„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”. Wygraj książkę w konkursie

"Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat" A. Maciak

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat” A. Maciak

Nie ma w niej ani grama fikcji literackiej. Same fakty, a każdy rozdział to materiał na hollywoodzką produkcję. Bohaterami tej książki są dzieci głodne, bezdomne, bez prawa do edukacji, zaniedbywane, zastraszane, kalekie, ale… ich historie, choć chwytające za serce, nie budzą litości. Budzą podziw i zadumę nad potęgą, jaka drzemie w każdym człowieku. Nawet gdy ma on tylko kilka lat. „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat” to znakomita książka do kształtowania u dziecka pewności siebie oraz postawy obywatelskiej. Moim zdaniem, lektura obowiązkowa.

Czy dziecko może zmienić świat? Wpływać na decyzję rządzących, walczyć o swoje prawa i nagłaśniać je na arenie krajowej czy międzynarodowej? Czy dziecięcy bunt, sprzeciw przeciwko sytuacji, z którą się nie zgadzają, przynosi efekty?

Historie bohaterów książki Artura Maciaka nie pozostawiają wątpliwości. W dziecku drzemie nie tylko wrażliwość, ale i ogromna siła.

Mali bohaterowie z całego świata, z Polski też

"Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat"

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”

Nkosi Johnson, Thandiwe Chama, Mayra Avellar Neves, Francia Simon, Kesz Valdez, Malala Yousafzai, Abraham Keita, Anna Frank, Hector Pieterson i Jan Mela – to dzieci z całego świata, które zapisały się na kartach historii mając po kilka, góra – kilkanaście lat. Każde z nich przeżyło jakiś dramat, ale swoją postawą i zaangażowaniem dało nadzieję na lepsze jutro. Większość z nich jest laureatami Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, przyznawaną za wyjątkową odwagę i zaangażowanie w walkę o prawa dzieci na świecie.

Pewnie kilka nazwisk dobrze znacie. 21-letnia dziś Malala z Pakistanu jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Niepełnosprawny Jasiek Mela w wieku 15 lat razem z Markiem Kamińskim zdobył dwa bieguny, potem zdobył Elbrus i Kilimandżaro, a także fundację „Poza Horyzonty”. 13-letnia Anna Frank (zmarła w obozie koncentracyjnym na tyfus) podczas II wojny światowej pisała w ukryciu dziennik, który do dziś jest czytany na całym świecie.

Pozostali bohaterowie pochodzą z Azji, Afryki, Ameryki Południowej, z krajów, w których prawa dziecka są często łamane, a dzieci pozostawione slumsom i ulicy. Może ich nazwiska nie są Wam dobrze znane, ale warto zapoznać się z ich historiami i tym, co osiągnęły w tak młodym wieku.

„Mali bohaterowie. Dzieci które zmieniły świat”

Moje dzieci były bardzo poruszone, gdy wspólnie czytaliśmy kolejne rozdziały. Na tragedie, z jakimi spotykali się bohaterowie książki (ucieczka z domu w wieku 5 lat, dzieciństwo spędzone na ulicy, śmiertelna choroba, zakaz edukacji, przemoc fizyczna, nieszczęśliwy wypadek i kalectwo itp.), reagowały emocjonalnie, ale za każdym razem zwracałam ich uwagę na odwagę małych bohaterów. Na to, jak potrafiły zbuntować się i walczyć o prawa swoje i innych, pokonać własne słabości i ograniczenia.

"Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat"

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”

Książka objęta jest Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu. Książka Artura Maciaka będzie wartościową lekturą dla każdego dziecka w wieku szkolnym, a najbardziej przydatna może okazać się tym, które czują się niepewnie i nie wierzą w siebie. Przywołane historie są dowodem na to, że każde dziecko może zostać liderem, zbuntować się przeciw niesprawiedliwości, walczyć o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny.

Tym, którzy – na szczęście – nie mają takich problemów, jak bohaterowie książki, może uświadomić, że warto zmienić coś na swoim podwórku i głośno mówić o niesprawiedliwości.

Książkę możesz kupić na stronie Wydawnictwa Ibis. Kosztuje 26,90 zł.

Konkurs – Wygraj książki „Mali bohaterowie”!

"Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat"

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”

Regulamin konkursu:

 1. Jeśli chcesz otrzymać książkę „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”, odpowiedz na pytanie: „Gdybyś był/a dzieckiem, o jakie prawa walczył(a)byś. Co chciał(a)byś zmienić w naszej rzeczywistości?”
 2. Odpowiedź umieść w komentarzu poniżej lub pod postem na fanpage’u. Udzielenie komentarza z odpowiedzią na pytanie jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
 3. Konkurs trwa od 29 czerwca do 6 lipca do godz. 23.59. Na odpowiedzi czekam do piątku, 6 lipca do północy.
 4. Dwie najciekawsze, najbardziej oryginalne odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami.
 5. Wyniki ogłoszę w weekend 7-8 lipca, na blogu i na fanpage’u.
 6. Organizatorem konkursu jest autorka bloga, sponsorem Wydawnictwo Ibis.
 7. Będzie mi miło, jeśli polubisz fanpage mojej strony albo polecisz ją innym, ale nie jest to warunek konieczny.
 8. Jeszcze milej będzie, jeśli udostępnisz mój wpis, ale nie jest to warunek konieczny.
 9. Lubisz fanpage Wydawnictwa Ibis? Możesz go polubić:-)
 10. Zwycięzcy mają dwa dni na potwierdzenie chęci przyjęcia wygranej i zgłoszenie mi swoich danych do korespondencji.
 11. Administratorem danych osobowych jest autorka bloga. Nie będą one wprowadzane do bazy danych, nie będą przechowywane ani udostępniane osobom trzecim. Imię, nazwisko i adres zwycięzcy będzie wykorzystany jedynie w celu realizacji wysyłki nagrody.
 12. Nie ma możliwości przekazania nagrody na rzecz osób trzecich. Nagroda nie podlega wymianie na równowartość pieniężną.
 13. Wysyłka nastąpi w ciągu tygodnia od przekazania danych do wysyłki.
 14. Nagrody będą wysyłane tylko na terenie Polski.

Pamiętaj, że biorąc udział w konkursie, wyrażasz zgodę na przetwarzanie przeze mnie (autorkę tego bloga – Katarzynę Grzebyk) swojej nazwy użytkownika podanej w serwisie Disqus w celu wyłonienia i ogłoszenia zwycięzcy na tym blogu.
Zwycięzca kontaktując się ze mną w sprawie otrzymania nagrody, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, takich jak:

 • nazwa użytkownika podana w serwisie Disqus,
 • adres e-mail,
 • adres podany do wysyłki nagrody,
 • imię i nazwisko.

Zapraszam do zabawy, warto mieć tę książkę;-)

EDYCJA:

Konkurs wygrywają Urszula i Malwina Miąsik – proszę o kontakt katarzyna.grzebyk@interia.eu

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...