„To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej” dla małych i dużych kibiców
Czy u Ciebie wszystko już gotowe na zbliżający się mundial? W sklepach robi się biało-czerwono, w Biedronce trwa szturm na albumy i karty piłkarskie, a w social media krążą memy z kodeksami zachowań dla żon i mężów na czas rozgrywek. A… co z dziećmi? Naszych pociech chyba nie trzeba namawiać do kibicowania, ale można zrobić krok w przód i pokazać im wspaniałą historię futbolu, także polskiego. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” ułatwia sprawę. Zobacz, jaką piękną książkę wydało.
Historię piłki nożnej napisał dziennikarz sportowy
Autorem książki „To jest futbol. Krótka historia piłki nożnej” jest Michał Gąsiorowski, dziennikarz sportowy i motoryzacyjny, znany z radiowej Trójki, gdzie pracował przez 16 lat. Relacjonował wiele wydarzeń sportowych, między innymi mistrzostwa świata i Europy w piłce nożnej. Obecnie komentuje wyścigi Formuły 1 w telewizji Eleven Sports. W swoim dorobku ma książkę „Od koła do Formuły 1”, a przed mundialem w Rosji postanowił przybliżyć młodym czytelnikom historię piłki nożnej.
To właśnie ta książka jest ostatnio na topie u mojego syna, początkującego piłkarza naszej gminnej drużyny Aramix Niebylec. Temat treningów, kadry Biało-Czerwonych i zbliżającego się wielkimi krokami mundialu, jest u nas codziennością:-) Sama byłam i nadal jestem fanką meczów reprezentacji, więc zupełnie się dziecku nie dziwię, zwłaszcza że jego piłkarskie marzenia sięgają daleko. Oby w ślad za nimi szły i umiejętności;-)
(Tak na marginesie: gdzie oglądać mecze, skoro w domu telewizji i telewizora brak?:-) Na zbiorowe oglądanie transmisji meczów w miastach, raczej się nie piszę;-)
Historia futbolu – najciekawsze ciekawostki:-)
„To jest futobol” odpowiada chyba na większość pytań, jakie może zadać mały kibic. Na przykład:
- kto i kiedy pierwszy kopnął piłką
- kiedy zostały ustalone zasady gry
- kiedy rozegrano pierwszy oficjalny mecz
- które rozgrywki są najstarsze
Michał Gąsiorowski lekko i w zrozumiały sposób opisuje historię Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Zaczyna od 1930 roku, kiedy to pierwsze mistrzostwa zorganizowana w Urugwaju (niemal 90 lat temu!). Wiecie, że podczas finału w Montevideo żaden sędzia nie chciał prowadzić meczu ze względu na napiętą sytuację? Ostatecznie spotkanie poprowadził Belg, ale zażądał specjalnej łodzi i eskorty na wypadek, gdyby musiał uciekać.
Z kolei w 1934 roku Polacy brali już udział w eliminacjach do mundialu we Włoszech. Niestety, musieli oddać mecz walkowerem, gdyż mecz z Czechosłowacją miał odbyć się w Pradze, ale stosunki między krajami były nie najlepsze.
Mimo widma wojny, następny mundial odbywał się w 1938 roku we Francji. W finale grali Włosi przeciwko Węgrom. Włosi mieli niezłą motywację, by wygrać. Benito Mussolini wysłał piłkarzom telegram o treści „Wygrajcie albo zgińcie”. Wygrali. A bramkarz Węgier żartował, że wpuszczając cztery gole, uratował przeciwnikom życie.
A wiesz co się działo podczas kolejnych mistrzostw?
Więcej nie zdradzę, doczytaj w książce i dowiedz się kim był Ernest Wilimowski i dlaczego został uznany za zdrajcę, dlaczego Hindusi chcieli grać boso i kiedy Pele strzelił pierwszego gola. Ta pasjonująca historia mundialu kończy się na roku 2018.
Historia futbolu – nie tylko mundial
Historia futbolu to nie tylko mistrzostwa świata. Jest jeszcze przecież Puchar Narodów Afryki, Euro i Puchar Ameryki. Michał Gąsiorowski opisuje, jak przebiegały poszczególne Euro i jak radzili sobie na nim Polacy.
A na koniec serwuje historię… kobiecego futbolu, którego początki sięgają 1894 roku, kiedy to pewna Brytyjka założyła klub piłkarski. P.S. Czy wiesz, jaki jest najlepszy kobiecy klub piłkarski w Polsce?
Mali kibice-czytelnicy znajdą też w książce przegląd mundialowych piłek, rodzaje pucharów, przegląd strojów mistrzostw świata oraz omówienie najwspanialszych i najbardziej charakterystycznych stadionów świata.
Na końcu znajduje się tabelka, do które można wpisać wyniki meczów fazy pucharowej mundialu 2018.
„To jest futbol” – ta książka jest tak ciekawa i na czasie, że nic tylko kupować:-)
W promocji kosztuje 47,90 zł. Możesz ją kupić tutaj.
P.S. I trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych!