Czytanie – mądra rzecz! Czyli Booksandbabies.pl i Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom łączą siły

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w przeddzień XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom mój blog został partnerem wspierającym i propagującym kampanie czytelnicze Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom! Od kilku lat kibicuję pomysłodawcom i koordynatorom tych kampanii, którym powoli, ale konsekwentnie udaje się „nakręcać” Polaków na czytanie dzieciom książek. Czytanie – mądra rzecz!

W dniach 1-8 czerwca pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz!” odbywa się XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W tegorocznym święcie czytania dzieciom bierze udział ponad 3000 miejscowości, w których blisko 8200 koordynatorów i liderów kampanii czytania przygotowało tysiące imprez czytelniczych, bajkowe festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dla dzieci.

– Chcemy przypomnieć wszystkim rodzicom i wychowawcom, jak ważne jest codzienne czytanie dzieciom i jak znakomite przynosi rezultaty – wyjaśnia ideę corocznych tygodni czytania Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI – Codzienne 20 minut czytania dziecku wspiera jego rozwój emocjonalny, uczy je języka i myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację, rozwija wyobraźnię, przynosi ogromną wiedzę, rozwija wrażliwość moralną.

Tradycyjnie sygnałem rozpoczęcia ogólnopolskiego święta czytania dzieciom jest wspólne głośne czytanie „Lokomotywy“ Juliana Tuwima.

Zobacz, gdzie możesz dołączyć do XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: 

  •  W sobotę, 31 maja br. o godz. 13.00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach „Dnia Dziecka na Grochowskiej” odbędzie się Centralna Inauguracja XIII OTCD z udziałem Ambasadorów i Przyjaciół kampanii czytania, m.in.: Teresy Lipowskiej, Artura Barcisia i Macieja Orłosia. W programie m.in. spotkania z autorami i warsztaty muzyczno-artystyczne, w tym związane z procesem powstawania książek, oraz liczne atrakcje dla całej rodziny.
  •  
  • 2 czerwca br. (poniedziałek) w godz. 14.00 – 17.00 w Ratuszu Dzielnicy Ursynów w Warszawie odbędzie się konferencja edukacyjna dla nauczycieli i rodziców pod tytułem: „Mądre wychowanie” zorganizowana przez Fundację „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursynów pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy, Piotra Guziała. Wykłady wygłoszą: prof. dr hab. Małgorzata Żytko, Kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Irena Koźmińska, Prezes Fundacji ABCXXI oraz Elżbieta Olszewska, Dyrektorka Programowa i Członkini Zarządu Fundacji ABCXXI.
  •  
  • 7 czerwca br. (sobota) w przedszkolu nr 20 w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się III Piknik Klubów Czytających Rodzin. Organizatorem Pikniku jest Klub „Wesołe Literki” działający od trzech lat na terenie przedszkola. Impreza, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, odbędzie się w godz. 10.00 – 12.30. Marzanna Kuszyńska, koordynatorka portalu RodzinneCzytanie.pl i opiekunka Klubów Czytających Rodzin, podkreśla, że spotkania organizowane w Klubach to wyjątkowy czas dla dzieci i rodziców, którzy odkrywają, że wspólne czytanie może być podróżą do świata emocji, a także wspaniałą zabawą i przygodą. 
  •  
  • 8 czerwca br. (niedziela) w godz. 11.00 – 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie Fundacja „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom” przygotuje specjalne zadania dla uczestników Pikniku Rodzinnego. Wydarzenie jest częścią kampanii „Zabierz rodzinę na wspólne pomaganie” organizowanej przez Fundację PZU oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Gra terenowa w Łazienkach ma na celu zachęcenie do społecznego zaangażowania się w ramach wolontariatu rodzinnego. 
  •  
  • 9 czerwca br. (poniedziałek) w Pałecznicy k/Krakowa odbędą się uroczyste obchody Jubileuszu 10-lecia programu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, w ramach którego wójt tradycyjnie obdarowuje książkami wszystkie czterolatki w gminie. Fundacja ABCXXI patronuje akcji i gorąco ją rekomenduje. Podobne programy czytelnicze wprowadziło już kilka gmin z kraju. Gościem wydarzenia w Pałecznicy będzie Przemysław Branny, aktor i wokalista.

W tym roku po raz pierwszy w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czyta dzieciom (OTCD) włączą się również Pracownie Orange – multimedialne świetlice działające w małych miastach i wsiach w ramach programu Fundacji Orange. Program ma na celu zapewnienie lepszego dostępu do technologii i informacji, a także budowania przestrzeni do spotkań i integracji lokalnej.

Jeżeli nie możesz wziąć udziału w wydarzeniach  organizowanych przez liderów i koordynatorów kampanii w Twoim mieście czy miejscowości, zorganizuj je pod własnym dachem. Weź odpowiednią dla wieku Twojego dziecka/dzieci książkę i poczytaj mu/im przez kilkanaście minut. Przekonasz się, jak po tym wspólnym głośnym czytaniu będzie Wam trudno skończyć…

O tym, jakie książki należy czytać dzieciom, przeczytacie w następnym wpisie.

You may also like...