Uwerturki – seria fajnych książek dla maluchów o muzyce i instrumentach
Uwerturki to seria trzech uroczych, kolorowych książeczek dla maluchów o muzyce i instrumentach. Książki są przeznaczone dla dzieci w wieku 2+ i są narzędziem do edukacji muzycznej najmłodszych oraz kształtowania u nich wrażliwości na dźwięki. Pozwalają dziecku poznawać świat muzyki przez zabawę i przy wykorzystaniu różnych zmysłów.
Seria ukazała się na początku tego roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Autorką książek jest Kalina Cyz, za ilustracje odpowiada Jagoda Charkiewicz. Uwerturki mają za zadanie wprowadzić małego czytelnika w magiczny świat muzyki, przedstawiając im podstawowe wiadomości o instrumentach – sposób wydobycia dźwięku, ich kształt i kolor.
Na serię Uwerturki składają się trzy książki dla najmłodszych:
- Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki?
- Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka?
- Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?
które nie tylko uczą, ale także cieszą oko pięknymi i barwnymi ilustracjami. Wykonane są z trwałego kartonu, dzięki czemu nadają się nie tylko do wspólnego czytania z opiekunem, ale i samodzielnej zabawy.
Uwerturki, cz. I Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki
Pierwsza część serii zaspokoi ciekawość maluchów, odpowiadając na pytania, takie jak:
- Czym jest muzyka?
- Co wydaje najpiękniejsze dźwięki?
- W jaki sposób wydobywa się dźwięk z instrumentów?
- Z czego mogą być zrobione instrumenty muzyczne?
- Czy głos jest instrumentem?
- Czy cisza jest muzyką?
Uwerturki, cz. II Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka?
Część druga ukazuje rozmaitość form, jakie przybierają instrumenty. Oprócz kształtów geometrycznych autorki pokazują małym czytelnikom także inspiracje ze świata przyrody w postaci dobrze znanych im zwierząt. Pomaga odpowiedzieć na pytania:
- Jak zapisuje się dźwięki?
- Czym są nuty?
- Które instrumenty kształtem przypominają koło, kwadrat lub trójkąt?
- Jaki instrument jest podobny do wielbłąda?
- Czy wiele instrumentów to już orkiestra?
Uwerturki, cz. III Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?
Trzecia część wprowadza maluchy w świat barwy pokazując kolory świata muzyki – dźwięków, instrumentów, strojów wykonawców, a nawet batuty dyrygenta. Dziecko dowie się z niej:
- Czy muzyka może być kolorowa?
- Jakie są kolory poszczególnych instrumentów?
- Dlaczego dyrygent orkiestry trzyma batutę?
Na tylnej okładce każdej książeczki znajduje się spis instrumentów, o których była mowa w danej części. Instrumenty są podzielone na strunowe, dęte i perkusyjne, a zabieg ten pozwala utrwalić sobie wiadomości, jakie dziecko nabyło podczas lektury książki.
Seria Uwerturki jest pięknie wydana. Dzięki solidnym, twardym kartom, dzieci mogą śmiało „czytać” książki po swojemu wertując je. Ilustracje są adekwatne do wieku dzieci, zaś miła dla oka, ciekawa kolorystyka na pewno sprawi, że mali czytelnicy będą chcieli wracać do lektury.
Uwerturki to jedna z nielicznych publikacji dla małych dzieci, traktujących o muzyce. Przyznaję, że od kiedy prowadzę blog, jeszcze nie spotkałam się tego typu książkami. Seria wypełnia na rynku pewną niszę, dlatego cieszę się, że wkrótce zostaną wydane kolejne książeczki „Uwerturki”.
Uważam, że Uwerturki mogą być świetną pomocą dydaktyczną w żłobkach i przedszkolach, a także w gabinetach logopedycznych.
Uwerturki, seria
Format: 200×200 mm, liczba stron: 16
Premiera: 22 stycznia 2018, cena: 15 zł
Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne – książki kupisz tutaj.