Konkurs im. Astrid Lindgren na książkę dla dzieci i młodzieży. Wyciągnij notatki z szuflady

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Jeśli po cichu piszesz książkę dla dzieci i młodzieży, albo w twojej głowie kiełkuje świetny pomysł na wartościową opowieść, nie zwlekaj – zacznij działać. Pisz i zgłoś książkę do konkursu. Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Prace można nadsyłać do 30 listopada br. Zwycięzcy otrzymają wysokie nagrody pieniężne (I miejsce to 15 tys. zł).

– Celem Konkursu im. Astrid Lindgren jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników. Zapraszamy polskich autorów do tworzenia książek pisanych piękną polszczyzną, poruszających ciekawe i ważne tematy, wskazujących właściwe wzorce zachowań, a przy tym bardzo atrakcyjnych dla współczesnego młodego odbiorcy. Taka literatura może stanowić istotną kontrpropozycję wobec mediów promujących przemoc i inne negatywne wzorce – mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.

Konkurs jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych:

 • dla dzieci w wieku do 6 lat,
 • dla dzieci w wieku 6-10 lat
 • dla młodzieży w wieku 10-14 lat.

Konkurs Literacki im. A. Lindgren – na co zwróci uwagę komisja

 • czy książka jest adresowana do dziecka i nie zawiera kontekstów/fragmentów zrozumiałych wyłącznie dla dorosłych
 • czy niesie ważne i ciekawe dla dziecka treści
 • czy jest napisana piękną i poprawną polszczyzną; wyrabia dobry smak literacki
 • czy uczy racjonalnego myślenia, mądrości oraz zasad prawidłowej komunikacji i relacji między ludźmi
 • czy niesie przesłanie szacunku do dziecka, innych istot, przyrody, kraju, tradycji, wartości humanistycznych
 • czy rozwija wrażliwość moralną i umiejętność odróżniania dobra od zła,
 • czy uczy rozwiązywania problemów i konfliktów
 • czy unika stereotypów związanych z płcią, rasą, narodowością itp.
 • czy chroni wrażliwość dziecka – nie wzbudza lęków i pesymizmu, unika przemocy
 • czy buduje pozytywny stosunek do świata i ludzi, optymizm i wiarę w siebie.

Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne (15 tys. zł, 10 tys. zł, 5 tys. zł), oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach.

 – Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi! – uważa przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków jury, w skład którego wchodzi również prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca i krytyk literatury dziecięcej.

– Konkurs jest wyjątkowy, bo obok doświadczonych, profesjonalnych pisarzy uczestniczą w nim osoby, które stawiają na literackiej drodze pierwsze, nieśmiałe kroki. To wyzwanie i dla pisarzy, bo na ich oczach rosną nowe talenty, i dla debiutantów, bo stają w jednym szeregu z mistrzami pióra. Konkurs wyjątkowy, bo jego patronka jest wyjątkową, niepokorną pisarką, która stworzyła m.in. wyjątkową niepokorną bohaterkę – Pippi Pończoszankę. Wyjątkowy, bo jego zadaniem jest inspirowanie powstawania książek, a nie ocenianie tego, co już powstało. Już przyniósł świetne dzieła i odkrył nowe osobowości twórcze, a tyle niespodzianek jeszcze przed nami – mówi prof. Grzegorz Leszczyński.

W skład Jury wchodzą również przedstawiciele wydawnictw konkursowych oraz fundacji.

Konkurs im. Astrid Lindgren – jak zgłosić pracę

Na konkurs można nadsyłać prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), dotychczas niepublikowane, niezgłoszone do druku/oceny  w wydawnictwach, nienagrodzone i niewyróżnione w innych konkursach. Forma utworu (proza):

 • bajka
 • opowieść
 • powieść
 • zbiór opowiadań

Maszynopisy prac konkursowych należy przesłać w 3 egzemplarzach. Każdy maszynopis należy podpisać 1- 2 wyrazowym godłem/hasłem (nie można go podpisywać swoim imieniem ani nazwiskiem, dodawać dedykacji i żadnych dopisków), na stronie tytułowej podać tytuł, liczbę znaków ze spacjami i kategorię wiekową. Do maszynopisów należy dołączyć niepodpisaną, zaklejoną kopertę zawierającą tytuł pracy i dane Autora: godło, imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, e-mail. Maszynopisy z kopertą z danymi Autora należy przesłać w jednej przesyłce.

Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie. Przeczytaj go koniecznie.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 listopada 2018 r. na adres:

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”,

02-786 Warszawa, ul. Rosoła 44a

z dopiskiem ‘Konkurs Astrid Lindgren”.

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację od 2006 roku. W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono i wydano ok. 40 znakomitych książek. Konkurs zyskał wysoką rangę w środowisku pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców (dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy).

Prace nagrodzone w konkursie w ciągu pół roku od jego zakończenia wydawane są w formie książek i cieszą się wielkim powodzeniem wśród czytelników. Często stają się też laureatkami innych konkursów, np. na Książkę Roku lub na Debiut Roku, wytyczając tym samym standardy dobrej literatury dla dzieci. Nagrodzona w III Konkursie im. A. Lindgren książka Katarzyny Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych”  została wpisana na listę najlepszych książek 2015 r. przez IBBY–międzynarodową organizację ds. literatury dla młodych. Niektóre z książek-laureatek doczekały się tłumaczeń na inne języki i zdobywają międzynarodową publiczność.

Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone wydawnictwa: Literatura, Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki. Partnerami konkursu są: Fundacja PZU oraz Fundacja AMF Nasza Droga.

 

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...