Świat wspomnień dziecka. Maja i jej świat – Wspomnienia

wydawnictwo książek dla dzieci
Pamiętacie opowieść o siedmioletniej Mai,  jaką opisywałam Wam w poprzednim tygodniu? Seria o Mai liczy cztery książki, a każda z nich porusza ważny aspekt w rozwoju i osobowości dziecka. Dziś pora na drugą w tej serii – „Maję i jej świat. Wspomnienia”. Podtrzymuję to, co napisałam w dwóch poprzednich wpisach tym oraz tym wydawnictwo Adamada raczy nas prawdziwymi rarytasami! 
Serię książek o Mai można czytać oddzielnie, wyrywkowo, ale moim zdaniem najlepiej będzie, gdy świat Mai dziecko pozna w odpowiedniej kolejności (główna bohaterka zostaje przedstawiona w „Wyobraźni”). W ten sposób po poprzedniej wycieczce w świat wyobraźni Maja zabiera nas w świat wspomnień. Tak samo piękny i wzruszający. A że jej akcja rozgrywa się zimą, książka wydaje się ciekawą propozycją na zbliżające się wieczory.
O czym jest książka? Nasza bohaterka budzi się pewnego zimowego poranka, a padający śnieg wywołuje w niej wspomnienia. Wraca pamięcią do urodzin swojej babci, które także przypadały w zimie; przypominając sobie wszystko, co działo się tamtego dnia. Wspomnienie Mai pełne jest zapachów, gestów, smaków, kształtów, ale przede wszystkim uczuć, nie wypowiadanych wprost, lecz ukrytych w drobnych gestach i sytuacjach. Ze szczegółami odtwarza najważniejsze zdarzenia, grymasy twarzy, wypowiedziane słowa – te, które utkwiły jej w pamięci. Książka porusza dwa ważne wątki – specyficznej relacji łączącej wnuczkę i babcię oraz wspomnienia dziecka o zmarłej babci. Historia i sposób jej przedstawienia są tak wzruszające, że łza się sama w oku kręci…
książki dla dzieci
Seria o Mai pisana jest pięknym i mądrym, ale zrozumiałym dla dzieci językiem. To bardzo ważne, moim zdaniem, przecież w ten sposób dzieci uczą się pięknie opowiadać i mówić, przede wszystkich o swoich uczuciach. Styl, w jakim Anna Obiols, snuje historię małej dziewczynki, bardzo mi odpowiada i mam nadzieję, że Wam również się spodoba.
„Maja i jej świat. Wspomnienia”, tak jak jej poprzedniczka, kończy się zestawem proponowanych zabaw, w jakie można zaangażować dziecko po przeczytaniu książki, a przy okazji zrozumieć i utrwalić poruszaną tu tematykę. My oczywiście zastosowaliśmy się do tych wskazówek i powiem Wam, że zabawa nie miała końca. Jeśli będzie czytać „Maję i jej świat” koniecznie korzystajcie z poleceń zawartych na końcu książki.
książki dla dzieci

Wkrótce pokażę Wam kolejną książkę z tej serii;-) Będzie o uczuciach!

napisała Anna Obiols
zilustrował Joan Subirana
format (mm) 240 x 240
strony 36
oprawa twarda
ISBN 978-83-7420-639-6
cena 24,90 zł

You may also like...