Najpiękniejsze bajki dla dzieci wierszem, czyli Wielki skarbiec bajek

piękne bajki dla dzieci
Bajki i baśnie znane z dzieciństwa mają to do siebie, że większość osób je lubi, ma do nich sentyment, i uważa je za świetne na prezent dla dziecka. I nic w tym złego – na klasycznych bajkach i baśniach wychowały się pokolenia i wychowywać będą następne. Ale dziś chciałam Wam opowiedzieć o „Wielkim skarbcu bajek” od Wydawnictwa Siedmioróg, w którym popularne bajki i baśnie zostały opowiedziane wierszem przez Wiesława Drabika. Czy książka nam się spodobała? Nie będę szczególnie argumentować, powiem tylko, że  na ich głośnym czytaniu dzieciom zdarłam doszczętnie i tak chore gardło;-)
Jeśli oczekujecie od książki pięknego, klasycznego wydania, z klasycznymi, kolorowymi i realistycznymi ilustracjami, „Wielki skarbiec bajek” powinien Wam przypaść do gustu. Moim zdaniem, znakomicie nadaje się na prezent, bo nikt się nie rozczaruje, że jest za mało tekstu lub ilustracje, których nawet dorosły nie jest w stanie rozszyfrować. Ponadto strona graficzna jest spójna z tekstem, a to ważne w przekazie.
najpiekniejsze książki dla dzieci

Co znajdziecie w skarbcu z bajkami?

O własną rymowaną interpretację klasycznych, popularnych bajek należących do kanonu światowego pokusił się Wiesław Drabik, lubiany ilustrator i autor licznych książek dla dzieci, znany z humorystycznego stylu. W „Wielkim skarbcu bajek” znajduje się 26 bajek: 
 
I. Baśnie Hansa Christiana Andersena
Brzydkie kaczątko; Calineczka; Mała syrenka; Ołowiany żołnierzyk

II Baśnie Jakuba i Wilhelma Grimmów 

Białośnieżka i Różyczka; Braciszek i siostrzyczka; Czterej muzykanci z Bremy; Gęsiareczka; Grajek z Hamelin; Jaś i Małgosia; Krasnoludki; Królewna Śnieżka; Mały krawiec; Pani Zima; Tomcio Paluch; Wilk i siedem koźlątek

III Bajki Charles’a Perraulta 
Czerwony Kapturek; Kopciuszek; Kot w butach; Ośla skórka; Paluszek; Śpiąca królewna

IV Inne bajki i baśnie
 Ali Baba (wg Baśni z tysiąca i jednej nocy); Alicja w krainie czarów (wg Lewisa Carrolla); Trzy małe świnki (wg ludowej bajki angielskiej); Złotowłosa i trzy niedźwiedzie (wg ludowej bajki szkockiej)

Bajki opowiedziane są pięknym, starannym językiem, do którego autor przemyca czasem współczesne słownictwo. Rymowany, gawędziarski styl, pełen dobrego humoru sprawia, że dzieci zasłuchują się w czytanych historiach, a czytający ma nieograniczone możliwości interpretacji głosowej i sterowania intonacją. Bajki szybko wpadają w ucho, więc warto niektóre z nich potraktować właśnie jak piosenki i zaśpiewać je.
Moim zdaniem, warto żeby dziecko znało przed lekturą tej książki przynajmniej kilka bajek w wersji oryginalnej, wtedy zupełnie inaczej odbierze te rymowanki. Znając tekst oryginalny, dowie się, jak można opowiedzieć go z zupełnie innej perspektywy. Dziecko w ten sposób uczy się opowiadać o tekście, co jest bardzo ważną umiejętnością w szkole (i nie tylko). Poznaje też sposób wyrażania emocji wierszem.
„Wielki skarbiec bajek” bardzo nam się spodobał. Dzieci najchętniej wysłuchałyby całej książki od razu, przez co zdarłam gardło.
Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Siedmioróg.

    

You may also like...