Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie – mój patronat medialny!

niezapomniane-wakacje

Z radością prezentuję Wam kolejną książkę, jaka ukazała się pod moim patronatem! „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” napisali Jaromir Kwiatkowski i Maja Bułaś, a ja mam przyjemność znać oboje autorów na gruncie zawodowym. Maja ukończyła studia dziennikarskie, a ja i Jaromir jesteśmy dziennikarzami, na co dzień razem pracujemy. Książka „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” jest powiastką o uniwersalnym przesłaniu i jest skierowana do czytelników od lat 10 do…100. To, co mnie w niej najbardziej ujęło, to piękny język literacki. Brawa dla autorów! Książka ukazała się w Wydawnictwie Białe Pióro.

„Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” porusza temat trudny: wiary i Kościoła. Niełatwe to przedsięwzięcie w rzeczywistości literackiej. Po pierwsze, temat trzeba ująć tak, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i zainteresować je. Po drugie, łatwo tu o moralizatorski ton albo duży poziom abstrakcji, co może zniechęcić zainteresowanych tematem. Jak więc poruszać się w tak delikatnej materii, aby kolokwialnie mówiąc „i wilk był syty i owca cała”?

Autorzy sięgnęli po sprawdzoną formę powiastki (powiastka filozoficzna, czyli narracyjny utwór prozatorski propagujący pewną ideę) i skontrastowanych bohaterów, a akcję umieścili w wakacyjnych malowniczych plenerach Obłokowa – już sama nazwa tej miejscowości dobrze oddaje charakter miejsca:-) Dzięki temu, że kwestie światopoglądowe toczą się w dialogach Kruszynki i Puszynka, uniknęli moralizatorstwa.

Kruszynka jest małą pchełką, ciekawą świata, ludzi i nowych doświadczeń; energiczną, nieco naiwną, szczerą i otwartą, zadającą mnóstwo pytań – także tych o Boga, Kościół i wiarę, czyli kwestie, których nikt nigdy jej nie wyjaśniał. Pyta o nie w sposób, w jaki chciałoby zapytać wielu z nas. „Kim jest Bóg? Dlaczego Go nie widać?” Kiedy spotyka Puszynka, Łośka o hipopotamim brzuchu, który jest z całkiem „innej bajki”, otrzymuje odpowiedzi na wiele z tych pytań. I… coś jeszcze.

Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie

Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie

„Niezapomnianych wakacji” nie można sprowadzić jedynie do kwestii światopoglądowych. To także piękna opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, dzieleniu się smutkiem, tęsknocie, przemijaniu i szacunku. Uczy szacunku dla odmienności – Kruszynka i Puszynek mimo wielu dzielących ich różnic odkrywają, jak szybko nawiązuje się między nimi nić sympatii i jak dobrze im w swoim towarzystwie. Jakże smutny będzie koniec wakacji, gdy Kruszynka wraz z mamą wyjedzie z Obłokowa… Czy poleją się łzy? Czy przyjaźń przetrwa?

Autorzy przyznali, że większość scen, jakie ma przed oczami czytelnik, to sceny wyjęte z ich doświadczeń życiowych, ale ubrane w kostium literacki. Dodali też, że w książce zawarli wszystko, co chcieli powiedzieć w kwestiach światopoglądowych. Zrobili to pięknym literackim językiem i z dużą kulturą literacką oraz szacunkiem dla czytelnika. Jaromir, który jest dziennikarzem z ponad 25-letnim stażem, przyznał, że pisanie utworu literackiego było sporym wyzwaniem. I mimo że „rzeźbi” w słowie tyle lat, pisanie „Niezapomnianych wakacji” wcale nie było prostą sprawą…

Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie

Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie

Jeszcze słów kilka o autorach:

Maja Bułaś (1987) to mama Klary i Wica, z wykształcenia dziennikarka. Miłośniczka teorii komunikacji międzykulturowej, muzyki folkowej, turystyki górskiej i dobrej książki w fotelu z kocem i herbatą.

Jaromir Kwiatkowski (1962) – tata Karoliny i Kamili, dziadek Wisienki, dziennikarz o stażu niewiele krótszym niż długość życia Mai. Miłośnik zwierząt (ze szczególnym uwzględnieniem suczki Bronki), klasycznego rocka, jazzu, najnowszej historii Polski, gór, podróży wszelakich i dobrej książki (fotel może być, herbata i koc już niekoniecznie).

Książkę możecie kupić w księgarni Białego Pióra. Cena – 22 zł.

Poprzednio pod moim patronatem ukazały się:

„Wyprawa po klucz” M. Borkowskiej

Wyprawa po klucz

„Aniołek Gabryś i Szymek Rozrabiaka” K. Targosz

książka o aniołach

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...