Jak mówić o uczuciach? Maja i jej świat.

Adamada; ładna książka dla dziecka
Z poprzednich wpisów już wiecie, że seria książek o Mai od Wydawnictwa Adamada całkowicie mnie oczarowała. Po ciekawej „Wyobraźni” i wzruszających „Wspomnieniach” kolejną w serii jest książka o uczuciach.  Poprzedniczki utrzymane były odpowiednio w czerwonej i niebieskiej kolorystyce, ta jest żółta. Nieprzypadkowo – kolor żółty jest ciepły i pozytywny i właśnie takie emocje wyzwala. 
Małe dzieci nie potrafią werbalizować emocji; nie potrafią powiedzieć: „jestem zły”, „ale jestem szczęśliwa” czy „źle się czuję”. Sygnalizują to głównie płaczem, wybuchami agresji (znacie to znajome tupanie nogami i zanoszenie się płaczem na środku sklepu?) lub mimiką. Każdy rodzić przechodził ten etap. Starsze dzieci, które już potrafią nazywać emocje, niekoniecznie potrafią o nich rozmawiać. Książka „Maja i jej świat. Uczucia” uczy właśnie tego, jak dziecko może werbalizować to, co zachodzi w jego głowie pod wpływem różnych bodźców.
ładne książki dla dziecka
Co spotyka naszą siedmioletnią bohaterkę Maję w tej części? Dziewczynka budzi się podekscytowana perspektywą wycieczki, na którą ma się udać z rodzicami i kotką. Widmo wycieczki wywołuje u niej mrowienie w brzuchu (nerwy;-), ale dzień, który właśnie się rozpoczął, szykuje dla dziewczynki jeszcze więcej atrakcji. Paleta opisywanych tu emocji jest bardzo szeroka.
Zdenerwowanie, szczęście, zmęczenie, oczarowanie, euforia, spokój, błogość, wrażenie fruwania, strach, radość, głód, pragnienie… – to wszystko spotyka Maję podczas wycieczki. Autorka, Anna Obiols, pokazuje emocje w konkretnej sytuacji, wzmacniając je najczęściej wyrazem dźwiekonaśladowczym, a ilustrator – rysunkami. Ważna też jest zróżnicowana czcionka, która ułatwia czytanie i eksponuje to, co należy w czytaniu zaakcentować.
„Maja i jej świat. Uczucia” jest kontynuacją dwóch poprzednich części, choć śmiało można ją czytać także osobno. Tak jak jej poprzedniczki, kończy się małym przewodnikiem dla rodziców, który zawiera zestaw proponowanych zabaw. Pozwalają one rozpoznawać emocje i przekazywać je słowami. Przewodnik tłumaczy, czym jest inteligencja emocjonalna i na czym polega zarządzanie emocjami. Kończy się zbiorem popularnych sentencji o uczuciach.
napisała Anna Obiols
zilustrował Joan Subirana
format (mm) 240 x 240
strony 36
oprawa twarda
ISBN 978-83-7420-637-2
cena 24,90 zł

You may also like...