Najlepsze premiery książkowe i kinowe lipiec-wrzesień 2016

 W wakacje niewiele dzieje się na rynku wydawniczym, tak samo w kinie. Może to i dobrze, bo częściowo nadrobię zaległości, ale jest kilka tytułów, które mnie zaintrygowały. Z niecierpliwością czekam na trzy filmy, zaciekawiło mnie też kilka książek, które mają się ukazać w najbliższym czasie. Chcecie zobaczyć, na co nie mogę się doczekać? Poniżej lista:-)

Premiery książkowe

1. Peter Nadig, Hatszepsut, Prószyński i S-ka

 

książka o Egipce
Hatszepsut

Premiera: 26 lipca
Historia starożytnego Egiptu od zawsze mnie intrygowała, a w dawnych czasach na Discovery oglądałam wiele programów na ten temat. Książki i Kleopatrze już czytałam, o Hatszepsut wiem niewiele… Peter Nadig (ur. 1959) jest niezależnym pracownikiem naukowym specjalizującym się w historii starożytnej, wykładowcą Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Jestem ciekawa tej publikacji także dlatego, że kiedyś poznałam wybitnego, światowej sławy egiptologa, prof. Karola Myśliwca o którym napisałam długi artykuł, a który pracował w Deir el-Bahari, gdzie znajduje się świątynia Hatszepsut.
Więcej o książce na stronie wydawnictwa.

2. E.B. White, Pajęczyna Charlotty, Wydawnictwo Literackie. 

 

pajęczyna
Pajęczyna Charlotty

Premiera: 21 lipca
Nie znam tej książki, a to przecież „jedna z najpiękniejszych książek o przyjaźni, jakie kiedykolwiek napisano. Od lat zachwyca i wzrusza dzieci, ich rodziców i dziadków, pozostaje niedoścignionym wzorem dla pisarzy literatury dziecięcej. W 2000 roku „Publishers Weekly” ogłosił ją najlepszą powieścią dla dzieci wszech czasów! W plebiscycie BBC na najlepsze książki dla dzieci zajęła pierwsze miejsce!” – głosi zapowiedź. To książka w sam raz dla moich dzieci:-) Wydaje ją Wydawnictwo Literackie.

3. Yann Martel, Wysokie góry Portugalii, Albatros

 

życie Pi
Wysokie góry Portugalii


Premiera: 13 października
Kolejna książka Martela. Zapowiedź brzmi ciekawie, chętnie przeczytam ją jesieną, bo do preemiery jeszcze trochę. Książka „zabiera czytelników w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy…. To po części współczesna bajka, a po części pełna zagadek historia o duchach – to emocjonująca opowieść o miłości i stracie, napisana z czułością i humorem i zaskakująca czytelników na każdym kroku”. Więcej o książce na stronie wydawnictwa Albatros.

 

4. Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Zostawić Islandię, Noir sur Blanc

 

Premiera: wrzesień 2016
Po „Samotności”, którą przeczytałam i opisywałam, przeczytam w ciemno!  „Hubert Klimko-Dobrzaniecki spędził wiele lat na Islandii; studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie. Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje” zapowiada Noir sur Blanc

 

5. Ingmar Lehmann, Alfred S. Posamentier, Pi. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie, Prószyński i S-ka

 

Pi
Pi. Biografia

Premiera: 7 lipca
To książka dla mnie. Może zrozumiem matematykę w końcu? Autorzy opowiadają niezwykłą historię najniezwyklejszej z liczb, odkrywając przed czytelnikami jej piękno i wyjaśniając, dlaczego przez wieki inspirowała zarówno profesjonalnych matematyków, jak i amatorów.

Premiery kinowe

1. Ostatnia rodzina

 

beksińscy
Fot. Filmweb; Ostatnia rodzina

Premiera: 30 września
Po lekturze książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” koniecznie chcę zobaczyć ten film. Byłam też na w Sanoku na spotkaniu z Andrzejem Sewerynem, który opowiadał o przygotowaniach do tej roli. Interesuje mnie bardzo, jak Dawid Ogrodnik poradził sobie z rolą Tomasza Beksińskiego. Znając talent Ogrodnika, wierzę, że będzie co oglądać.

2. Wołyń, Wojciech Smarzowski

 

Smarzowski
Fot. Filmweb, Wołyń

Premiera: 7 października
Rok temu byłam na planie filmu Wołyń. Smarzowski i jego ekipa przyjechali do skansenu w Kolbuszowej, żeby nakręcić część filmu. W sumie to niewiele widziałam, bo zdjęcia miały rozpocząć się dopiero w nocy:-( O „Wołyniu” jest głośno, bo reżyser i producent mają (mieli) kłopoty finansowe i organizowana była nawet publiczna zbiórka. Widziałam wszystkie filmy Smarzowskiego, muszę zobaczyć i ten!

Na jakie książki i filmy wy czekacie? Może przegapiłam w zestawieniu coś ważnego?

You may also like...