„Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię” Kate Pankhurst. Premiera!

Wspaniałe kobiety, które tworzyły historię, K. Pankhurt

Wspaniałe kobiety, które tworzyły historię, K. Pankhurt

13 marca to dzień premiery książki pt. „Nadzwyczajne wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”, autorstwa brytyjskiej pisarki i ilustratorki Kate Pankhurst. Czy mógłby być lepszy miesiąc na premierę niż ten, w którym z racji Dnia Kobiet tak dużo mówi się o płci pięknej? Publikacja Kate Pankhurst, żywa w kolory i bogata w ilustracje, poniekąd jest kontynuacją poprzedniej książki Pankhurst pt. „Nadzwyczajne wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”. Tym razem możemy poczytać m.in. o Hatszepsut, Josephine Baker, Mary Shelley, Adzie Lovelace, Budyce i Qiu Jin. Czy wiecie, czym zasłużyły się dla historii?

Jeśli nie znasz większości nazwisk, chyba pora sięgnąć po książkę i czytać razem z dzieckiem. Przyznaję, że ja również nie kojarzyłam kilku postaci, dlatego z ciekawością poznawałam historię wspaniałych, odważnych i mądrych kobiet, które zmieniły świat na lepsze. Cieszę się, że powstała tak przyjazna dla dziecka i świetnie ilustrowana publikacja o tej tematyce. Myślę, że po lekturze młodzi czytelnicy będą bogatsi o kawał światowej historii, a dziewczynki staną się śmielsze w swoich marzeniach dotyczących przyszłości. Jeśli mają szukać wzorców, najlepiej będzie gdy znajdą je w tej książce, a nie np. w kolorowych teledyskach.

Wspaniałe kobiety..., K. Pankhurst

Wspaniałe kobiety…, K. Pankhurst

„Nadzwyczajne wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”

Kate Pankhurst przedstawia czytelnikom postacie 12 niezwykłych kobiet, które przeszły do historii dzięki temu, że miały odwagę w myśleniu i działaniu. Łamały konwenanse, reguły, występowały przeciw niesprawiedliwości, słowem – tworzyły historię. Choć działalność każdej z nich była swego rodzaju triumfem nad światem, często płaciły za bycie pionierkami najwyższą cenę. O niektórych do dziś jest głośno, ale inne zostały nieco zapomniane. Właśnie dlatego warto przeczytać książkę brytyjskiej ilustratorki.

Galerię odważnych pań otwiera Harriet Tubmani. Czy słyszałaś o jej dokonaniach? Była to urodzona w 1820 roku w Stanach Zjednoczonych niewolnica, która była konduktorką kolei podziemnej,  zaś pomiędzy 1850 a 1860 rokiem pomagała wielu niewolnikom w ucieczce. Kolej podziemna jednak niewiele z koleją miała wspólnego, gdyż oznaczała po prostu system bezpiecznych dróg na Północ, którymi niewolnicy podążali ku wolności. W 1860 roku nawet wyznaczona nagroda za schwytanie Harriet. Z tego powodu musiała ona zrezygnować z bycia konduktorką. Trzy lata później niewolnictwo zostało zniesione.

Wspaniałe kobiety, które... K. Pankhurst

Wspaniałe kobiety, które… K. Pankhurst

„Nadzwyczajne wspaniałe kobiety…” Josephine Baker

Tę postać na pewno kojarzycie. Słynna czarnoskóra tancerka, która stała się legendą. Mimo ograniczeń spowodowanych barwą skóry i licznym przeciwnościom losu, wkrótce stała się ikoną tańca i kobiecości. Kobiety upodabniały się do niej; budziła powszechny aplauz, choć była uważana za ekscentryczkę (miała własnego geparda, z którym spacerowała). Ojczyzną Baker stała się Francja – to tam jej kariera rozkwitła w niezwykłym tempie.

Wspaniałe kobiety, które... K. Pankhurst

Wspaniałe kobiety, które… K. Pankhurst

Sajjida al-Hurra – to kolejna niezwykła przedstawiciela płci pięknej, którą opisała i sportretowała Kate Pankhurst. Sajjida była dzielną muzułmanką, która wraz z rodziną musiała uciekać z Hiszpanii. Było to w XV wieku. Jako żona marokańskiego sułtana, po jego śmierci sprawnie rządziła miastem. Aby odeprzeć ciągłe ataki Hiszpanów i Portugalczyków, zwerbowała do pomocy…piratów.

Wspaniałe kobiety, które.... K. Pankhurst

Wspaniałe kobiety, które…. K. Pankhurst

Na kartach książki znalazło się także miejsce dla duetu matka i córka. Chodzi o Mary Shelley i jej matkę Mary Wollstonecraft. Matka była pisarką propagującą równouprawnienie kobiet. W swoich śmiałych poglądach znacznie wyprzedzała epokę i gdybyśmy mieli ją oceniać z perspektywy czasu, trzeba by przyznać, że była o wiele bardziej nowoczesna niż Napoleon czy Churchill. Mary Shelley nie miała okazji poznać swojej matki, gdyż ta zmarła na gorączkę popołogową po narodzinach córki. Skąd możecie znać Mary Shelley? Tak, m.in. z „Frankensteina”.

Wspaniałe kobiety, które... K. Pankhurst

Wspaniałe kobiety, które… K. Pankhurst

W książce jest mowa także o celtyckiej królowej Budyce, pierwszej amerykańskiej dyplomowanej lekarce Elizabeth Blackwell czy córce plemienia indiańskiego, Pocahontas. Polecam Wam także zakończenie książki. Autorka zadaje tam pytanie, które zmusza do dyskusji: A jak Ty zmienisz historię?

Kate Pankhurst postarała się także o wyjaśnienie trudnych, ale nadzwyczajnie wspaniałych pojęć – na końcu książki znajduje się słowniczek.

Ta świetna książka może być alternatywą, jeśli szukasz lektury dla dziewczynki. Przecież zamiast czytać ciągle słodkie historie o księżniczkach, może posłuchać o niezwykłych kobietach, które istniały naprawdę.

Poza tym tę lekturę można czytać niezależnie od wieku.

Książkę kupisz tutaj.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...