzeum w Żarnowcu

Wnętrze muzeum w Żarnowcu

Muzeum otoczone jest zabytkowym parkiem o powierzchni 3,5 ha, który razem z dworkiem przekazany został w darze narodowym Marii Konopnickiej. Park w Żarnowcu powstał na początku XIX w. początkowo o charakterze dworskim, obecnie jest parkiem krajobrazowym, posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Rozległy park sprzyja spacerom oraz relaksowi.

Zabytkowy park

Zabytkowy park

Muzeum w Żarnowcu jest ciekawym, pięknym, ale niedocenianym miejscem. Jeśli będziesz w pobliżu, zwiedź koniecznie i odetchnij w miejscu, gdzie czas się zatrzymał.

Miłego zwiedzania;-)

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...