Mandale dla dzieci – hit czy kit?

Od pewnego czasu furorę na rynku wydawniczym robią mandale, zarówno te dla dzieci, jak i dorosłych. Długo dziwiłam się ich fenomenowi, dopóki nie zobaczyłam, ile ukojenia i radości daje ich kolorowanie i tworzenie. Nad mandalami można siedzieć godzinami, nie zdając sobie sprawy z upływu czasu. Są świetne dla dzieci jako forma wyciszenia, ale przede wszystkim rozwijają i pobudzają twórcze myślenie, co jest niezbędne w edukacji. Jeśli nie mieliście jeszcze do czynienia z mandalami, jest okazja. Mam dla Was mały prezent. Ale o tym na końcu:-)

Czym jest mandala? Jak podaje Wikipedia, jest to „motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie a następnie niszczenie jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne. Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią”. W tradycji hinduskiej jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”.
mandale Siedmioróg

Mandalą jest także technika plastyczna stosowana w pracy z dziećmi i dorosłymi i o takich mandalach właśnie piszę – o technice plastycznej, której nie przypisuję buddyjskiej filozofii. W naszej kulturze spopularyzował ją psychoanalityk Karol Gustaw Jung, który dostrzegł jej działanie terapeutyczne.

Mandale można po prostu kolorować, ale warto spróbować samemu taką zrobić, tworząc własne kompozycje. Wystarczy mieć duży arkusz papieru, cyrkiel i ołówek. Gotowe mandale można też wypełniać dowolnie przy użyciu przeróżnych materiałów, takich jak: kolorowy piasek, ryż, kasze, kolorowy papier, bibułę, itp. To, jak wypełnimy mandalę, zależy od naszej pomysłowości i wyobraźni. Sama z chęcią kolorowałam je i muszę Wam powiedzieć, że jest to zajęcie niesłychanie wciągające i człowiek potrafi zrezygnować z różnych rzeczy, byleby choć chwilę zatopić się w kolorach. Najczęściej sięgałam po nie, gdy trapiły mnie smutki. Kolorowanie mandali skutecznie je przepędzało.
Dziś chciałam Wam pokazać tematyczne mandale dla dzieci od Wydawnictwa Siedmioróg. Wydawnictwo posiada w swojej ofercie kilka rodzajów, więc możecie wybrać tą, która najbardziej zainteresuje Wasze dziecko. Mandale są dostosowane do potrzeb i umiejętności dziecka. Wydane w niewielkim, wygodnym dla małego dziecka formacie. Znajdziecie w nich zróżnicowane kompozycje, od prostych, przez nieco bardziej złożone, aż do bardziej skomplikowanych. Ilość mandali to pokolorowania jest spora. Wydaje mi się, że jest to odpowiednie zajęcie dla dziecka tuż przed snem, kiedy powinno się zrelaksować i wyciszyć.

mandale Siedmioróg

Po co ta cała mandala?

Mandale są modne, to nie ulega wątpliwości. Co nie znaczy, że są złe. Przeciwnie -wykorzystuje się je w edukacji przedszkolnej, ponieważ mają duże znaczenie w ogólnym rozwoju dziecka. Specjaliści orzekli, że mandale:
– rozwijają wyobraźnię,
– pomagają w skupieniu uwagi i koncentracji,
– rozwijają sprawność manualną,
– pozwalają wyrazić emocje, lęki i myśli,
– rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową,
– wyrównują oddech,
– pomagają się wyciszyć i zrelaksować,
Jakie jest Twoje zdanie na temat mandali?

Uwaga, KONKURS!

Mam dla Was dwie książeczki z mandalami dla dzieci” „Ulubione kolorowanki dziewczynek” i „Moje ulubione kolorowanki”. Chcę je Wam rozdać w konkursie. Żeby je otrzymać, wystarczy, że w komentarzu do tego wpisu napiszesz, którą z nich chciałbyś otrzymać (wszystkie inne komentarze też są mile widziane) i dlaczego.
EDYCJA: Pierwotnie miało się odbyć losowanie, ale z przyczyn niezależnych ode mnie, muszę zmienić warunek. Zwycięzców wybiorę na podstawie odpowiedzi, które najbardziej mi się podobają. Osoby, które dodały komentarz do dnia 28 października przed godz. 12, mogą go edytować lub dodać nowy. Nowych uczestników konkursu proszę o odpowiedź na pytanie, którą mandalę chcą otrzymać i dlaczego.

You may also like...