Nasza biblioteka skończyła 60 lat!
Biblioteka Publiczna w Połomi ma 60 lat i choć nie przypomina nowoczesnych multimedialnych bibliotek z dużych miast, czytelników jej nie brakuje. Bibliotekarka, pani Izabela Dudzińska, przyznaje, że w pracy nie ma czasu na nudę, bo czytelnictwo rośnie, a do czytania książek chętnie wracają np. emeryci. Poznajcie ciekawą, 60-letnią historię biblioteki, do której wraz z dziećmi zaglądam co najmniej raz w miesiącu.
Od października 2016 roku jesteśmy stałymi czytelnikami naszej małej biblioteki. Ja jestem tu zapisana blisko 30 lat, ale miałam sporą przerwę w korzystaniu z tego księgozbioru. Na studiach korzystałam z bibliotek uczelnianych, a potem książki kupowałam, bo chciałam mieć na własność. Pod koniec 2016 roku wróciłam do wypożyczania książek, głównie za sprawą rosnących potrzeb czytelniczych moich dzieci.
I choć w ciągu roku bardzo dużo książek otrzymuję do recenzji bezpośrednio z wydawnictw, nic nie zastąpi wizyt w bibliotece. Można tu dostać książki niewznawiane czy zapomniane. To również miejsce z półką „literatura regionalna”, która dla mnie jest ważna.
O „mojej” bibliotece pisałam na blogu kilka razy:
Dlaczego warto zapisać dzieci do biblioteki
Biblioteka się zmienia. Jak wygląda Twoja? , w którym pisałam m.in. tak:
Przez wiele lat szczytem moich marzeń zawodowych była praca w bibliotece, wśród książek. Nie przestałam o tym myśleć nawet wtedy, gdy zaczęłam pracować jako dziennikarka. Wiem kogo za to winić. Panią Marysię.
Malutka biblioteka w mojej wiosce – filia biblioteki gminnej – przez większość dni w tygodniu była otwarta od dziewiątej do siedemnastej. Ok. godziny 8.50 koło mojego domu przejeżdżała na rowerze pani Marysia, bibliotekarka. W jednej ręce trzymała na kierownicy reklamówkę, a w drugiej – jeśli padało – parasol. Zawsze z szerokim uśmiechem na twarzy pozdrawiała każdego, kogo mijała. Tuż po siedemnastej pani Marysia wracała do domu. Na rowerze, tak samo uśmiechnięta. Nie znałam nikogo, kto by jechał i wracał z pracy tak samo zadowolony. Byłam przekonana, że żadne inne miejsce nie daje tyle radości co biblioteka.
Historia Biblioteki Publicznej w Połomi
Historia biblioteki rozpoczyna się w roku 1956 od założenia Punktu Bibliotecznego w Połomi przez Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Niebylcu, który mieścił się w jednym pomieszczeniu obok poczty w ówczesnej „Gajówce” (obecnie znajduje się tu parafialne muzeum etnograficzne) przy kościele w Połomi. Punkt Biblioteczny prowadził Jan Brud po wcześniejszym przeszkoleniu przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Strzyżowie. Książki wymieniał w Gromadzkiej Bibliotece Publicznej w Niebylcu przywożąc je na rowerze lub z pomocą kierowcy, który dowoził towary do sklepu. Jednak z powodu wyjazdu Jan Brud przekazał książki i dokumentację Punktu Bibliotecznego swojemu bratu – Stanisławowi Brudowi.
2 stycznia 1957 roku (to data pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej) na bazie punktu została utworzona Gromadzka Biblioteka Publiczna w Połomyji z siedzibą w budynku Domu Gromadzkiego w Połomi (obecnie budynek tenjuż nie istnieje) i zajmuje jedno pomieszczenie o powierzchni 12 mkw. Kierownikiem biblioteki został Stanisław Brud (obecnie Stanisław Połomicz, zamieszkały w Krośnie).
Zaczątkiem księgozbioru tej placówki były książki przekazane przez: Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Niebylcu, Punkt Biblioteczny w Połomi, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Strzyżowie. Na koniec roku 1957 stan księgozbioru wynosił 674 woluminy.
Oprócz podstawowej działalności biblioteka dodatkowo rozszerzała swoją działalność poprzez organizację punktów bibliotecznych:
- Baryczka: punktowy -Witek Kazimierz (punkt działał w latach 1957-1972)
- Wyżne: punktowa -Janaś Julia (punkt do roku 1962).
Biblioteka działała na podstawie statutu zatwierdzonego przez Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Połomi. Statut był jednym z podstawowych aktów prawnych biblioteki. Tworzono plan pracy, w miarę możliwości był realizowany przez pracownika. Sporządzano również sprawozdania z działalności, które były wysyłane do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Strzyżowie, która sprawowała kontrolę i instruktaż.
Jak działała biblioteka
Oprócz podstawowej działalności (gromadzenie, wypożyczanie, udostępnianie książek i czasopism, upowszechnianie czytelnictwa) biblioteka organizowała działalność kulturalno-oświatową w różnych formach, m.in.: obchody rocznic np.: Rocznica Rewolucji Październikowej, Święto Odrodzenia, Dni Oświaty, Książki i Prasy, Tydzień poświęcony Lidze Obrony Kraju, Dzień Wojska Polskiego. Działalność ta przybierała różne formy: hasła, gazetki ścienne, zgaduj – zgadule, spotkania z przedstawicielami wojska, wieczornice, wieczory poezji i pieśni, wystawki książek i czasopism, audycje radiowe i telewizyjne. Owa działalność była w znacznym stopniu ograniczona, gdyż biblioteka przez długie lata borykała się z problemami lokalowymi.
Ważnym elementem było upowszechnianie książki rolniczej w celu pogłębiania wiedzy fachowej oraz podniesienia kwalifikacji wśród rolników zwłaszcza, że w Połomi była Szkoła Przysposobienia Rolniczego (powstała w 1959 r.) i miała status Zasadniczej Szkoły Rolniczej. Uczniowie mogli wypożyczać literaturę fachową z zakresu : ekonomiki i organizacji rolnictwa, agrotechniki, uprawy i ochrony roślin, weterynarii, zootechniki, mechaniki i elektryfikacji rolnictwa, gleboznawstwa, nawożenia.
Do współpracy w organizowaniu imprez zapraszano szkołę, ZBOWiD i inne miejscowe organizacje polityczne i społeczne ( koło ZMW, Klub „Rolnik”).
Księgozbiór biblioteki w poszczególnych latach:
- rok 1957 – 674 woluminy
- rok 1960 – 1514 woluminów
- rok 1970 – 3179 woluminów
- rok 1980 – 4868 woluminów
- rok 1990 – 7244 woluminy
- rok 2000 – 9009 woluminów
- rok 2010 – 10926 woluminów
- rok 2017 – 12461 woluminów
Pierwszy lokal biblioteki mieścił się w Domu Gromadzkim w jednym pomieszczeniu. Po kilku latach wraz z powiększaniem się księgozbioru, lokal był już za ciasny; przeciekał dach. W 1969 roku bibliotekę przeniesiono do trochę większego, wyremontowanego pomieszczenia w tym samym budynku. Pracę z czytelnikiem prowadzono w świetlicy obok. Warunki nadal były trudne, gdyż w zimie piec kaflowy nie wystarczał do ogrzania pomieszczenia.
W 1972 roku bibliotekę przeniesiono do pomieszczenia wynajętego w prywatnym budynku u pani Cecylii Przybyło. W październiku 1979 biblioteka otrzymała nowy przestronny lokal w budynku Domu Strażaka w Połomi, gdzie mieści się do dziś.
Bibliotekarze w poszczególnych latach
- 1957-1959 Brud Stanisław
- 1959-1960 Pilecka Janina
- 1960-1961 Gierlak Kazimierz
- 1961-1963 Tobiasz Sylwester
- 1963-1968 Pięciak Kazimiera
- 1968-1975 Gierlak Helena
- 1975-1980 Przybyło Cecylia
- 1980-1982 Dziura Grażyna
- 1982-2002 Bosek Maria
- 2002- Dudzińska Izabela
Biblioteka Publiczna w Połomi obecnie
Filia Biblioteczna w Połomi jest filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Niebylcu. Mieści się w centrum wsi w Domu Strażaka. Gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym obejmując literaturę polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, popularno-naukową, dokumenty życia społecznego, literaturę regionalną, prenumeruje czasopisma, które można wypożyczyć do domu.
Księgozbiór biblioteki na koniec 2016 r. wynosi 12 368 woluminów. W kąciku czytelniczym jest 8 miejsc, gdzie można poczytać książki , czasopisma i odbywają się różnego rodzaju spotkania czytelnicze (np.: lekcje biblioteczne, pasowanie na czytelnika), wystawki nowości oraz wystawy książek tematycznie związanych z twórczością pisarzy i aktualnie obchodzonymi rocznicami w ramach działalności kulturalno-oświatowej i upowszechnianiu czytelnictwa.
Od kwietnia 2007 roku biblioteka ma dostęp do internetu oraz stanowisko komputerowe dla czytelników, od 2015 roku prowadzi również bloga http://polomiabiblioteka.blogspot.com/ oraz konto na Facebooku, tam można znaleźć wiadomości o działalności biblioteki, godzinach otwarcia czy nowościach wydawniczych.