„Kodowanie dla dzieci”, czyli tajniki programowania od podstaw

"Kodowanie dla dzieci" M. Scott

„Kodowanie dla dzieci” M. Scott

Czasami łapię się na tym, że zazdroszczę dzieciom tego ogromnego dostępu do wiedzy. Gdyby tylko chciały (i miały czas:-), chyba mogłyby się nauczyć wszystkiego w tym wyjątkowym czasie rozwoju, gdy ich mózg jest tak chłonny i tak łatwo przyswaja wiedzę.  Weźmy jako przykład programowanie – dla wielu rodziców to przysłowiowa „czarna magia”, a już dla kilkulatków rzecz dość normalna, którą poznają w szkole. W ostatnim czasie ukazało się kilka publikacji o podstawach programowania dla dzieci. Chcę Wam polecić jedną z nich – „Kodowanie dla dzieci” Marca Scotta.

„Kodowanie dla dzieci” to książka napisana i wydana tak, że dzieci same mogą uczyć się podstaw programowania.  Napisana jest prostym językiem, zaś graficzna oprawa objaśniająca co po kolei należy robić, ułatwia samodzielne poruszanie się po językach programowania. Zastosowanie rozwiązań graficznych już na pierwszy rzut oka pokazuje, że programowanie może być wciągające i wcale nie takie trudne, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

"Kodowanie dla dzieci" M. Scott

„Kodowanie dla dzieci” M. Scott

Czego dziecko może nauczyć się z tej książki?

  • jakie są języki programowania
  • czym jest kod
  • co to jest debugowanie
  • czym się różni Scratch od Phytona
  • czym są fraktale
  • czym jest moduł turtle
  • jak stworzyć pierwszą, prostą grę;
  • jak zaprogramować złudzenie optyczne;
  • jak wydawać polecenia gadającym duszkom
  • dlaczego białe kapelusze walczą z czarnymi kapeluszami

„Kodowanie dla dzieci” – kompozycja

„Kodowanie dla dzieci” jest książką edukacyjną, dostosowaną poziomem do dzieci w wieku 6-10 lat. Jest podzielona na kilka rozdziałów: od przewodnika, w którym zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia (programista, debugowanie, programowanie, składnia, kod, kodowanie, kompilowanie itp.)

Po wstępie następuje rozgrzewka, czyli wprowadzenie do Scratcha – języka programowania zaprojektowanego tak, by uczyć dziecko kodowania. Autor krok po kroku wyjaśnia etapy kodowania w Scratchu – od zakładania konta i wymyślania hasła użytkownika, przez zapoznanie z graficznym interfejsem, po tworzenie pierwszej prostej gry polegającej na rozmowie gracza z postaciami zwierząt.

Kolejny etap kodowania w Scratchu to rysowanie, a potem dziecko może już tworzyć pierwszą prostą grę. Na początek autor poleca projektowanie gry, w której gracz porusza się statkiem kosmicznym  i próbuje uniknąć zderzenia z latającymi robotami. Na wyższym poziome autor proponuje przygotowanie własnej gry z figurami tanecznymi i sobą jako tancerzem.

Jak widzicie na zdjęciu poniżej, wszystkie komunikaty podawane są w prosty, przejrzysty sposób.

"Kodowanie dla dzieci" M. Scott

„Kodowanie dla dzieci” M. Scott

Drugą część książki stanowi wprowadzenie do Phytona – języka programowania z wykorzystaniem tekstu. Autor przekonuje, że Phyton, choć nie wygląda tak interesująco jak Scratch, to daje możliwość tworzenia ciekawych rzeczy, np… grę papier, kamień, nożyce.

Na końcu znajduje się fragment o etyce kodowania. Marc Scott tłumaczy, kim są hakerzy czarne kapelusze (cybeprzestępcy) i białe kapelusze,  czym jest szyfrowanie i odszyfrowywanie.

Książkę zamyka słowniczek z wyjaśnieniami używanych pojęć.


Jeśli chcecie zaszczepić w dziecku myśl o programowaniu – „Kodowanie dla dzieci” będzie świetna na początek.

Być może zastanawiacie się, czy dzieci w tym wieku już powinny poznawać tajniki programowania. Czy to nie za wcześnie, biorąc pod uwagę, że dzieci i tak dużo czasu spędzają na oglądaniu bajek i graniu w gry?Hmm… no właśnie… może zamiast grać w gry, dziecko samo ją sobie napisze:-)

Po za tym z lekcji programowania korzystają już dzieci w pierwszej klasie.

Książkę polecam – mojemu dziecku aż oczy się zaświeciły na myśl stworzenia własnej, prostej gry:-)

Na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia książka kosztuje w promocji 19,90 zł.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...