321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać,....

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać,….

Jaką wiedzę posiada młody człowiek, gdy kończy 13 lat? Zapewne tę wyniesioną ze szkoły, domu i podwórka, ale… Jeśli nastolatek jest bardzo dociekliwy, szuka odpowiedzi na różne pytania na własną rękę. Także w książkach. Oby trafił na „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” – publikację wydaną przez Naszą Księgarnię. Ta książka z pewnością wiele wyjaśni i zaciekawi nauką, historią i przyrodą. Może zachęci do jeszcze bardziej dociekliwego sposobu poznawania świata.

„321 superciekawych faktów…” ukazała się kilka miesięcy temu. Prezentuję ją z opóźnieniem, jednak nie jest to książka „sezonowa”. „321 faktów…” jest lekturą, do której można wracać wielokrotnie; dzielić czytanie na poszczególne dziedziny nauki. Jest aktualna cały rok i może być prezentem na każdą okazję.

„321 superciekawych faktów, które…” – trzeba znać

"321 superciekawych faktów, które...."

„321 superciekawych faktów, które….”

„321 superciekawych faktów…” to encyklopedia dla starszych dzieci. Podzielona jest na 12 rozdziałów tematycznych. Dotyczą one: świata zwierząt, ciała ludzkiego, sportu, sławnych osób, historii, planety Ziemi, nauki, języka, roślin, kuchni i kosmosu.

Wiedza jednak nie jest podana w typowy encyklopedyczny sposób. Zarówno forma słowna jak i graficzna są na tyle przystępne, że fakty stają się bardzo łatwo przyswajalne. Każdy z 321 faktów jest wyeksponowany graficznie w sposób przyjemny dla oka i zachęcający do czytania. Oprócz formułek znajdują się tu rysunki, tabelki, ramki, mapy itp. , które ubarwiają tekst, a czasem wnoszą trochę humoru.

Atutem tej encyklopedii jest stylistyka retro. Wprawdzie jak na encyklopedię, posiada bardzo nowoczesną formułę, ale grafika sprawia, że czytelnik ma wrażenie czytania książki ze starej biblioteki. Książki odkrywającej niezwykłą wiedzę.

„321 superciekawych faktów…” – czy wiedziałaś o…?

Jakie fakty w niej znajdziemy? Całą gamę przeróżnych ciekawostek, o których sporo z nas słyszało, ale nie potrafimy powiedzieć o nich czegoś więcej, nie wiem, czy do końca są prawdą, a może tylko powiedzeniem?

Mnie zaciekawiła większość faktów. Z niektórymi zetknęłam się po raz pierwszy.

Np.  z tym, że rozmiar butów został określony na przełomie…. VIII i I wieku przez cesarza Karola Wielkiego (fakt 146). Cesarz miał stopę o długości 325 milimetrów. Długość tę zastosowano jako standardową przy opracowaniu tabeli rozmiarów. Stopa Karola Wielkiego otrzymała rozmiar 50! Producenci obuwia do dziś trzymają się tej tabeli!

"321 superciekawych faktów..."

„321 superciekawych faktów…”

Czy wiesz, że możesz zważyć swoją głowę wsadzając ją do wiadra z wodą? (fakt 239). Wcale nie musisz jej obcinać;-) W książce zostało dokładanie opisane, jak można to zrobić. Wbrew pozorom jest to całkiem proste.

Nie wiedziałam też, że przez ponad 30 lat na igrzyskach olimpijskich można było zdobyć medal w dziedzinie literatury, architektury, muzyki, malarstwa i rzeźby (fakt 72). Igrzyska zawsze kojarzyły mi się ze sportem, a tu taka niespodzianka!

Tak sensacyjnie brzmi większość z tych 321 faktów. Od encyklopedii trudno się oderwać, bo z każdą kolejną stroną odkrywamy coraz ciekawsze informacje. Świadczy to o tym, że nawet mając dostęp do ogromu wiedzy siedząc przy komputerze, niewiele z tego korzystamy. Dopiero, gdy seria ciekawostek zostanie zebrana w większą całość, okazuje się, jak mało wiemy o otaczającym świecie, mając go przecież na wyciągnięcie ręki.

Zachęcam Was do lektury tej książki, do zakupu dzieciom. To rarytas wśród książek popularnonaukowych dla dzieci.

321 superciekawych faktów

321 superciekawych faktów

Polecam!

Dowiecie się m.in. kto namalował najdroższy obraz świata; do którego roku życia rosną Pigmeje, dlaczego małe pająki mają mózgi w nogach -)


321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat                                                                                                                                                                                                          Mathilda Masters
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Louize Perdieus
tłumacz: Alicja Oczko
rok wydania: 2019
liczba stron: 288
format: 195 x 254 mm
przedział wiekowy: 6-14
numer ISBN: 978-83-10-13296-3

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...