Nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży – przegląd

nowowsci

Nie możemy narzekać na brak nowości wydawniczych dzieci i młodzieży. W 2017 roku na rynku pojawiło się sporo ciekawych tytułów, a gdy przeglądam plany wydawnicze niektórych wydawnictw na najbliższe miesiące, widzę, że będzie w czym wybierać. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie ciekawe książki dla dzieci ukazały się niedawno, zapraszam do przeglądu nowości. Mam nadzieję, że we wpisie znajdziecie tytuł, który zainteresuje Wasze dzieci. Ja takie znalazłam.

Przegląd nowości wydawniczych, który możecie przeczytać, stworzyłam sama wertując strony wydawnictw. Opisy poszczególnych książek pochodzą ze strony wydawnictw, okładki również. Żadnej z wymienionych książek jeszcze nie czytałam, więc nie przeczytacie moich subiektywnych opinii. Kierując się intuicją, wybrałam te, które wydawały mi się najciekawsze. ‚

Zaczynamy:-)

Dlaczego

1. Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata, Catherine Ripley

Prószyński i S-ka

Kategoria: Dla dzieci i młodzieży

Liczba stron: 192

Cena: 35,00 zł

Dzieci zadają pytania. Mnóstwo pytań. I wszystkie zaczynają się tym samym słowem: „dlaczego?”. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego muszę chodzić spać? Dlaczego krowy muczą? Dlaczego ziarna kukurydzy strzelają?

Na wszystkie „dlaczego?” istnieją dobre odpowiedzi, a książka „Dlaczego?” jest ich prawdziwą skarbnicą! Ta wielokrotnie nagradzana, dziś wręcz klasyczna książka dla dzieci, którą przetłumaczono już na wiele języków, stanowi zaproszenie do zadawania nawet najbardziej absurdalnych pytań.

Catherine Ripley – jako redaktor „chickaDEE”, bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych, zaczęła zbierać pytania nadsyłane przez zaciekawionych czytelników, a potem ruszyła do szkół i bibliotek, by bezpośrednio rozmawiać z dziećmi. Jej talent do atrakcyjnego przedstawiania praw nauki oraz wspaniałe pytania dzieci zaowocowały powstaniem tego międzynarodowego bestselleru.

 

To.ja_Duzy.i.odwazny2. To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, praca zbiorowa

Prószyński i S-ka

Kategoria: Dla dzieci i młodzieży

Liczba stron: 120

Cena detaliczna: 29,90 zł

Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat i zawierać przyjaźnie, przeżywają wiele ekscytujących, nowych i pięknych chwil. Zdarzają im się sytuacje, w których potrzebują pociechy, rady lub wsparcia. Wspólne czytanie zawartych w tej książce pełnych fantazji opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach i buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa.

Na drugi tom świetnie przyjętych przez małych czytelników i ich rodziców opowiadań z cyklu „To ja!” składają się 3 części:

  • „Brawo! Udało ci się”, czyli krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie
  • „Pogódźmy się!”, czyli historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi
  • „Kolorowych snów!”, czyli opowieści, przy których łatwiej dzieciom zasnąć.

 

2386_morze_ciche3. Morze ciche, Jeroen Van Haele

Nasza Księgarnia

liczba stron: 80

przedział wiekowy: 6-14

Cena:19.90 zł

Urodziłem się za wcześnie. Zbyt wcześnie rano. Lepiej urodzić się wieczorem, wtedy się i słyszy, i umie mówić. Rano rodzi się głuchym i nie umie się mówić, w południe tylko się słyszy, a jak się rodzi wieczorem, umie się wszystko.

Emilio jest głuchy i mówi z trudem. Na szczęście jest Javier, sąsiad. Rozumie Emilia bez słów i tłumaczy mu, jak „usłyszeć” szum morza.

Poetycka i mądra opowieść o przyjaźni i rozstaniu. Historia, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć.

 

2385_wyznania_zmyslonego_przyjaciela4. Wyznania zmyślonego przyjaciela, Michelle Cuevas

Nasza Księgarnia

liczba stron: 208

przedział wiekowy: 0-10

cena 24.90 zł

Jacques podejrzewa, że nie jest przez nikogo lubiany. Nauczyciele ignorują go, kiedy zgłasza się do odpowiedzi, nikt nie wybiera go do drużyny i nawet jego własnym rodzicom trzeba przypominać, żeby zostawiali dla niego nakrycie przy stole! Na szczęście Fleur, siostra i wierna towarzyszka Jacques’a, zna jego myśli, jeszcze zanim przyjdą mu do głowy.

Pewnego dnia Jacques dokonuje przerażającego odkrycia: wcale nie jest bratem Fleur, tylko jej przyjacielem na niby! I tak oto rozpoczyna się zabawna i wzruszająca przygoda chłopca, który chce się dowiedzieć, kim naprawdę jest i co go czeka. Czy może zostać kimś prawdziwym, nawet jeśli z technicznego punktu widzenia nie istnieje?

 

2390_atlas_miast5. Atlas miast, Georgia Cherry, Martin Haake

Nasza Księgarnia

liczba stron: 64

przedział wiekowy: 6-10

cena 49,90 zł

 

Poznaj słynnych ludzi, znane budynki, ośrodki kultury oraz miejsca przyjazne dzieciom dzięki temu szczegółowemu przewodnikowi, który zapewni wiele godzin dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Odwiedź z książką następujące miasta: Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney.

 

 

Piasek_Raszida_okładka6. Piasek Raszida, Brandon Sanderson

IUVI

Liczba stron: 312

ISBN: 978-83-7966-029-2

Cena: 29,90 zł

„Piasek Raszida” to I tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze”. Bohater z talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu? Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku? Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy? Naprawdę?! Alcatraz Smedry nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje paczkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Prezent zostaje jednak niemal natychmiast skradziony. To uruchamia lawinę zdarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy walczącej przeciwko Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom zdobyć władzę absolutną. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talent do bycia wyjątkową ofiarą losu…

 

Front_okładki_Całkiem obcy_człowiek7. Całkiem obcy człowiek, Rebecca Stead

IUVI

Liczba stron: 328

Cena: 29,90 zł

„Która to prawdziwa ty? Ta, która zrobiła coś okropnego, czy ta, która się przeraziła tym, co zrobiła? I czy jedna może przebaczyć drugiej?” Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń.

Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć. Są najlepszymi przyjaciółkami i kierują się jedną zasadą: nigdy nie kłócić się ze sobą. Czy to pomoże im przetrwać? Sherm usiłuje zrozumieć, dlaczego ludzie rozstają się po wielu latach małżeństwa i jak to jest przyjaźnić się z dziewczyną, a dla pewniej licealistki Walentynki okażą się najtrudniejszym dniem w życiu. A, i jeszcze Jamie, poważny starszy brat, którego głupi zakład z kumplem kończy się… no, prawie katastrofą. Całkiem obcy człowiek to niezwykła książka o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach…O nastolatkach, z których każdy usiłuje znaleźć własny sposób, by przetrwać w wariackim świecie, nie łamiąc sobie serca, i nie zwariować.

 

koszmarny8. Koszmarny Karolek. Koszmarna klasa, Francesca Simon

liczba stron: 432
Znak emotikon
cena 29,90 zł
– Jeszcze raz proszę całą klasę o uwagę, musimy omówić…
– Ałłłaaa – zapłakał Płaczliwy Piotruś.
– Jadziu, przestań szarpać mnie za włosy! ¬– wrzasnęła Waleczna Wiola.
– Proszę pani! – krzyknął Ruchliwy Rysio. – Olo wyrwał mi ołówek.
– Wcale nie! – ryknął Ordynarny Olo.
– Wcale tak! – wrzasnął Ruchliwy Rysio.
– Proszę klasę o spokój! – krzyknęła pani Kat-Toporska.

Jesteś koszmarnym uczniem? Dołącz do Koszmarnej Klasy, zbyt okropnej dla doskonałych szkolnych pupilków i młodszych braciszków!

przyjecie dla motyli9. Przyjęcie dla motyli, Ruth Krauss

Wydawnictwo Dwie Siostry
cena detaliczna: 26 zł
48 stron
kategoria wiekowa 3+
Pełna wdzięku książeczka, która przeniesie was do dziecięcego świata. Mistrzowski duet autorów książki „Dołek jest do kopania” znów zaprasza małych i dużych do śmiania się i zamyślania.

„Bezsok to słowo, które dobrze znać, kiedy ma się szklankę bez soku”.
„Dorosnąć znaczy chodzić do przedszkola”.
„Nos jest po to, żeby go wściubiać”.
„Gdyby nie dziecko, nie byłoby mamy i taty, tylko zwykli ludzie”.

Gdyby nie dzieci, nie byłoby też tej książki. Bo kto inny potrafi patrzeć na świat w tak zaskakujący sposób? „Przyjęcie dla motyli” to uroczy hołd złożony dziecięcemu światu: wesoły zbiór spostrzeżeń i powiedzonek celnie oddających odkrywczą prostotę dziecięcego sposobu mówienia i myślenia. Atutem książki są stylowe ilustracje – Maurice Sendak z właściwą sobie lekkością wyczarował z dziecięcych zdanek pełne życia i dowcipu scenki, które niezawodnie wywołują uśmiech na twarzach dzieci i rodziców.

milena_2_inny-niz-wszyscy_420pxrgb10. Inny niż wszyscy, Per Nilsson

Wydawnictwo Zakamarki
wiek 6+
68 stron

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

 

 

Wszystkie opisy książek pochodzą ze strony wydawców.

Czy pominęłam jakieś ciekawe tytuły? Co dodalibyście?

Przy okazji polecam Wam listę książek dla dzieci, które zostały uznane za najlepsze w 2016 roku w rankingu Biblioteczki Malucha.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...