„Czarodzieje mogą wszystko”. Książka Dariusza Chwiejczaka lekturą w innych krajach

"Czarodzieje mogą wszystko. Traktat o świecie czarów"

„Czarodzieje mogą wszystko. Traktat o świecie czarów”

O tej książce po raz pierwszy usłyszałam na kursie biblioterapii prowadzonym przez znakomitą specjalistkę w tej dziedzinie dr Wandę Matras-Mastalerz. Prowadząca poświęciła owej powieści sporo czasu, zachęcając do wykorzystywania jej w biblioterapii. Dzięki Wydawnictwu Galaktyka, które wydało książkę w 2009 roku, mogę ją Wam pokazać i opisać.

Jedenaście lat temu, kiedy powieść ukazała się drukiem, mój blog jeszcze nie istniał, a ja nie interesowałam się literaturą dla dzieci i młodzieży, gdyż zaczytywałam się zupełnie innym gatunkiem. Zachwyty nad „Czarodziejami…” do mnie nie dotarły, choć książka zyskiwała mnóstwo pochlebnych recenzji i było o niej głośno.

W styczniu rozpoczęłam kurs biblioterapii prowadzony przez dr Wandę Matras-Mastalerz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, adiunkta w Katedrze Zarządzania Informacją Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, specjalistki w zakresie biblioterapii. Wśród licznych tytułów, na które pani doktor zwracała uwagę, „Czarodzieje…” zajęły specjalne miejsce. Prowadząca opowiadała o niej ze szczególną uwagą, zwracając uwagę, w jaki sposób treści zawarte w książce mogą być przydatne podczas zajęć biblioterapii z dziećmi i młodzieżą, a nawet dorosłymi.

„Czarodzieje mogą wszystko” – kim jest autor?

Autorem książki „Czarodzieje mogą wszystko. Traktat o świecie czarów” jest Dariusz Chwiejczak, obecnie trener rozwoju osobistego i właściciel pałacu w Zdunowie, przez lata menadżer w branży IT. Kiedy był zapracowanym pracownikiem korporacji i zbyt mało czasu spędzał z rodziną, postanowił napisać powieść, w której chciał zawrzeć swój system wartości i przekazać go własnym dzieciom jako wskazówki do kierowania życiem.

Gdy duże wydawnictwo odmówiło wydania książki, wydał ją sam. Sprzedał cały nakład (3 tys egzemplarzy), a potem nawiązał współpracę z Wydawnictwem Galaktyka, specjalizującym się w wydawaniu książek z zakresu rozwoju osobistego.

"Czarodzieje mogą wszystko"

„Czarodzieje mogą wszystko”

„Czarodzieje mogą wszystko” – niezwykła historia dziewczynki o imieniu Su

Bohaterką powieści jest Su. Dziewczynka wraz z rodzicami przeprowadza się do innego miasta i idzie do nowej szkoły. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, z jakimi przeżyciami u dziecka może wiązać się taka zmiana. Su stawia czoła okolicznościom. Zyskuje nowych przyjaciół, przeżywa nowe przygody, zmienia się również sama. Su dysponuje potężnym orężem – pożółkłymi kartkami z tajemniczymi regułami, które przekazują ważne prawdy dotyczące realizacji marzeń, kierowania własnym życiem, umiejętności budowania relacji międzyludzkich. Reguły te podał jej nauczyciel – tajemniczy profesor, Su podaje je przyjaciołom. Gdy zaczynają wcielać te reguły w codzienność, wszystko się zmienia. Jest to piękne i zaskakujące.

Dariusz Chwiejczak podkreślał, że książka miała służyć jako przewodnik do szczęśliwego życia dla jego dzieci, a stała się poradnikiem dla setek innych czytelników. Co ciekawe, po powieść chętnie sięgają dorośli, gdyż można ją określi jako fabularyzowany, niezbyt nachalny poradnik z rozwoju osobistego.

Pani dr Wanda Matras-Mastalerz zaznaczyła, że „Czarodzieje mogą wszystko. Traktat o świecie czarów” jest lekturą szkolną w Niemczech i Czechach.

Ponieważ często cudze chwalimy, a swojego nie znamy, zachęcam Was do przeczytania „Czarodziejów…”.

To piękna powieść zawierająca uniwersalne prawdy. Jest pozytywna, optymistyczna, budzi w młodym czytelniku wiarę we własne możliwości, motywuje do działania, do realizacji planów i marzeń.


Ja już przeczytałam.
Teraz przekazuję synowi. Książka miała być prezentem z pewnej okazji, ale stwierdziłam, że szkoda czekać na okazję i daję mu ją dziś.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...