Konkurs poetycki na wiersze o małej ojczyźnie. Zgłoś swój wiersz

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Piszesz wiersze? A może znasz kogoś, kto pisze wiersze? Do końca kwietnia można zgłaszać swoje utwory na IV Ogólnopolski Konkurs Literacki „O niebylecki miecz”. Wiersze powinny nawiązywać do motywu małej ojczyzny i zostać napisane specjalnie na konkurs. Do wygrania są nagrody pieniężne (w kategorii dorośli) i rzeczowe (w kategorii młodzież). Zachęcam Was do udziału w konkursie, bo jego organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej, w którym działam.

Nasze stowarzyszenie organizuje konkurs od trzech lat. W obecnej, czwartej edycji, organizatorzy postanowili zmienić nieco regulamin. W poprzednich edycjach przyjmowane były utwory związane z ziemią niebylecką, ale żeby dać możliwość zaprezentowania swojej twórczości większemu gronu autorów, tematyka została rozszerzona. W poprzednich latach można było też napisać opowiadania, w tej edycji – tylko wiersze. Jeśli jesteście zainteresowani konkursem, koniecznie przeczytajcie poniższy regulamin, a potem – grzejcie pióra!

IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O niebylecki miecz”

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej
Partnerzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Niebylcu, Gmina Niebylec i Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu
Tematyka: wiersze nawiązujące do motywu małej ojczyzny
Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 kwietnia 2017 r.
Adresaci konkursu: I kategoria – gimnazjaliści i młodzież do 18 lat; II kategoria – osoby powyżej 18 lat
Rozstrzygnięcie konkursu: w II kwartale 2017 roku
Nagrody: I kategoria – nagrody rzeczowe; II kategoria – nagrody pieniężne lub rzeczowe
Informacje o konkursie: www.towarzystwo.niebylec.com.pl
Tel. Zarządu TMZN – 696-813-298

Regulamin konkursu literackiego

Idea konkursu
Celem konkursu jest promowanie twórczości oryginalnej, cechującej się wysokimi walorami artystycznymi, której autorzy sprawnie operują piękną polszczyzną.
• Pierwszym warunkiem zakwalifikowania zgłoszonej pracy do konkursu jest tematyka: zgłoszone wiersze powinny nawiązywać do motywu małej ojczyzny. Autor może przesłać zestaw 1-3 wierszy.
• Drugi warunek to spełnienie wymogów formalnych postawionych przez organizatora.

Organizator
Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej we współpracy z Gminą Niebylec, Gminną Biblioteką Publiczną w Niebylcu i Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Organizator nadzoruje przebieg Konkursu pod względem administracyjnym, prawnym i artystycznym.

Adresaci
Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Organizator wskazuje dwie kategorie, w jakich startować mogą uczestnicy. I kategoria to gimnazjaliści i młodzież do 18 lat; II kategoria – osoby powyżej 18 lat.

Nagrody

Autorzy zwycięskich prac zostaną uhonorowani:
• pamiątkowymi dyplomami
oraz nagrodzeni nagrodami:
• rzeczowymi (w kategorii I)
• pieniężnymi w kategorii II: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł. Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia nagród rzeczowych dla II i III miejsca.
• ponadto zwycięskie prace zostaną opublikowane w II numerze Rocznika Niebyleckiego .
• organizator zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród oraz przyznania dodatkowych wyróżnień. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone autorom w II kwartale 2017 roku. Organizator zastrzega, że autorzy muszą odebrać nagrody osobiście. Organizator nie będzie wysyłał nagród pocztą.

Jak zgłosić swoje utwory do konkursu

 • Zgłaszane do Konkursu utwory muszą mieć charakter autorski i nie mogą być wcześniej publikowane w książkach, czasopismach, prasie czy Internecie. Autor utworu, zgłaszając go do Konkursu, oświadcza, że tekst jest jego dziełem autorskim i że bierze na siebie pełną odpowiedzialność z tytułu naruszenia przez publikację utworu praw osób trzecich.
 • autor powinien nadesłać zestaw 1-3 wierszy, nawiązujących tematycznie do motywu małej ojczyzny (czcionka 12, Times New Roman, interlinia 1,5).
 • Utwory należy przesłać do końca kwietnia 2017 r. drogą pocztową w 4 egzemplarzach na adres: Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej, Niebylec 26, 38-114 Niebylec z dopiskiem „Konkurs poetycki”. Do koperty z wydrukowanymi tekstami należy dołączyć mniejszą kopertę – opatrzoną godłem autorskim (pseudonimem) i symbolem kategorii (I lub II) (wzór: np. poetka, kat. II, albo: hanna123, kat. I)- w której należy umieścić swoje dane personalne (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail).
 • Jednocześnie zgłoszony przez siebie utwór lub utwory (poezja) należy przesłać drogą elektroniczną w formacie doc, docx lub PDF na adres: kontakt@towarzystwo.niebylec.com.pl bez ujawniania swoich danych osobowych
 • Prace nie spełniające wymogów konkursu nie będą brane pod uwagę.
 • Nadesłane prace oceni Komisja Konkursowa powołana przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej.
 • Autorzy zwycięskich prac zostaną poinformowani o wynikach telefonicznie lub mailowo.

Informacje dodatkowe
1. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów oraz zastrzega sobie prawo do publikowania i cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy oraz utworów prozatorskich bez dodatkowej zgody autorów i bez honorarium autorskiego.
2. Przystępujący do konkursu wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniach wyników.
3. Organizator nie zapewnia zwrotu kosztów podróży, noclegów osobom zakwalifikowanym do finału ani pozostałym uczestnikom konkursu.
4. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków opisanych w niniejszym regulaminie.
5. W sytuacjach wyjątkowych Organizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu w trakcie trwania Konkursu.

Jeśli chcecie dopytać o regulamin lub macie jakieś wątpliwości, piszcie śmiało. Chętnie wyjaśnię:-)

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem mamą dwójki dzieci oraz żoną żołnierza. Od 12 lat zawodowo "bawię się" słowem - jestem dziennikarką, redaktorem i korektorem tekstów. Mieszkam w małej wsi na Podkarpaciu. Czasem piszę wiersze i opowiadania. Czytasz właśnie mój lifestylowy blog o literaturze, dziennikarstwie i rodzinie. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie"

You may also like...

 • Mąż jak go o jakis poprosze to napisze, ale do konkursu chybaby się nie odważył podejść 🙂

 • podeślę konkurs członkom mojej fundacji. Jest tam wielu licealistów i studentów, którzy piszą wiersze 🙂

 • Konkurs super – pytanie, jak ocenia się coś tak ulotnego jak poezja? Za co jury może przyznać punkty? [zawsze mnie to zastanawiało]

  • Nie wiem, jak jest w innych konkursach. Tutaj każdy z jurorów (4 osoby, w tym profesorowie i poeci) ocenia według własnego gustu i własnej klasyfikacji (m.in.oryginalność formy lub ujęcia tematu, użycie środków artystycznych, bogactwo języka, itp,) Najwyżej ocenione prace przechodzą do wyższego etapu, gdzie jurorzy dyskutują o nich, o ich poziomie i w ten sposób wyłaniają się prace finałowe, a następnie przyznawane są miejsca lub wyróżnienia. Tak, poezja jest bardzo ulotna, jednak osoby na co dzień z nią obcujące (profesorowie) na pewno są bardziej wyczuleni na pewne niuanse językowe czy poziom artystyczny.
   🙂

   • Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂 faktycznie, takie podejście ma sens.

 • Karola

  Zdaje się, że w tekst wkradł się błąd. „Dyplomy i nagrody zostaną wręczone autorom w II kwartale 2016 roku”.

  • Słuszna uwaga:-) tak ten czas leci:-)

   • Karola

    Dopiero pierwszy miesiąc 2017 roku więc nie trudno się jeszcze zapomnieć 🙂

 • Ja ostatnio jakoś wybitnie mało kreatywna, choroba, zimowe przesilenie, nic mi się nie chce :/

 • Rzadko piszę wiersze i raczej się nie odważę, ale konkurs zacny :).

 • Wierszy nie piszę, ale podoba mi się sama idea tego konkursu 😉
  A Ty, Kasiu? Bierzesz udział? 🙂

  • Nie Reniu, ponieważ działam w tym stowarzyszeniu, które jest organizatorem, no i jestem…pomysłodawcą tego konkursu;-)

 • Świetny konkurs, ale u mnie z wierszami kiepsko…

 • Piękna inicjatywa, jestem ciekawa czy konkurs będzie się cieszył popularnością, bo wiersze to jednak specyficzna dziedzina sztuki 😉

  • W I edycji miał duże zainteresowanie, potem nieco słabsze ze względu na zawężoną tematykę. W tym roku tematyka szersza, może będzie więcej chętnych;-)

 • Korci mnie bardzo… boję się, że nie poradzę sobie z taką tematyką, ale chcę spróbować. Po prostu – dla siebie samej 🙂