„Kto wymyślił wakacje?” Katarzyna Sowula, Joanna Gębal. Ciekawostki o lecie i nie tylko

"Kto wymyślił wakacje"?", Katarzyna Sowula, Joanna Gębal

„Kto wymyślił wakacje”?”, Katarzyna Sowula, Joanna Gębal

Wakacje dobiegają już końca, a ja przychodzę do Was z superksiążką dla dzieci o tematyce ściśle wakacyjnej. Wydała ją Nasza Księgarnia jeszcze przed letnim odpoczynkiem od szkoły. Mieliśmy więc książkę świetnie pasującą do okoliczności i teraz chcę o niej opowiedzieć. „Kto wymyślił wakacje?” zawiera mnóstwo ciekawostek związanych z wakacjami. Znajdziecie w niej zaskakujące opowieści o rozmaitych faktach, miejscach i zwyczajach, które nieodmiennie wiążą się latem. Czy zastanawialiście się np. kiedy zostały ustanowione wakacje albo jak powstało pierwsze biuro podróży? Tu znajdziecie odpowiedzi 🙂

„Kto wymyślił wakacje?” – książka dla dzieci ciekawych świata

Wakacje – już samo to słowo brzmi tak miło, że chyba wszyscy mamy z nim dobre skojarzenia. Na wakacje czekają zarówno dzieci, jak i dorośli, dla których jednak wakacje to z reguły dwutygodniowy urlop… W Polsce wakacje przypadają na miesiące letnie (lipiec i sierpień) i związane są z obowiązkową przerwą w edukacji szkolnej. Czy wiecie, że wakacje w Polsce ustanowione zostały całkiem niedawno, bo sto lat temu? w 1919 roku wprowadzono obowiązek szkolny, a wraz z nim letnią przerwę od nauki. Słowo wakacje wywodzi się z łaciny i oznacza „uwolnienie”, „zwolnienie”.

Długość wakacji na świecie jest zróżnicowana. Dłuższe od nas wakacje mają dzieci w Grecji, Turcji i Włoszech, zaś krótsze – w Niemczech i Danii. Z kolei w innych państwach wakacje są rozbite na tygodnie w trakcie roku szkolnego.

"Kto wymyślił wakacje?"

„Kto wymyślił wakacje?”

„Kto wymyślił wakacje?”

Publikacja podzielona jest na około 50 krótkich rozdziałów, w prosty i ciekawy sposób opisujących różne zagadnienia. Tytuły rozdziałów to pytania, na jakie dzieci często szukają odpowiedzi: Czy woda w jeziorze może się gotować? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Jak zorganizować podróż dookoła świata? Czy trudno się chodzi na szczudłach?

Książka Katarzyny Sowuli i Joanny Gębal jest pełna ciekawostek i zaskakuje wraz z każdą następną stroną. Jej atutem jest fakt, iż wyjaśniane zagadnienia przedstawiane są w szerokim kontekście kulturowym. Jeśli autorka pisze  jaskiniach, to wymienia najważniejsze i najciekawsze jaskinie z całego świata, jeśli o pustyniach – to wymienia najważniejsze na globie, uwzględniając także polską Pustynię Błędowską.

Ważne jest również to, iż Katarzyna Sowula przedstawia mniej znane sposoby spędzania wakacji. Mówi o wczasach all inclusive, o pierwszych podróżach pociągami, ale nie pomija obozów harcerskich, autostopów, górskich szlaków specjalnie znakowanych. Dzięki temu dzieci otrzymują dość szeroki „obraz” wakacji. Autorka wskazuje miejsca, które warto odwiedzić’ zaciekawia młodych czytelników do odkrywania nieznanego, ale przestrzega też przed niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na najmłodszych.

"Kto wymyślił wakacje?"

„Kto wymyślił wakacje?”

„Kto wymyślił wakacje?” to książka o dużej roli edukacyjnej. Poszerza dziecięce horyzonty, rozwija, uwrażliwia na piękno przyrody. W książce znajduje się mnóstwo nowych, nieznanych dzieciom pojęć, toteż możecie być pewni, że wasze pociechy wiele się z niej nauczą. Wyniosą z niej jeszcze jedną lekcję – że wakacje nie zwalniają z dbania o środowisko, właściwe zachowanie, przyrodę i bezpieczeństwo.


Książkę kupicie tutaj.

To nic, że kończą się wakacje. Warto pomyśleć o kolejnych;-)

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...