„Serce na sznurku” Małgorzaty Domagalik – piękna opowieść o przyjaźni dla dużych i małych czytelników
Dwadzieścia lat temu serca czytelników rozgrzała urokliwa i pełna ciepła książka Małgorzaty Domagalik, dziennikarki, publicystki i wieloletniej redaktor naczelnej miesięcznika dla kobiet „Pani”. „Serce na sznurku” poruszyło niejednego małego i dużego książkoholika, dając powód do zadumy nad znaczeniem przyjaźni i tolerancji oraz rolą bliskości w relacjach międzyludzkich. Po 20 latach „Serce na sznurku” powraca w zupełnie nowym wydaniu, ale z tym samym ponadczasowym przesłaniem. Jeśli szukacie ciepłej, krzepiącej historii w okresie przedświątecznym, ta będzie idealna.
Małgorzatę Domagalik znamy i cenimy z wywiadów oraz programów telewizyjnych, a także z licznych błyskotliwych felietonów, jakie były publikowane w czasopismach. Jej działalność literacka jest znana nieco mniej. Zadebiutowała w 1997 roku, wydając wspólnie z Krystyną Koftą książkę „Harpie, piranie i anioły”, a rok później głośne „Serce na sznurku”. W 2001 roku ukazały się „Siostrzane uczucia”, następnie „188 dni i nocy” (2005) i „Między wierszami” (wspólnie z Januszem L. Wiśniewskim), zaś w 2015 r. „Kuba” – biografia Jakuba Błaszczykowskiego.
Małgorzata Domagalik jest obecnie prezesem Fundacji „Ludzki Gest„, powstałej z inicjatywy Jakuba Błaszczykowskiego.
„Serce na sznurku” Małgorzaty Domagalik w nowym wydaniu
Przed Bożym Narodzeniem Wydawnictwo Wilga proponuje czytelnikom „Serce na sznurku” w nowej odsłonie, z ilustracjami Marcina Piwowarskiego.
„Serce na sznurku” to piękna, uniwersalna opowieść o tolerancji, akceptacji, bliskości i przyjaźni. O tym, jak bardzo jest ponadczasowa, świadczy fakt, że na przestrzeni dwóch ostatnich dekad niewiele się zmieniło: dzieci nadal potrzebują bliskości rodziców, a samotnicy – oswojenia i bratniej duszy. Nadal liczy się przyjaźń, a serce z lodu potrafi stopnieć pod wpływem szczerych uczuć drugiej osoby.
Mała Foczka, tak mała, że jeszcze nie ma imienia i nie wie, że w otaczającym ją świecie czyhają różne niebezpieczeństwa, traci ukochaną Mamę. Mama przed śmiercią mówi jej, że zawsze ma być mądra. Te słowa rozbrzmiewają jej w głowie cały czas, choć Foczka jeszcze dokładnie nie wie, co to znaczy być mądrym.
Zbiegiem okoliczności zmarznięta Foczka trafia tuż przed próg domostwa niedźwiedzia polarnego o imieniu Ksawery. Nie wie, że foki są ulubionym przysmakiem niedźwiedzi. Jednak Ksawery zdumiony nieświadomością Foczki, rezygnuje z łatwego łupu i nawet pozwala się jej zatrzymać u siebie. Foczka nieustannie go irytuje. Ksawery nie toleruje jej.
Wkrótce Ksawery musi wyruszyć w podróż. Zaalarmowany atakiem osobników w czarnych buciorach, którzy napadli na osadę niedźwiedzi zamieszkiwaną przez jego przyjaciela Emiliana, udaje się w daleką podróż, by uratować Ewelinę – siostrę Emiliana. Foczka zostaje w jego domu.
„Serce na sznurku” – książka idealna pod choinkę
Cóż pocznie samotna Foczka w domu Ksawerego, dokąd zmierzają groźne wilki? Czy Ksawery uratuje Ewelinę? Jakie niebezpieczeństwa będą na niego czyhać w drodze powrotnej? Co stanie się z Foczką? Czy znajdzie nić porozumienia z Ksawerym? Co sprawi, że w Ksawerym zajdzie przemiana? Co będzie oznaczać kryształowe serce na na sznurku?
Po odpowiedzi na te pytania zapraszam Was do lektury książki, którą zapewne przeczytać z taką samą przyjemnością, jak ja.
„Serce na sznurku” to opowieść oparta na klasycznych schematach. Akcja książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonej mroźnej i śnieżnej scenerii. Głównymi bohaterami są zwierzęta uosabiające ludzkie wady i zalety. Autorka ukazała ich na zasadzie kontrastu (mała, niewinna Foczka kontra wielki, groźny niedźwiedź), w działaniu, w sytuacjach skrajnych, kryzysowych, które pozwalają ocenić ich postępowanie. Choć występuje tu kliku bohaterów, są oni charakterystyczni i łatwi do zapamiętania przez dzieci. Wilki są złe, sowa – mądra, pingwiny – zaradne.
Na uwagę zasługuje także warsztat pisarski Małgorzaty Domagalik. Autorka wnikliwie oddaje spektrum uczuć zagubionej Foczki, obrazowo przedstawia proces „odtajania” zawziętego Ksawerego, z przejęciem oddaje dramatyzm sytuacyjny, gdy Foczka jest atakowana przez wilki, a Ksawery krwawi na śniegu.
Mimo mroźnej scenerii, w jakiej rozgrywa się „Serce na sznurku”, książka jest niezwykle ciepła i zawiera mądre, uniwersalne przesłanie. Uczy empatii, opiekuńczości, tolerancji, wrażliwości na cierpienie i odwagi. Zwraca uwagę na rolę przyjaźni i dbania o relacje z innymi. Uczy też człowieczeństwa. Paradoksalnie – człowieczeństwa uczą w niej zwierzęta, które żyją w strachu przed osobnikiem w czarnych buciorach, który okrutnie poluje na nie.
Będzie idealnym prezentem pod choinkę.
Kupisz ją tutaj, za około 18 zł.