Niedokończony eliksir nieśmiertelności. Koniecznie przeczytaj

niedokonczony-eliksir-niedoskonalosci

„Niedokończony eliksir nieśmiertelności”, najnowsza książka Katarzyny Majgier, w marcu tego roku została nagrodzona I nagrodą Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 6-10 lat. Nie wiem, jak odbierają ją dzieci. Pewnie są pod wrażeniem. Mnie pochłonęła bez reszty! Wygrana „Niedokończonego eliksiru nieśmiertelności” to dowód na wysoki poziom tego konkursu oraz fakt, że znakomicie napisana treść wymyka się kategoryzacji wiekowej. Moim zdaniem, tę książkę koniecznie powinni przeczytać rodzice. Swoim dzieciom, ale i sami sobie, fundując sobie w ten sposób krótką lekcję z rozumienia dzieciństwa. A może przeglądną się w niej niczym w krzywym zwierciadle?

O „Niedokończonym eliksirze nieśmiertelności” piszę z punktu widzenia dorosłego czytelnika. O tym, że jest polecana dla dzieci w wieku 6-10 lat i jest utworem na wysokim poziomie, świadczy fakt przyznania jej pierwszej nagrody. Cytuję fragment informacji prasowej organizatora konkursu, czyli Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom:

Jury Konkursu przewodniczyła prof. dr hab. Joanna Papuzińska, literaturoznawca, poetka i pisarka. W skład Jury weszli też: prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński, pracownik naukowy i krytyk literatury dziecięcej, p. Wiesława Jędrzejczykowa z Wydawnictwa Literatura, p. Anna Sójka-Leszczyńska z Wydawnictwa Publicat, p.Joanna Wajs z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, a także przedstawicielki Fundacji   – Irena Koźmińska, Prezes, oraz Elżbieta Olszewska, Członek Zarządu i Dyrektor Programowy Fundacji.  W tegorocznej edycji na Konkurs napłynęło ok. 390 prac w trzech kategoriach wiekowych: 0- 6 lat, 6-10 lat, 10-14 lat.

Książkę postanowiłam najpierw przeczytać sama i sprawdzić , czy mój 6-latek jest gotowy na treść. Świat przedstawiony w książce Katarzyny Majgier bardzo mnie wciągnął. Uznałam, że jest to lektura w sam raz dla mnie i już teraz wiem, że wkrótce przeczytam ją ponownie. Tym razem na głos, mojemu synowi, bo treść, którą mu w skrócie opowiedziałam, trafiła na bardzo podatny grunt.

Niedokończony eliksir – kto wypije, staje się przezroczysty

Zresztą, które dziecko nie chciałoby posłuchać opowieści o tajemniczej buteleczce z dziwną miksturą? Dziecięcą ciekawość podsyca dodatkowo fakt, że wystarczy wypicie zaledwie jednej kropli tego płynu, aby stać się przezroczystym i… nieśmiertelnym. Historia muchy, kota, małego chłopca i jego rodziny, którzy potrafią przeniknąć przez ściany i niechcący straszyć ludzi swą przezroczystością sama w sobie jest dobrym materiałem na książkę dla dzieci.

U Katarzyny Majgier jednak chodzi o coś więcej. Znakomity pomysł i zabawna treść to jedno, dużo ważniejsze jest „drugie dno”, czyli refleksja, jaką utwór pozostawi w głowie czytelnika.

Moją uwagę, jako rodzica, najbardziej przykuły fragmenty dotyczące państwa $, pracowników korporacji, którym korporacja narzuca określony styl życia. Już nie chodzi  o sam pracoholizm i zaniedbywanie obowiązków rodzica (a państwo $ zaniedbują je haniebnie!!!), ale o to, jak ludzie dają się zwieść ułudzie życia idealnego, lansowanego w Internecie. Jak cenią wygodne życie, sprowadzające się do nowoczesnych urządzeń i kolacji w eleganckich lokalach, a gdy jakiś element nie pasuje do ich idealnej układanki (np. dziecko), pozbywają się go bez emocji. Państwo $ są bardzo przerysowani, Katarzyna Majgier nie ma dla nich litości. Najpierw śmieszą, potem smucą, na koniec oburzają. Może to małostkowe, ale ucieszyłam się z niespodzianki, jaką pisarka przygotowała dla państwa $ 🙂

Drodzy rodzicie, przeczytajcie koniecznie.

To fantastyczna książka, która i dla was będzie świetnym prezentem.

Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu o Serafinie, jednej z bohaterek książki. To chorowita nastoletnia dziewczyna, aspirująca poetka, która pisze wiersze o krukach, trupach i mogiłach. Bardzo ją polubiłam. Myślę też, że starsze dziewczynki oraz nastolatki mogą się z nią identyfikować, gdyż na łamach powieści z niepozornej i niezbyt lubianej przez otoczenie dziewczyny przeistacza się w ambitną dziewczynę, która spełnia swoje marzenie i wkrótce staje się idolką rówieśników.

Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Niedokończony eliksir nieśmiertelności -zabawny, mądry i wciągający

Bardzo ważny jest w tej książce szacunek, jaki autorka żywi wobec młodego czytelnika. Jego problemy, radości i smutki są tu najważniejsze. Młody czytelnik nie jest fantazjującym dzieciakiem, ale małym człowiekiem, który widzi i odczuwa świat lepiej i głębiej. Czytając „Niedoskonały eliksir nieśmiertelności” raz byłam wnikliwym i analizującym rodzicem, a raz małą dziewczynką, która w starym domu z przezroczystymi mieszkańcami odnalazła swoje wewnętrzne dziecko.

Czy bycie dzieckiem może się znudzić? Czy duchy istnieją? Czy można zaczarować i odczarować swoje życie? W „Niedokończonym eliksirze nieśmiertelności” znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Piękna jest refleksja, z jaką Katarzyna Majgier zostawia czytelnika: Choć mijają lata, setki lat, świat tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić. Musi tylko chcieć. To jest silniejsze nawet od mocy niedokończonego eliksiru nieśmiertelności.

Gorąco polecam! Książka kosztuje 19,90 zł.

Niedokończony eliksir nieśmiertelności
Katarzyna Majgier
forma wydania: książka papierowa
oprawa: broszurowa
ilustrator: Anita Graboś
rok wydania: 2016
liczba stron: 240
format: 135×204 mm
przedział wiekowy: 10-14
numer ISBN: 978-83-10-13111-9

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...