Targi książek dla dzieci i młodzieży

Dopiero co opadły emocje po Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym –  może i lepiej, że nie mogłam wziąć w nich udziału, bo obawiam się, iż nakupiłabym tyle pachnących nowością książek, że nie dość, że  nie miałabym już za co wrócić do domu, to potem jeszcze musiałabym zaszyć się na przynajmniej miesiąc na bezludnej wyspie, by móc je przeczytać – a już jutro Wrocław stanie się na kilka dni stolicą książek dla dzieci.

To będzie piąta edycja wydarzenia o nazwie Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Jego pomysłodawcom i organizatorom należą się duże brawa, bo rynek książek dla dzieci i czytelnictwo literatury dziecięcej wcale nie mają się tak źle, jak literatura „poważna” – w której, niestety, obserwujemy spadek zainteresowania – toteż zasługiwały na dużą, odrębną imprezę. A może cały szkopuł tego stanu rzeczy tkwi w tym, że jest taka grupa osób, która nie kupuje i nie czyta książek zgodnych z ich wiekiem i zainteresowaniami (z wielu powodów, zazwyczaj błahych – jak brak czasu), za to kupuje i czyta książki i bajki dla najmłodszych. Mam tu na myśli rodziców, wujków, dziadków, ciocie i całą resztę. Znam pewnego tatę, który sam czytać nie lubi, ale chętnie czyta bajki swoim dzieciom. Znam dziadków, którzy kupują wnukom książki zamiast kolejnej zabawki. I jestem przekonana, że takich przypadków jest dużo, dużo więcej. Sama uważam, że dla dziecka książka jest najlepszym prezentem.

Wracając do targów książek we Wrocławiu: zaczynają się w czwartek, 29 maja, kończą w niedzielę, 1 czerwca. Przez cztery dni uczestnicy targów będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych, edukacyjnych i kreatywnych, w tym w warsztatach teatralnych. Rodzice mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć z zakresu fotografii, dzieci zobaczyć m.in. pokaz z psami. Odbędzie się również „Noc w bibliotece” połączona ze wspólnym gotowaniem z autorkami oraz blogerką kulinarną. Ponadto, Wrocław zostanie opanowany przez kolorowych Bajarzy i Moli Książkowych, którzy będą zachęcać do czytania. A przede wszystkim na stoiskach ok. 40 wydawnictw będzie można kupić książki, porozmawiać z jej autorem i zdobyć autograf.

Jestem ciekawa Waszych opinii o tych targach. Wybieracie się na nie? Z jaką książką wrócicie do domu?

You may also like...