Jak oszczędzać na przyszłość dzieci i mieć pasję, która kosztuje

przyszlosc-dziecka

Niedawno usłyszałam od znajomych, którzy z podziwem patrzyli na mój księgozbiór, że moja czytelnicza pasja musi sporo kosztować. Książki przecież tanie nie są, a u mnie uginają się pod nimi półki! Postanowiłam zdradzić sekret. Wiele książek dostaję od wydawnictw oraz autorów albo w prezencie od bliskich. Trochę książek też kupuję, ale zawsze w bardzo promocyjnych cenach, tak żeby nie naruszyć domowego budżetu. Bo domowy budżet, jak u większości statystycznych Polaków, i u nas jest mocno ograniczony. Codzienność i życiowe priorytety skutecznie potrafią wybić człowieka z sympatycznego bujania w obłokach. A priorytetem jest rodzina, zdrowie, miłość i bezpieczna przyszłość naszych dzieci.

Jak każda rodzina, i my mamy swoje małe i duże marzenia. Wiele z nich się już spełniło, inne cierpliwie czekają w kolejce. Takim, które jest spychane na sam koniec listy, u nas są rodzinne wyjazdowe wakacje. To głównie ja o nich marzę, bo dzieciom póki co chyba jest wszystko jedno, czy wakacje spędzają w domu na wsi, czy na jakimś wyjeździe w Bieszczady lub za granicę. Natomiast ja od kilku lat marzę o wspólnym wakacyjnym wyjeździe, połączonym z odpoczynkiem, wycieczkami i zwiedzaniem. Bez telefonów i laptopów, tak żeby naładować wewnętrzne baterie. I wiecie dlaczego ciągle nie udaje się go spełnić? Koszt wakacji to jedno – choć przecież wcale nie muszą być drogie, można spędzić je pod namiotem – a zgranie urlopów mamy i taty to drugie. Mimo to nie poddaję się. Kiedyś musi się udać!

Mamy też inne marzenia. Syn chciałby trenować piłkę nożną. Klub sportowy w mieście odpada z przyczyn logistycznych, zaś na zajęcia do okolicznych klubów nie możemy zdążyć po moim powrocie do domu. Czekam więc na przyszłoroczny nabór do najbliższego klubu. A nuż się powiedzie?

Wychowanie jednego dziecka kosztuje w Polsce od 176 tys. do 190 tys. zł

Innym celem jest zapewnienie dzieciom przyszłości poprzez oszczędzanie. A ta rysuje się niepewnie, biorąc pod uwagę doniesienia na temat wysokości naszych ewentualnych emerytur. Moi rodzice stawali na głowie, żeby zapewnić byt rodzinie. I choć my jesteśmy teraz w lepszej sytuacji niż oni wtedy, przyszłość nasza i naszych dzieci może wyglądać… no właśnie, jak? To już temat na całkiem osobny wpis.

Ważne jest też uczenie dzieci gospodarowania finansami. Jak spora grupa rodziców uczymy tego oszczędzania i wydawania dzięki drobnym sumkom w skarbonkach:-) Tak na początek.

skarbonka

Czy wiecie, że w 2015 roku Centrum im. Adama Smitha oszacowało, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19. roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci – od 317 tys. do 350 tys. zł? W przypadku rodzin z trójką dzieci koszty te wynoszą od 421 do 460 tys. zł.

Biorąc pod uwagę te obliczenia, trochę już wydaliśmy, a przed nami jeszcze wiele, wiele wydatków… I jak tu oszczędzać?

IKZE, czyli jak oszczędzać na przyszłość dzięki 500+

Sposobów na oszczędzanie jest wiele, a dzięki 500+, które otrzymuje wiele rodzin, staje się całkiem realne. Część rodzin przeznacza 500+ na bieżące wydatki, są też ci, którzy inwestują tę dodatkową kwotę w różne produkty finansowe.

Jednym ze sposobów oszczędzania jest IKZE, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, które pozwala oszczędzać na dodatkową emeryturę. Choć konto ma w nazwie słowo emerytalne, jego posiadanie daje korzyści osobom w każdym wieku. Główną korzyścią krótkoterminową jest możliwość odliczenia wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy. W rozliczeniu za 2016 r. ulga może wynieść nawet 1557 zł (przy maksymalnej wpłacie i trzecim progu podatkowym). Przy pierwszym progu podatkowym wpłacie rocznej 4866 zł będzie to zwrot w wysokości 875 zł.

Na czym polega IKZE

– Wpłaty na IKZE odliczysz od swojego dochodu rocznego, a więc zapłacisz mniejszy podatek.

– Jeśli inwestujesz w III filar, nie interesują cię niekorzystne zmiany w polskim systemie emerytalnym. Gromadzone pieniądze są twoją własnością.

– Pieniądze nie są zamrożone, możesz je wypłacić w dowolnej chwili. Zachowasz wtedy wypracowane zyski, ale zapłacisz podatek dochodowy.

– Wypłata z konta IKZE po ukończeniu 65. r. ż. zostaje objęta 10% ryczałtowym podatkiem dochodowym, czyli stawką niższą niż np. 18% lub 32%, które obecnie płacisz od dochodu

– Pieniądze zgromadzone na IKZE są dziedziczone przez osoby, które wskażesz. Nie zapłacą one podatku od spadków i darowizn, jedynie zryczałtowany podatek dochodowy w wys. 10 %.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oszczędzania na przyszłość, wejdź na stronę  Wyciśnij więcej pieniędzy i zostaw namiar na siebie, a skontaktuje się z Tobą doradca.

Jak Wy oszczędzacie na przyszłość swoich dzieci? Budżet domowy pozwala Wam na to czy nie?

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...