„Tam, gdzie zawracają bociany” Joanny Jagiełło. Lektura w sam raz na lato
„Tam gdzie zawracają bociany” to książka Joanny Jagiełło nagrodzona III Nagrodą w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Lato na wsi. Dwoje nastolatków z bagażem doświadczeń, którego chcieliby się pozbyć, przyjeżdża do swoich dziadków (z jeszcze większym bagażem doświadczeń) prowadzących agroturystykę. Są przekonani, że nie będą to dla nich najfajniejsze wakacje, skoro trafili do miejsca, gdzie… nawet bociany zawracają. A może się mylą? Może między codziennymi obowiązkami a mierzeniem się z własną przeszłością, odnajdą nić porozumienia i uwolnią się od niełatwej przeszłości?
Napisanie wciągającej i mądrej książki dla nastolatków to niełatwe zadanie. Z góry zakładamy, że współczesna młodzież nie interesuje się niczym, zapominając, co działo się z nami samymi, kiedy mieliśmy naście lat. Zwłaszcza na początku bycia nastolatkiem. Jak łatwo wtedy było o koniec świata, prawda? Niektóre problemy urastały do rangi nierozwiązywalnych, a dziesięć, dwadzieścia lat później śmiejemy się na samą myśl o nich. Niekiedy marzymy, żeby teraz mieć takie problemy…
Literatura bywa świetną odpowiedzią na różne bolączki dla osób w każdym wieku. Dla nastolatków również. To panaceum na rozmaite problemy, pod warunkiem, że jest wartościowa i godna polecenia. „Tam, gdzie zawracają bociany” bez wątpienia należy do tego typu książek. Dowodzi tego nie tylko podium w zacnym konkursie literackim, ale i entuzjastyczne reakcje czytelników.
„Tam, gdzie zawracają bociany” opowieść o uczuciu nastolatków z wątkiem historycznym w tle
Pierwszy plan tej opowieści należy do Leny i Szymona, młodych, zbuntowanych uczniów, którzy poznają się przypadkiem, a okazuje się, że wiele ich łączy. Lena źle ulokowała uczucia – przez swojego wybranka omal nie została wyrzucona ze szkoły. Mimo że chłopak nie przyznał się do błędu, Lena wciąż się w nim podkochuje i liczy na wzajemność. Na próżno. Rodzice „zsyłają” ją na wakacje na wieś, gdzie ma pomagać dziadkom w prowadzeniu eleganckiego pensjonatu. Choć na początku bardzo jej się to nie podoba, z czasem zaczyna podziwiać energiczną babcię i coraz lepiej odnajduje się w codziennych obowiązkach.
Szymon również trafia na wakacje do Bocianów Małych. Ma pomóc dziadkowi, który coraz gorzej radzi sobie ze skromną agroturystyką. Nastolatek jedzie tam z „ciężkim sercem”. W szpitalu leży w śpiączce jego przyjaciel z obozu harcerskiego, na którym wydarzyła się tragedia. Podczas burzy Szymon nie zdołał ustrzec kolegi przed niebezpieczeństwem, więc obwinia się o jego stan. Na domiar złego, okazuje się, że dziadek topi smutki w alkoholu i zaniedbuje letników.
Pewnego dnia Szymon i Lena spotykają się…. I toczy się piękna opowieść o rodzącym się między nimi uczuciu, którą musicie poznać już sami.
„Tam, gdzie zawracają bociany” – jak przeszłość ciąży nad teraźniejszością
Pobocznym wątkiem powieści są losy dziadka Szymona i babci Leny, którzy w przeszłości byli z sobą związani i spacerowali po łąkach Bocianów Małych. Teraz trwa między nimi cicha wojna, mająca swój początek w…. autentycznym wydarzeniu z lat 80.-tych. W miejscowości Górna Grupa doszło do pożaru szpitala psychiatrycznego, w wyniku którego spłonęli w nim pacjenci. Wydarzenie to wstrząsnęło w latach 80. XX w. opinią publiczną. Joanna Jagiełło wykorzystała tę historię, wplatając w nie losy dziadka Szymona i babci Leny.
„Tam, gdzie zawracają bociany” to opowieść nie tylko o uczuciu nastolatków. To także opowieść o potrzebie rozmowy, wyjaśniania sobie pewnych życiowych sytuacji, które będąc nierozwiązane kładą się cieniem także na życiu następnych pokoleń. To opowieść o wybaczaniu innym i sobie, zwalczaniu demonów przeszłości.
Polecam czytelnikom od 13. roku życia.
Książkę kupisz tutaj.
Tam, gdzie zawracają bociany, Joanna Jagiełło
forma wydania: książka papierowa
oprawa: broszurowa
rok wydania: 2020
liczba stron: 304
format: 140×202 mm
przedział wiekowy: 10-14
numer ISBN: 978-83-10-13558-2