„Serce na sznurku” Małgorzaty Domagalik – piękna opowieść o przyjaźni dla dużych i małych czytelników

"Serce na sznurku" Małgorzata Domagalik

„Serce na sznurku” Małgorzata Domagalik

Dwadzieścia lat temu serca czytelników rozgrzała urokliwa i pełna ciepła książka Małgorzaty Domagalik, dziennikarki, publicystki i wieloletniej redaktor naczelnej miesięcznika dla kobiet „Pani”. „Serce na sznurku” poruszyło niejednego małego i dużego książkoholika, dając powód do zadumy nad znaczeniem przyjaźni i tolerancji oraz rolą bliskości w relacjach międzyludzkich. Po 20 latach „Serce na sznurku” powraca w zupełnie nowym wydaniu, ale z tym samym ponadczasowym przesłaniem. Jeśli szukacie ciepłej, krzepiącej historii w okresie przedświątecznym, ta będzie idealna.

Małgorzatę Domagalik znamy i cenimy z wywiadów oraz programów telewizyjnych, a także z licznych błyskotliwych felietonów, jakie były publikowane w czasopismach. Jej działalność literacka jest znana nieco mniej. Zadebiutowała w 1997 roku, wydając wspólnie z Krystyną Koftą książkę „Harpie, piranie i anioły”, a rok później głośne „Serce na sznurku”. W 2001 roku ukazały się „Siostrzane uczucia”, następnie „188 dni i nocy” (2005) i „Między wierszami” (wspólnie z Januszem L. Wiśniewskim), zaś w 2015 r. „Kuba” – biografia Jakuba Błaszczykowskiego.

Małgorzata Domagalik jest obecnie prezesem Fundacji „Ludzki Gest„, powstałej z inicjatywy Jakuba Błaszczykowskiego.

„Serce na sznurku” Małgorzaty Domagalik w nowym wydaniu

Przed Bożym Narodzeniem Wydawnictwo Wilga proponuje czytelnikom „Serce na sznurku” w nowej odsłonie, z ilustracjami Marcina Piwowarskiego.

"Serce na sznurku", Małgorzata Domagalik

„Serce na sznurku”, Małgorzata Domagalik

„Serce na sznurku” to piękna, uniwersalna opowieść o tolerancji, akceptacji, bliskości i przyjaźni. O tym, jak bardzo jest ponadczasowa, świadczy fakt, że na przestrzeni dwóch ostatnich dekad niewiele się zmieniło: dzieci nadal potrzebują bliskości rodziców, a samotnicy – oswojenia i bratniej duszy. Nadal liczy się przyjaźń, a serce z lodu potrafi stopnieć pod wpływem szczerych uczuć drugiej osoby.

Mała Foczka, tak mała, że jeszcze nie ma imienia i nie wie, że w otaczającym ją świecie czyhają różne niebezpieczeństwa, traci ukochaną Mamę. Mama przed śmiercią mówi jej, że zawsze ma być mądra. Te słowa rozbrzmiewają jej w głowie cały czas, choć Foczka jeszcze dokładnie nie wie, co to znaczy być mądrym.

Zbiegiem okoliczności zmarznięta Foczka trafia tuż przed próg domostwa niedźwiedzia polarnego o imieniu Ksawery. Nie wie, że foki są ulubionym przysmakiem niedźwiedzi. Jednak Ksawery zdumiony nieświadomością Foczki, rezygnuje z łatwego łupu i nawet pozwala się jej zatrzymać u siebie. Foczka nieustannie go irytuje. Ksawery nie toleruje jej.

Wkrótce Ksawery musi wyruszyć w podróż. Zaalarmowany atakiem osobników w czarnych buciorach, którzy napadli na osadę niedźwiedzi zamieszkiwaną przez jego przyjaciela Emiliana, udaje się w daleką podróż, by uratować Ewelinę – siostrę Emiliana. Foczka zostaje w jego domu.

„Serce na sznurku” – książka idealna pod choinkę

Cóż pocznie samotna Foczka w domu Ksawerego, dokąd zmierzają groźne wilki? Czy Ksawery uratuje Ewelinę? Jakie niebezpieczeństwa będą na niego czyhać w drodze powrotnej? Co stanie się z Foczką? Czy znajdzie nić porozumienia z Ksawerym? Co sprawi, że w Ksawerym zajdzie przemiana? Co będzie oznaczać kryształowe serce na na sznurku?

Po odpowiedzi na te pytania zapraszam Was do lektury książki, którą zapewne przeczytać z taką samą przyjemnością, jak ja.

"Serce na sznurku", Małgorzata Domagalik

„Serce na sznurku”, Małgorzata Domagalik

„Serce na sznurku” to opowieść oparta na klasycznych schematach. Akcja książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonej mroźnej i śnieżnej scenerii. Głównymi bohaterami są zwierzęta uosabiające ludzkie wady i zalety. Autorka ukazała ich na zasadzie kontrastu (mała, niewinna Foczka kontra wielki, groźny niedźwiedź), w działaniu, w sytuacjach skrajnych, kryzysowych, które pozwalają ocenić ich postępowanie.  Choć występuje tu kliku bohaterów, są oni charakterystyczni i łatwi do zapamiętania przez dzieci. Wilki są złe, sowa – mądra, pingwiny – zaradne.

Na uwagę zasługuje także warsztat pisarski Małgorzaty Domagalik. Autorka wnikliwie oddaje spektrum uczuć zagubionej Foczki, obrazowo przedstawia proces „odtajania” zawziętego Ksawerego, z przejęciem oddaje dramatyzm sytuacyjny, gdy Foczka jest atakowana przez wilki, a Ksawery krwawi na śniegu.

Mimo mroźnej scenerii, w jakiej rozgrywa się „Serce na sznurku”, książka jest niezwykle ciepła i zawiera mądre, uniwersalne przesłanie.  Uczy empatii, opiekuńczości, tolerancji, wrażliwości na cierpienie i odwagi. Zwraca uwagę na rolę przyjaźni i dbania o relacje z innymi. Uczy też człowieczeństwa. Paradoksalnie – człowieczeństwa uczą w niej zwierzęta, które żyją w strachu przed osobnikiem w czarnych buciorach, który okrutnie poluje na nie.


Będzie idealnym prezentem pod choinkę.

Kupisz ją tutaj, za około 18 zł.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...